statystyki

Na zasiłku przedemerytalnym można dorobić więcej

autor: Bożena Wiktorowska01.02.2011, 03:00

Do 2,4 tys. zł miesięcznie będą mogły dorobić osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne bez groźby zawieszenia wypłaty świadczenia przez ZUS.

Reklama


Reklama


Od dzisiaj zmieniają się zasady zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń i zasiłków przedemerytalnych z powodu osiągniętych przychodów z pracy. To skutek wejścia w życie ustawy z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 17, poz. 79). Wprowadza ona bardziej korzystne niż dotychczas zasady rozliczania dodatkowych dochodów osób otrzymujących świadczenia i zasiłki.

Od 1 lutego nie będą one zmniejszane, jeżeli przychód nie przekroczy miesięcznie 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia do celów emerytalnych w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Wartość tego wynagrodzenia za 2010 rok GUS poda 9 lutego, ale można szacować, że wyniesie ono około 3,2 tys. zł. Jeśli tak będzie, osoba pobierająca zasiłek lub świadczenie bez groźby zmniejszenia świadczenia może dodatkowo dorabiać około 800 zł.

Jeśli dorobi powyżej 25 proc. średniej pensji, ale nie więcej niż 70 proc. tego wynagrodzenia (2400 zł), ZUS zmniejszy jej świadczenie lub zasiłek. Jeśli natomiast przychód przekroczy ten pułap, ZUS zawiesi wypłatę.

Przed wejściem nowelizacji ustawy obowiązywały wyjątkowo restrykcyjne zasady zmniejszania i zawieszania świadczeń. Dodatkowe przychody z pracy oraz wysokość otrzymywanego z ZUS świadczenia były sumowane. Jeżeli łączna kwota świadczenia przedemerytalnego i przychodu przekracza miesięcznie kwotę 50 proc. średniej pensji (obecnie 1551,5 zł), wypłata była zmniejszana. Jeśli natomiast kwota świadczenia i przychodu przekracza tzw. dopuszczalną kwotę przychodu (70 proc. płacy, tj. 2172,1 zł), to wypłata ulegała zawieszeniu.

150 tys. osób pobiera z ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne

933 zł wynosi średnia wysokość świadczenia przedemerytalnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • ZOSIA(2011-02-01 15:06) Odpowiedz 20

    Po 40 latach pracy 841 zl to smieszne. Wystarczy na oplaty,komorne ,swiatlo ,gaz.Pozostaje tylko sie powiesic. Nie dziwie sie ze ludzie popelniaja samobojstwa.A mialo byc tak pieknie.

  • Maly opis osiągnięć Donalda Tuska(2011-02-01 10:01) Odpowiedz 10

    - Donald nadal rządząc doprowadza do ruiny ZUS (najniższą płaca bez względu na zawód ( w krajach o dobrej kondycji jest ona uzależniona od zawodu) a więc najniższymi składkami do ZUS gdyż właściciele firm widząc co się dzieje mówią -dość -nie będziemy na"niebieskiego ptaszka pracować" i wolą płacić płace pod stołem -bez składek)
    - Okrada POlitycznie z prawa do wcześniejszej emerytury dotychczasowo zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy nawet po 30 latach takiej pracy a POlicji i Wojsku mówi ,że zasad gry w trakcie pracy się nie zmienia -fałszywiec jeden.
    -9. Rujnuje w ZUSie środki na rezerwę demograficzną ,bierze jak swoje składki wpłacane do NFI gdyż mu od płacenia wysokich POnad kominowych premii prezesom forsy w budżecie brakuje.

  • eliza(2012-08-12 21:25) Odpowiedz 10

    super teamt tylko zeby panstwo iwecej pomoagało ludziom to było by dobrze

  • ur1952(2011-02-01 12:23) Odpowiedz 00

    Do AC,może gdyż niektórzy otrzymują świadczenie przedemerytalne w wysokości 1200-1400 zł np kolejarze.

  • AC(2011-02-01 11:57) Odpowiedz 00

    Sprostowanie dla autora artykułu: zasiłek i świadczenie przedemerytalne to nie jest to samo!!! Od 1 marca 2010 r. kwota świadczenia przedemerytalnego wynosi 841,17 zł miesięcznie i jest stała, więc średnia wysokość świadczenia przedemerytalnego nie może wynosić 933 zł. Trochę rzetelności drodzy autorzy artykułów!!!

  • MK(2011-02-01 12:09) Odpowiedz 00

    Ten bezczelny skok na kasę nazywany jest reformą emerytalną !
    W groteskowy sposób nadużyto ważną część demokratyczne państwa prawa .
    System emerytalny miał opierać się na czytelnych przepisach emerytalnych
    w których każdy miał otrzymać to co wpłacił ! A okazało się ,że najwięcej potrafią wydrzeć i utrzmać najsilniejsi i najbardziej agresywni !
    W związku z powyższym ,czy taki system emerytalny miałby szansę w demokratycznym państwie prawa ?

  • AC(2011-02-01 14:34) Odpowiedz 00

    do 4. Oni otrzymują zasiłek przedemerytalny, który był liczony jak emerytura i wynosił bodajże 80%, a świadczenie jest jednakowe dla wszystkich.

  • Jan(2011-02-01 15:04) Odpowiedz 00

    Do ur1952
    AC ma racje.Świadczenie przedemerytalne to nie to samo co zasiłek przedemerytalny.Kwota świadczenia jest stała, a Ci o których piszesz otrzymują zasiłki przedemerytalne (w różnej wysokości).Autor popełnił błąd, a Ty go powieliłeś/aś.
    ---

    Wielcy łaskawcy zamiast poparcia projektu OPZZ rzucają jakimiś ochłapami.
    Po 40 latach pracy - głodowe świadczenie przedemerytalne takie same jak dla kogoś z 25 stażem pracy i w przybliżonej kwocie do zasiłku bezrobotnego z rocznym stażem.
    Po 40 latach pracy - brak emerytury i limit dorabiania !
    Po 40 latach pracy - jałmużna i praca na świadczenia pracujących emerytów z 15, 25 stażem pracy !

    Reforma emerytalna...Wstyd i żenada...
    Starzy pracują na emerytury młodych - solidarność pokoleniowa w polskim wydaniu!

  • ur1952(2011-02-01 14:43) Odpowiedz 00

    Do Ac artykuł traktuje o świadczeniach i zasiłkach,kolejarze są na świadczeniach,było to 90% wyliczonej emerytury.Chciałem pokazać nieuczciwość w tym że silne grupy zawodowe z silnymi związkami dostawali znacznie wyższe świadczenie od innych,chociaż mieli tyle samo wypracowanych lat.

  • ur1952(2011-02-01 17:27) Odpowiedz 00

    Panie Janie jest pan w drobnym błędzie,to zasiłek przedemerytalny jest obecnie stałą kwotą,jestem na zasiłku przedemerytalnym i wcale nie dostaję 841zł.Aby dostać zasiłek w 2000 roku wymagane było 30 lat składkowych,w tym minimum 15 lat zaliczanych do szkodliwych lub uciążliwych,zgodnie z wykazem z 83 roku.Świadczenie przyznawano tak jak i zasiłek tym którzy utracili pracę z winy zakładu pracy i wykazać się trzeba było jak się nie mylę 35 latami pracy z 15 w warunkach szkodliwych lub uciążliwych.Tak jak już pisałem wyżej kolejarze i inne grupy zawodowe z silnymi związkami wywalczyli sobie inne zasady naliczania świadczeń,za te same lata pracy przyznawane mieli wyższe świadczenia.

  • Jan(2011-02-01 20:02) Odpowiedz 00

    Do ur1952
    21 grudnia 2001r.sejm uchwalił likwidacje zasiłków przedemerytalnych, a
    świadczenia przedemerytalne zostały obniżone.
    Kwoty świadczeń przyznanych do 2004r.wynoszą od 605 do 1008zł, a obecnie przyznawanych 841 zł.
    Faktycznie - ma Pan rację.Nie wziołem pod uwagę osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne przyznane na starych, korzystniejszych zasadach.Zwracam honor.
    W Polsce wielką sztuką jest odnalezienie się w tych pogmatwanych przepisach.Z tym samym stażem pracy jedni są na emeryturze, drudzy na zasiłku, trzeci na świadczeniu, a jeszcze inni na zasiłku dla bezrobotnych lub bez środków do życia.Nabycie uprawnień emerytalnych jest jak wygranie w totolotka i nie ma nic wspólnego z równością i sprawiedliwością gwarantowaną przez Konstytucje RP.

  • henryk 62(2011-07-19 20:28) Odpowiedz 00

    Przepracowalem ponad 43 lata a otrzymalem zasilek mprzed emerytalny/mam 62lata/w wysokosci 756,20 netto i mam otrzymywac do osiagniecia 65 lat,czyli wieku emerytalnego.Zostalem zwolniony z powodu likwidacji stanowiska pracy. Ijak tu zyc godziwie .

  • Borowski Tadeusz(2011-09-29 12:58) Odpowiedz 00

    Ja mam przepracowane 43 lata po wypadku samochodowym straciłem pracę na ile mogę to znaczy ile dostanę zasiłku przedemerytalnego mieszkam w Opolu

  • EWA(2011-11-02 14:12) Odpowiedz 00

    a ja chciałabym być na zasiłku przedemerytalnym. Powód: zarabiam 1200 złotych netto, za dojazd do pracy płacę 120 złotych (bilet PKP). Mam przepracowane 35 lat pracy, jestem zmęczona i nie mam odpowiedniego nawet miejsca pracy. Warunki finansowe żadne , brak zadowolenie i brak perspektyw na lepsze jutro. Od 4 lat nie dostałam podwyżki i przez następne też nie dostanę. Codziennie zmuszam się do przyjścia do pracy. Moje samoocena żadna. Coraz gorzej i smutniej. Jakbym opiekowałą się dzieckeim dostałabym 2500 miesięcznie w Warszawie

  • Władysław(2011-11-30 23:32) Odpowiedz 00

    a co z dwuletnią służbą wojskową - dlaczego jest to okres nieskładkowy- przecież służyliśmy Państwu 24 godziny na dobę - tak się odpłaca nam obywatelom tego Państwa.

  • emeryt-bez emerytury(2011-12-21 21:18) Odpowiedz 00

    Przepracowalem 44lata i jestem na zasilku przed emerytalnym w wysokosci 841zl brutto -mam 63lata i dopiero w wieku 65 lat moge przejsc na emeryture to oznacz ze jeszcze przez prawie 3 lata musze przebywac na glodowym zasilku- prace zawodowa rozpoczelem po szkole zawodowej w wieku 17lat-rzad zapomnial ze chodzilismy do 7klasowej szkoly podstaeowej i 3 letniej sskoly zawodowej dlatego mamy duzy staz pracy a nie mamy wieku emerytalnego.Rzad zaklada ze powinno sie przepracowac 40 lat -to juz powinienem byc na emeryturze.-dlatego czuje sie oszukany przez Panstwo Polskie-i jak tu byc patryjota .