statystyki

Zmiana ustalonego harmonogramu czasu pracy jest możliwa tylko wyjątkowo

autor: Ewa Wronikowska26.01.2011, 03:00

Podanego do wiadomości podwładnych harmonogramu czasu pracy firma nie może dowolnie modyfikować w okresie jego obowiązywania.

Reklama


Reklama


W firmie obowiązują indywidualne harmonogramy czasu pracy ustalane na dwumiesięczny okres rozliczeniowy. W trakcie ich obowiązywania są one jednak wielokrotnie modyfikowane przez pracodawcę.

Sporządzanie indywidualnych rozkładów czasu pracy, tzw. harmonogramów czy grafików, jest uprawnieniem kierowniczym pracodawcy, co oznacza, że ma on prawo do ich ustalania według swoich potrzeb.

Pracowników należy zapoznać z rozkładem czasu pracy na tyle wcześnie, by znali go na najbliższy okres. Przekazanie informacji o obowiązującym rozkładzie czasu pracy stanowi polecenie służbowe pracodawcy, do którego podwładni powinni się stosować. Potwierdzenie pisemne złożone pod harmonogramem stanowi dowód na to, że pracownik zapoznał się z nim i zobowiązuje się do jego przestrzegania.

Pracodawca nie może zmieniać podanego do wiadomości pracowników indywidualnego rozkładu czasu pracy w związku z jego doraźnymi potrzebami. Modyfikując go podczas jego obowiązywania, może narazić się na zarzut naruszenia przepisów o czasie pracy – obchodzenia przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych.

Zmiany w grafikach mogą następować w przypadkach znajdujących uzasadnienie w kodeksie pracy, a mianowicie: w razie błędów w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy, w sytuacji gdy udziela się pracownikowi dni wolnych w zamian za wcześniejszą pracę w godzinach nadliczbowych, gdy uwzględniono wniosek pracownika o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy lub w razie udzielania dni wolnych od pracy w zamian za nieplanowaną pracę w niedzielę, święto lub w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.

W pozostałych przypadkach jest to uzasadnione tylko wyjątkowo w okolicznościach niemożliwych do przewidzenia w momencie sporządzania grafiku. Sytuacje te powinny być przewidziane w regulaminie pracy wraz ze wskazaniem obowiązującej procedury. Uznaje się, że będzie to dopuszczalne, np. gdy pracownik umiera, odchodzi z firmy, idzie na urlop wychowawczy czy bezpłatny, długotrwale choruje, a inny musi bezwzględnie go zastąpić.

Zmiany w harmonogramie polegają na nanoszeniu poprawek i powinny umożliwiać odczytanie poprzednich zapisów. Nie jest możliwa zmiana rozkładu czasu pracy na wniosek pracownika lub gdy potrzebna jest większa liczba pracowników do wykonania pracy.

Podstawa prawna

Art. 142, 149 par. 1, art. 150 par. 1, art. 281 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1976 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Daniel(2012-09-18 23:25) Odpowiedz 11

  Na ogół głupie komentarze dają osoby które wogóle nie znają Kodeksu Pracy. Uważają że jeśli złożą problem pracodawcy to on ich zwolni. Jeśli tak sądzą to są bandą matołów. Osobiście wygrałem z wieloma pracodawcami a wystarczyło kupić KP za 30 zł. Jeśli ktoś nie walczył nigdy w życiu o siebie niech narzeka tylko do siebie że mu ciężko.

 • dzwilu88(2015-05-05 15:13) Odpowiedz 01

  Sprawdziłem te podstawy prawne ze spodu artykułu i nic tam nie ma o tym że niewolno zmieniać co chwile grafika , kiedy muszę go otrzymać i kiedy są dopuszczone zmiany

 • Lailonn(2013-06-21 23:48) Odpowiedz 00

  Nie to żebym się czepiał ale skoro walczyłeś z wieloma widać nigdzie dłużej nie zagrzałeś miejsca ;) Zazwyczaj tak to jest, że pracodawcy łaski nikt nie robi, że u niego pracuje. Sam jestem pracownikiem tylko ale bawią mnie takie buńczuczne teksty

 • dzwilu88(2015-05-05 15:05) Odpowiedz 00

  Kto mi poda podstawy prawne mówiące że:
  grafik można zmieniać tylko w wyszczególnionych przypadkach.

 • bla(2011-01-26 12:39) Odpowiedz 00

  Pobożne życzenia nie poparte podstawą prawną!

 • m(2011-01-26 15:31) Odpowiedz 00

  bla a wg. ciebie co jest pod tekstem jak nie podstawa prawna

 • _autor(2011-01-26 19:25) Odpowiedz 00

  to jest obecnie nie do wyegzekwowania, napisał to jakiś teoretyk

 • DO REDAKCJI(2011-01-27 08:50) Odpowiedz 00

  Warto byłoby w przyszłości, aby redakcja konfrontowała poglądy autorów publikacji z prawnikami.

 • michu(2012-01-31 12:15) Odpowiedz 00

  bla tu masz podstawę prawnąjeśli hodzi o zmiany w harmonogramie

  Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy
  z 6 kwietnia 2009 r. w sprawie naruszenia doby pracowniczej po wolnym dniu
  (GPP-417-4560-19/09/PE/RP)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane