statystyki

Emeryci pracujący za granicą też muszą, chcąc zachować świadczenie z ZUS, zwolnić się z pracy

Paweł Jakubczak31.01.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Od stycznia każdy, kto nabył prawo do emerytury, musi rozwiązać umowę o pracę, aby pobierać świadczenie. Ci, którzy 31 grudnia 2010 r. mieli emeryturę, kontynuując zatrudnienie, muszą do końca września rozwiązać umowę.



ZUS wyśle do końca stycznia listy z taką informacją do 308 tys. dorabiających emerytów. W tym do 20 tys. przebywających w państwach UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Korei Płd., Macedonii, Chorwacji, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie.

Zagraniczni emeryci, kiedy otrzymają list z ZUS, a nie rozwiązali umowy o pracę z dotychczasową firmą, muszą wysłać do niego pismo (mogą to zrobić za pośrednictwem zagranicznego organu rentowego), że rozwiązali umowę. Muszą też dołączyć zaświadczenie od zagranicznego pracodawcy, że nie są już pracownikiem.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 18

  • 1: aa z IP: 95.51.51.* (2011-01-31 09:40)

    Albo sie pracuje, albo się jest emerytem. Pojęcie "pracujący emeryt" jest tak samo wewnętrznie sprzeczne, jak np. "pijący abstynent". Najwyższy czas z tym skończyć. Młodzi nie mają pracy, a emeryci trzymają się kurczowo posad biorąc i pensję i emeryturę.

  • 2: eva z IP: 87.205.152.* (2011-01-31 09:54)

    aa zawisna to moje wypracowane przez 35lat składki i wara ci od nich

  • 3: ryszardm z IP: 84.10.111.* (2011-01-31 10:48)

    Kolejny bubel prawny - wylano dziecko z kąpielą.
    Celem tego przepisu miało być zwolnienie stanowisk pracy dla młodych w polsce.
    Chyba przez pomyłkę brak jest zapisu że przepis nie dotyczy emerytów pracujących za granicą bo z powodu ich zwolnienia z pracy nie przybędzie w Polsce nowych miejsc pracy dla młodych.
    Czas podjąć prace nad zmianą tego przepisu.
    Proponuję emerytom pracującym za granicą wysyłanie do Ministerstwa Pracy listów w tej sprawie.

  • 4: albin z IP: 213.199.197.* (2011-01-31 11:07)

    No to rząd się doigrał. Czarna strefa rozkwitnie na nowo. Brawo!!!I tak powinno być. Może tak nalezy zredukukować tych darmozjadów w sejmie i senacie. Czy osimdziesięciolatek zasiadajacy w sejmie też bierze emeryturę?Zobaczymy na jesieni Panie Tusk. Emeryci pamietaja o Panu jak o żadnym innym złodzieju.

  • 5: bb z IP: 95.51.158.* (2011-01-31 11:11)

    @aa - ale głupoty piszesz człowieku... emeryturę dostajesz za lata pracy, wiec skoro przepracowałeś X lat, masz emeryturę. A jeśli możesz nadal pracować to już twoje szczęście i jeśli masz ochotę to powinieneś móc to robić bez straty świadczenia. Zmiana tych przepisów jest bezsensowna... A uprzedzając ewentualna krytykę wcale nie jestem emerytem - pracuję dopiero od kilku lat.

  • 6: Praca na czarno z IP: 109.129.15.* (2011-01-31 12:18)

    Emeryci za granica pracuja glownie na czarno, wiec te przepisy ich nie dotycza.

  • 7: Ala z IP: 95.40.106.* (2011-01-31 12:37)

    Do "aa" pewnie tez nalezysz do tych, ktorzy uwazaja, ze nie moze byc np.55 letnich emerytow ALE NAPEWNO JAK WIELU TOBIE PODOBNYM NIE CHCESZ ANI Z NIMI PRACOWAC ANI ICH ZATRUDNIC" WIEC WRESZCIE ZDECYDUJCIE SIE.

  • 8: emeryt z IP: 83.6.217.* (2011-01-31 13:03)

    Po prostu emeryci muszą ustąpić miejsca pracy młodym. Niech emerytura pozostaje do odpoczynku !! MŁODZIEŻ DO PRACY !!

  • 9: Zoja1 z IP: 80.50.177.* (2011-01-31 13:33)

    Brak logiki w tym, że aby móc kontynuwać pobieranie świadczenia emerytalnego należy zwolnić się i następnie zatrudnić. Jestem kobietą, mam 63 lata, pracuję na stanowisku kierownika działu i niepoważne byłoby gdybym musiała roziązać stosunek pracy i następnie zatrudnić. Czyżby pracodawca po 1 lub kilku dniach zechciałby zatrudnić mnie z powrotem na to samo stanowisko. A co z prawami nabytymi?

  • 10: cd nr 6 z IP: 109.129.15.* (2011-01-31 13:59)

    PS. No moze z wyjatkiem P. Buzka.