statystyki

Na zasiłku przedemerytalnym można dorobić więcej

autor: Bożena Wiktorowska01.02.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Do 2,4 tys. zł miesięcznie będą mogły dorobić osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne bez groźby zawieszenia wypłaty świadczenia przez ZUS.

Od dzisiaj zmieniają się zasady zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń i zasiłków przedemerytalnych z powodu osiągniętych przychodów z pracy. To skutek wejścia w życie ustawy z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 17, poz. 79). Wprowadza ona bardziej korzystne niż dotychczas zasady rozliczania dodatkowych dochodów osób otrzymujących świadczenia i zasiłki.

Od 1 lutego nie będą one zmniejszane, jeżeli przychód nie przekroczy miesięcznie 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia do celów emerytalnych w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Wartość tego wynagrodzenia za 2010 rok GUS poda 9 lutego, ale można szacować, że wyniesie ono około 3,2 tys. zł. Jeśli tak będzie, osoba pobierająca zasiłek lub świadczenie bez groźby zmniejszenia świadczenia może dodatkowo dorabiać około 800 zł.

Jeśli dorobi powyżej 25 proc. średniej pensji, ale nie więcej niż 70 proc. tego wynagrodzenia (2400 zł), ZUS zmniejszy jej świadczenie lub zasiłek. Jeśli natomiast przychód przekroczy ten pułap, ZUS zawiesi wypłatę.

Przed wejściem nowelizacji ustawy obowiązywały wyjątkowo restrykcyjne zasady zmniejszania i zawieszania świadczeń. Dodatkowe przychody z pracy oraz wysokość otrzymywanego z ZUS świadczenia były sumowane. Jeżeli łączna kwota świadczenia przedemerytalnego i przychodu przekracza miesięcznie kwotę 50 proc. średniej pensji (obecnie 1551,5 zł), wypłata była zmniejszana. Jeśli natomiast kwota świadczenia i przychodu przekracza tzw. dopuszczalną kwotę przychodu (70 proc. płacy, tj. 2172,1 zł), to wypłata ulegała zawieszeniu.

150 tys. osób pobiera z ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne

933 zł wynosi średnia wysokość świadczenia przedemerytalnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 16

  • 1: eliza z IP: 83.21.78.* (2012-08-12 21:25)

    super teamt tylko zeby panstwo iwecej pomoagało ludziom to było by dobrze

  • 2: emeryt-bez emerytury z IP: 83.11.16.* (2011-12-21 21:18)

    Przepracowalem 44lata i jestem na zasilku przed emerytalnym w wysokosci 841zl brutto -mam 63lata i dopiero w wieku 65 lat moge przejsc na emeryture to oznacz ze jeszcze przez prawie 3 lata musze przebywac na glodowym zasilku- prace zawodowa rozpoczelem po szkole zawodowej w wieku 17lat-rzad zapomnial ze chodzilismy do 7klasowej szkoly podstaeowej i 3 letniej sskoly zawodowej dlatego mamy duzy staz pracy a nie mamy wieku emerytalnego.Rzad zaklada ze powinno sie przepracowac 40 lat -to juz powinienem byc na emeryturze.-dlatego czuje sie oszukany przez Panstwo Polskie-i jak tu byc patryjota .

  • 3: Władysław z IP: 212.96.237.* (2011-11-30 23:32)

    a co z dwuletnią służbą wojskową - dlaczego jest to okres nieskładkowy- przecież służyliśmy Państwu 24 godziny na dobę - tak się odpłaca nam obywatelom tego Państwa.

  • 4: EWA z IP: 91.223.52.* (2011-11-02 14:12)

    a ja chciałabym być na zasiłku przedemerytalnym. Powód: zarabiam 1200 złotych netto, za dojazd do pracy płacę 120 złotych (bilet PKP). Mam przepracowane 35 lat pracy, jestem zmęczona i nie mam odpowiedniego nawet miejsca pracy. Warunki finansowe żadne , brak zadowolenie i brak perspektyw na lepsze jutro. Od 4 lat nie dostałam podwyżki i przez następne też nie dostanę. Codziennie zmuszam się do przyjścia do pracy. Moje samoocena żadna. Coraz gorzej i smutniej. Jakbym opiekowałą się dzieckeim dostałabym 2500 miesięcznie w Warszawie

  • 5: Borowski Tadeusz z IP: 194.29.180.* (2011-09-29 12:58)

    Ja mam przepracowane 43 lata po wypadku samochodowym straciłem pracę na ile mogę to znaczy ile dostanę zasiłku przedemerytalnego mieszkam w Opolu

  • 6: henryk 62 z IP: 83.11.18.* (2011-07-19 20:28)

    Przepracowalem ponad 43 lata a otrzymalem zasilek mprzed emerytalny/mam 62lata/w wysokosci 756,20 netto i mam otrzymywac do osiagniecia 65 lat,czyli wieku emerytalnego.Zostalem zwolniony z powodu likwidacji stanowiska pracy. Ijak tu zyc godziwie .

  • 7: Jan z IP: 85.198.208.* (2011-02-01 20:02)

    Do ur1952
    21 grudnia 2001r.sejm uchwalił likwidacje zasiłków przedemerytalnych, a
    świadczenia przedemerytalne zostały obniżone.
    Kwoty świadczeń przyznanych do 2004r.wynoszą od 605 do 1008zł, a obecnie przyznawanych 841 zł.
    Faktycznie - ma Pan rację.Nie wziołem pod uwagę osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne przyznane na starych, korzystniejszych zasadach.Zwracam honor.
    W Polsce wielką sztuką jest odnalezienie się w tych pogmatwanych przepisach.Z tym samym stażem pracy jedni są na emeryturze, drudzy na zasiłku, trzeci na świadczeniu, a jeszcze inni na zasiłku dla bezrobotnych lub bez środków do życia.Nabycie uprawnień emerytalnych jest jak wygranie w totolotka i nie ma nic wspólnego z równością i sprawiedliwością gwarantowaną przez Konstytucje RP.

  • 8: ur1952 z IP: 83.11.117.* (2011-02-01 17:27)

    Panie Janie jest pan w drobnym błędzie,to zasiłek przedemerytalny jest obecnie stałą kwotą,jestem na zasiłku przedemerytalnym i wcale nie dostaję 841zł.Aby dostać zasiłek w 2000 roku wymagane było 30 lat składkowych,w tym minimum 15 lat zaliczanych do szkodliwych lub uciążliwych,zgodnie z wykazem z 83 roku.Świadczenie przyznawano tak jak i zasiłek tym którzy utracili pracę z winy zakładu pracy i wykazać się trzeba było jak się nie mylę 35 latami pracy z 15 w warunkach szkodliwych lub uciążliwych.Tak jak już pisałem wyżej kolejarze i inne grupy zawodowe z silnymi związkami wywalczyli sobie inne zasady naliczania świadczeń,za te same lata pracy przyznawane mieli wyższe świadczenia.

  • 9: ZOSIA z IP: 83.10.213.* (2011-02-01 15:06)

    Po 40 latach pracy 841 zl to smieszne. Wystarczy na oplaty,komorne ,swiatlo ,gaz.Pozostaje tylko sie powiesic. Nie dziwie sie ze ludzie popelniaja samobojstwa.A mialo byc tak pieknie.

  • 10: Jan z IP: 85.198.208.* (2011-02-01 15:04)

    Do ur1952
    AC ma racje.Świadczenie przedemerytalne to nie to samo co zasiłek przedemerytalny.Kwota świadczenia jest stała, a Ci o których piszesz otrzymują zasiłki przedemerytalne (w różnej wysokości).Autor popełnił błąd, a Ty go powieliłeś/aś.
    ---

    Wielcy łaskawcy zamiast poparcia projektu OPZZ rzucają jakimiś ochłapami.
    Po 40 latach pracy - głodowe świadczenie przedemerytalne takie same jak dla kogoś z 25 stażem pracy i w przybliżonej kwocie do zasiłku bezrobotnego z rocznym stażem.
    Po 40 latach pracy - brak emerytury i limit dorabiania !
    Po 40 latach pracy - jałmużna i praca na świadczenia pracujących emerytów z 15, 25 stażem pracy !

    Reforma emerytalna...Wstyd i żenada...
    Starzy pracują na emerytury młodych - solidarność pokoleniowa w polskim wydaniu!