statystyki

Niemcy szukają w Polsce uczniów do swoich szkół zawodowych

autor: Paweł Jakubczak01.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.02.2011, 13:56

Od 1 września absolwent polskiego gimnazjum będzie mógł uczyć się w niemieckiej szkole zawodowej i odbywać praktykę w niemieckiej firmie. W pierwszej klasie zarobi do 600 euro miesięcznie.

reklama


reklama


Niemcy szukają już polskich absolwentów gimnazjów, których chcą od września uczyć u siebie zawodu. To dla młodych Polaków nie tylko okazja do zdobycia kwalifikacji, ale także możliwość opłacanych praktyk w tamtejszych firmach.

Niemieckie zawodówki

Strona niemiecka poszukuje uczniów za pośrednictwem niemieckich izb rzemieślniczych. Tak jest na przykład we Frankfurcie nad Odrą, w Cottbus, a także w Saksonii. Izby mają pełne poparcie tamtejszych władz oraz dyrektorów urzędów pracy. Na przykład 17 stycznia została podpisana przez nich deklaracja frankfurcka, która zachęca do pracy Polaków we wschodniej Brandenburgii.

Przedstawiciele izb starają się informować polskie szkoły o możliwościach podejmowania nauki w Niemczech. Spotykają się w szkołach z rodzicami uczniów ostatnich klas gimnazjum znajdujących się w pasie zachodnim.

– Zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielką izby z Frankfurtu, która informowała rodziców i uczniów o tym, jak podjąć naukę w niemieckiej zawodówce, i o korzyściach, jakie z tego płyną – mówi Aurelia Wolny, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Słubicach.

Pracownicy zatrudnieni w niemieckich izbach codziennie są bombardowani telefonami i mailami od uczniów z Polski.

– Przesyłam im ulotkę informacyjną, opowiadam o każdym zawodzie rzemieślniczym, jakim są zainteresowani, co im daje ukończenie szkoły zawodowej w Niemczech, jak napisać list motywacyjny, życiorys, gdzie znaleźć firmę, w której będą uczyli się zawodu – mówi Aleksandra Ziomko z Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie.

Są zachęty, ale...

Nauka w niemieckich szkołach zawodowych odbywa się w tzw. systemie dualnym. Polega on na tym, że uczeń przez dwa – trzy dni w tygodniu ma praktykę w firmie, a pozostałe spędza w szkole. Zakład pracy płaci mu wynagrodzenie miesięczne i składki ubezpieczeniowe. Waha się ono, jak poinformowała nas frankfurcka Izba Rzemieślnicza, w zależności od branży i zawodu od 200 do 600 euro w pierwszej klasie. Wynagrodzenie w kolejnych klasach jest wyższe. Na przykład murarz w drugiej klasie otrzyma 727 euro, a w trzeciej klasie 919 euro, a na przykład stolarz odpowiednio 420 i 490 euro. Szkoła jest dla ucznia bezpłatna, finansuje ją land, pod warunkiem że uczeń zawarł umowę z kształcącym go zakładem.

Możliwość nauki połączonej z płatną praktyką to wszystko, na co mogą liczyć polscy uczniowie. Niemcy nie płacą za kurs języka niemieckiego, zakwaterowanie i wyżywienie.

– Informacje o skali zachęt oferowanych przez niemieckie szkoły zawodowe polskim uczniom, jakie pojawiły się w polskich mediach, są przesadzone – mówi Damian Borowski z ambasady polskiej w Berlinie.

Podkreśla, że wie o tym od izb rzemieślniczych w Berlinie, Poczdamie, Frankfurcie nad Odrą, Cottbus, a także z konsulatu niemieckiego we Wrocławiu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • kaska(2011-03-18 20:04) Odpowiedz 00

    dajcie znać jakie są tam zawody i troche więcej info o tej szkole
    mail kicia15-1995@o2.pl
    nr gg 9973521

  • Ulaa .(2011-03-23 16:05) Odpowiedz 00

    Jak moge skontaktowac sie z kims kto powie mi co musze zrobic by dostac sie do jakiejsc szkoly w Niemczech . ?
    Jakie namiary na kogos czy cos ..

  • Mateusz L(2011-04-02 16:46) Odpowiedz 00

    równierz prosił bym o kontakt osobę lepiej poinformowaną ode mnie
    dox14@interia.pl
    lub GG 9504101
    PS: Tutaj mam podobny artykuł do tego warto przeczytać i sie tutaj wypowiedzieć praca.gazetaprawna.pl/artykuly/471721,niemcy_inwestuja_w_mlodych_polakow_beda_przyuczac_ich_do_pracy.html

  • krzysztofo86(2011-04-05 18:10) Odpowiedz 00

    siema macie jakies postawowe informacje na ten temat.Prosiłbym o wysłanie mi ich na e-mail krzysztofo86@wp.pl wiecie może ile zostało miejsc i czy może ktoś sie już tam zapisał jeśli tak to w jaki sposób

  • kaska(2011-03-18 19:44) Odpowiedz 00

    jakie tam mają zawody bo ja już nic nie czaje jak coś to pisać na maila kicia15-1995@o2.pl

  • Elos(2011-03-16 15:39) Odpowiedz 00

    Hmm Polska...nic tutaj nie osiagne ...

  • Janek(2011-02-05 14:59) Odpowiedz 00

    Przecież u nas był już taki system szkolenia -lata 60 ub.wieku,i zdawało egzamin,ale wszystko co było za komuny było złe ,więc nie ma się czemu dziwić że młodzi szukają szansy za granicą,gdyż u nas pracodawcy nie myślą o zapleczu tylko kasie a najlepiej by nikt nie upominał się o zpłatę

  • iwona(2011-02-03 14:08) Odpowiedz 00

    proosiaczek99@tlen.pl
    to moj e-mail, prosze, piszcie jak cokolwiek wiecie o tym. jestem gimnazjalistka i sie zastanawiam czy mam tam isc, a jesli chcialabym tam, to od czego wogole zaczac? Bo tu zadnego kontaktu nie ma

  • beza(2011-02-17 09:24) Odpowiedz 00

    po co takie glupie gadki??? kazdy decyduje sam o swoim losie. Nikt nikogo do niczego przeciez nie zmusza. Po prostu zazdrosc was zzera, ze sami nie mieliscie takiej szansy!!! ja mam gdzies pracowac za 1500 PLN wole u Niemca za 1000 Euro, taka jest prawda a spojrzecie na system szkolnictwa w Polsce! przeciez to masakra a w Niemczech od lat funkcjonuje to na prawde super!!!

  • Maciej(2011-02-21 21:37) Odpowiedz 00

    Franc albo ktoś kto wybieta sie do tego typu szkoły moge prosic o kontakt poniewaz gg:2913694 emile: czesio1651@o2.pl bardzo proszę potrzebuje informacji na temat tych szkół poniewaz w nic widze swoja sanse ...

  • Schabik998@interia.eu(2011-04-10 11:26) Odpowiedz 00

    Jestem chetny jeżeli ktos ma jakies informacje lub chce sie wybrac do jakiejś z tych szkół niech pisze na Schabik998@interia.eu lub na gg 2632293 pzdro

  • mały(2011-04-21 20:09) Odpowiedz 00

    jak ktoś zna adres do tej szkoły to niech napisze

  • Mateusz(2012-01-04 13:12) Odpowiedz 00

    prosze o podanie strony internetowej z ta szkołą jestem zainteresowany i chcial bym skozystac z tej nauki prosze o adres jakis lub numer tele , email wysylac pod. gg:4547235 lub email: lks231@wp.pl

  • polka.xd(2012-01-09 17:10) Odpowiedz 00

    mam taką╣ prośbe czy kto kolwiek wie jak zdobyc jakies kontakty lub adres do tej szkoly. kompletnie nie wiem jak zaczac a jestem tym zainteresowana.

  • polka.xd(2012-01-09 17:12) Odpowiedz 00

    taa tak chwalicie ta szkole to dajcie nam jajkies kontakty!!!

  • Pamela(2012-04-17 14:39) Odpowiedz 00

    Cześć mam 16 lat i chciała bym się uczyć w Niemczech czy ktoś mógł mi pomuc i odezwać się do mnie mój tel : 536 265 054 z góry dzieki :-)

  • Mateusz16(2011-10-28 13:16) Odpowiedz 00

    ja tez chcę isc do szkoły w niemczech, lecz niewiem od czego zacząć. chcialbym jakis adres strony lub coś. Jezeli to mozliwe proszę o podanie strony internetowej albo adresu :). Dziekuje ^^

  • Mateusz(2011-06-05 14:13) Odpowiedz 00

    a jaki jest tam adres proszę o kontakt:matik.zakop@amorki.pl

  • NATA(2011-04-30 20:35) Odpowiedz 00

    zna ktoś numer lub e-mail do tych szkół w Niemczech ?
    PROSZe piszcie na gg :4324928

  • kajban(2011-05-04 16:34) Odpowiedz 00

    może mi ktoś powiedzieć jak dostać się do szkoły w niemczech znam język tylko nie wiem od czego zacząć moje gg 35255325 a maile kajban1996@o2.pl