statystyki

Emeryci pracujący za granicą też muszą, chcąc zachować świadczenie z ZUS, zwolnić się z pracy

autor: Paweł Jakubczak31.01.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Od stycznia każdy, kto nabył prawo do emerytury, musi rozwiązać umowę o pracę, aby pobierać świadczenie. Ci, którzy 31 grudnia 2010 r. mieli emeryturę, kontynuując zatrudnienie, muszą do końca września rozwiązać umowę.



ZUS wyśle do końca stycznia listy z taką informacją do 308 tys. dorabiających emerytów. W tym do 20 tys. przebywających w państwach UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Korei Płd., Macedonii, Chorwacji, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie.

Zagraniczni emeryci, kiedy otrzymają list z ZUS, a nie rozwiązali umowy o pracę z dotychczasową firmą, muszą wysłać do niego pismo (mogą to zrobić za pośrednictwem zagranicznego organu rentowego), że rozwiązali umowę. Muszą też dołączyć zaświadczenie od zagranicznego pracodawcy, że nie są już pracownikiem.






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

  • 1: aa z IP: 95.51.51.* (2011-01-31 09:40)

    Albo sie pracuje, albo się jest emerytem. Pojęcie "pracujący emeryt" jest tak samo wewnętrznie sprzeczne, jak np. "pijący abstynent". Najwyższy czas z tym skończyć. Młodzi nie mają pracy, a emeryci trzymają się kurczowo posad biorąc i pensję i emeryturę.

  • 2: eva z IP: 87.205.152.* (2011-01-31 09:54)

    aa zawisna to moje wypracowane przez 35lat składki i wara ci od nich

  • 3: ryszardm z IP: 84.10.111.* (2011-01-31 10:48)

    Kolejny bubel prawny - wylano dziecko z kąpielą.
    Celem tego przepisu miało być zwolnienie stanowisk pracy dla młodych w polsce.
    Chyba przez pomyłkę brak jest zapisu że przepis nie dotyczy emerytów pracujących za granicą bo z powodu ich zwolnienia z pracy nie przybędzie w Polsce nowych miejsc pracy dla młodych.
    Czas podjąć prace nad zmianą tego przepisu.
    Proponuję emerytom pracującym za granicą wysyłanie do Ministerstwa Pracy listów w tej sprawie.

  • 4: albin z IP: 213.199.197.* (2011-01-31 11:07)

    No to rząd się doigrał. Czarna strefa rozkwitnie na nowo. Brawo!!!I tak powinno być. Może tak nalezy zredukukować tych darmozjadów w sejmie i senacie. Czy osimdziesięciolatek zasiadajacy w sejmie też bierze emeryturę?Zobaczymy na jesieni Panie Tusk. Emeryci pamietaja o Panu jak o żadnym innym złodzieju.

  • 5: bb z IP: 95.51.158.* (2011-01-31 11:11)

    @aa - ale głupoty piszesz człowieku... emeryturę dostajesz za lata pracy, wiec skoro przepracowałeś X lat, masz emeryturę. A jeśli możesz nadal pracować to już twoje szczęście i jeśli masz ochotę to powinieneś móc to robić bez straty świadczenia. Zmiana tych przepisów jest bezsensowna... A uprzedzając ewentualna krytykę wcale nie jestem emerytem - pracuję dopiero od kilku lat.

  • 6: Praca na czarno z IP: 109.129.15.* (2011-01-31 12:18)

    Emeryci za granica pracuja glownie na czarno, wiec te przepisy ich nie dotycza.

  • 7: Ala z IP: 95.40.106.* (2011-01-31 12:37)

    Do "aa" pewnie tez nalezysz do tych, ktorzy uwazaja, ze nie moze byc np.55 letnich emerytow ALE NAPEWNO JAK WIELU TOBIE PODOBNYM NIE CHCESZ ANI Z NIMI PRACOWAC ANI ICH ZATRUDNIC" WIEC WRESZCIE ZDECYDUJCIE SIE.

  • 8: emeryt z IP: 83.6.217.* (2011-01-31 13:03)

    Po prostu emeryci muszą ustąpić miejsca pracy młodym. Niech emerytura pozostaje do odpoczynku !! MŁODZIEŻ DO PRACY !!

  • 9: Zoja1 z IP: 80.50.177.* (2011-01-31 13:33)

    Brak logiki w tym, że aby móc kontynuwać pobieranie świadczenia emerytalnego należy zwolnić się i następnie zatrudnić. Jestem kobietą, mam 63 lata, pracuję na stanowisku kierownika działu i niepoważne byłoby gdybym musiała roziązać stosunek pracy i następnie zatrudnić. Czyżby pracodawca po 1 lub kilku dniach zechciałby zatrudnić mnie z powrotem na to samo stanowisko. A co z prawami nabytymi?

  • 10: cd nr 6 z IP: 109.129.15.* (2011-01-31 13:59)

    PS. No moze z wyjatkiem P. Buzka.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie