statystyki

Zmieniają się zasady wyjazdu do uzdrowiska

autor: Dominika Sikora19.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 19.01.2011, 07:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Od 1 lutego pacjenci więcej zapłacą za wyjazd do uzdrowiska. To skutek wzrostu cen za zakwaterowanie i wyżywienie. Rzadziej też będzie można korzystać z takiego typu leczenia.



Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – taki, który ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie swoich usług w danym roku albo pracuje w placówce mającej taką umowę. Wystawiając to skierowanie, lekarz kieruje się stanem zdrowia pacjenta (musi on być samodzielny), a także wskazaniami uzasadniającymi odbycie tego rodzaju kuracji.

Do skierowania trzeba dołączyć wyniki wcześniej wykonanych badań oraz zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie zasadnicze będące podstawą jego wystawienia. Takie skierowanie musi być przekazane do właściwego dla pacjenta oddziału NFZ. Może to zrobić lekarz kierujący albo sam zainteresowany. W oddziale NFZ skierowanie jest rejestrowane w systemie informatycznym, otrzymuje kolejny numer, a następnie jest rozpatrywane.

Pacjent musi przygotować się na to, że wyjazd do sanatorium nie jest bezpłatny. Płaci za przejazd, a także ponosi częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania. Te ostatnie ustala minister zdrowia. Od 1 lutego tego roku ceny pobytu zostały podwyższone. Nowe wysokości opłat nie obejmą wyłącznie tych osób, które dopiero zamierzają złożyć wniosek o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Więcej zapłacą także ci, którzy co prawda wniosek już złożyli i został on pozytywnie rozpatrzony przez fundusz, ale wciąż oczekują na ustalenie dokładnego terminu wyjazdu.

Pacjent może zrezygnować z wyjazdu do uzdrowiska. Przyznane skierowanie powinno zostać wtedy bezzwłocznie zwrócone do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału NFZ.

Każda rezygnacja powinna być uzasadniona i właściwie udokumentowana w formie pisemnej. Oddział funduszu uznaje rezygnację i zwrot skierowania za zasadny w sytuacji:

● wypadku losowego (np. śmierć członka rodziny, wypadek),

● choroby ubezpieczonego,

● braku możliwości uzyskania przez ubezpieczonego urlopu wypoczynkowego we wskazanym w skierowaniu terminie.

Jeżeli NFZ uzna, że przyczyny rezygnacji z wyjazdu są uzasadnione, wyznacza nowy termin wyjazdu do uzdrowiska. Natomiast w przypadku nieuzasadnionej rezygnacji bądź zwrócenia skierowania po terminie rozpoczęcia turnusu lub braku jego zwrotu pacjent może ubiegać się o wyjazd do uzdrowiska dopiero po roku od daty proponowanego, ale niewykorzystanego wyjazdu.

Jest to więc dla niego swoista kara za to, że mógł wyjechać do uzdrowiska, ale tego nie zrobił i nie ma usprawiedliwienia, dlaczego tak się stało.

PODSTAWA PRAWNA

Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. nr 252, poz. 1698).



  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

  • 1: Kuracjusz z IP: 89.72.15.* (2011-01-19 08:07)

    I tylko patrzeć jak będzie wprowadzona pełna odpłatność za pobyt w sanatoriach. Po tym rządzie można spodziewać się wszystkiego.

  • 2: były wyborca PiS z IP: 89.229.216.* (2011-01-19 11:13)

    Kiedy wreszcie PiS wróci do władzy?

  • 3: ri z IP: 95.49.3.* (2011-01-19 11:28)

    Dlaczego wszystko przeciwko coraz biedniejszym Polakom pozbawionym prawdziwej na poziomie innych krajów opieki zdrowotnej.Tylko wiek do pracy porównuje się myląco z Unią.

  • 4: 58-latka z IP: 83.22.77.* (2011-01-19 12:42)

    do kuracjusza. A CO TY MYŚLISZ ŻE NAM PRACUJĄCYM BĘDĄ POWYŻSZAĆ PODATKI , BO WY CHCECIE SIĘ ŚWIETNIE BAWIĆ NA NASZ KOSZT. sanatorium to nie leczenie - to wypasione wczasy darmowe.

  • 5: Fix z IP: 89.72.5.* (2011-01-19 12:49)

    @2- jako były i potencjalny wspieracz PiSuariatu przewrotnie pyta "Kiedy wreszcie PiS wróci do władzy?"
    Odpowiedź jest powszechnie znana rozumnej większości wyborców i brzmi oczywiście prosto: JUŻ NIGDY !!!

  • 6: Fix z IP: 89.72.5.* (2011-01-19 13:06)

    Jak to bywa w "dzikim kraju" ignoranci piszący i dyskutujący o lecznictwie uzdrowiskowym nie bardzo wiedzą o czym piszą.

    Dlatego przed napisaniem tekstu lub komentarza warto zajrzeć do dokumentów źródłowych.

    Anonimowemu autorowi tego tekstu oraz komentatorom, jako zadanie domowe polecam uważną lekturę rozporządzenia MZ z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego

    Tam się zapewne dowiecie, że świadczenia gwarantowane obejmują między innymi:

    1) uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci ;
    2) uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci ;
    3) uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych;
    4) uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych;
    5) uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym;
    6) uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym;
    7) uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci.

  • 7: SOPOT BELF z IP: 87.207.102.* (2011-01-19 14:29)

    NAM PO WCYUBOWCY RYZY NARKOMAN ZABIERA I SKAZUJE NA KREMATORIA A SAMI SPAŚLAKI Z PO PARTI UB SB SIĘ BAWIĄ

  • 8: A3D z IP: 78.9.78.* (2011-01-19 14:56)

    58latko miła. Za Twoim ślicnym biureckiem stoi wygodny fotelik? Przez okienko nowe teroizolacyjne oglądasz świat zimny, brudny i w deszczu? I tak od trzydziestu lat.
    To rusz może tłustą dooopę na dwór, pochylaj się przez 30 lat pod ciężarem narzędzi w deszczu mrozie i skwarze. I nie p...l mi tu o "wypasionych wczasach> albo inaczej, niech ktoś ją walnie w durny łeb, spuści po schodach, wywali z pracy na bruk. Następnie niech złapie ją jakieś choróbsko, utraci pomoc rodziny i niech wówczas dopcha się z pustym portfelem na "wypasione" sanatorium.
    Ależ się wkurzyłem, durne babsko, a tak człowieka wnerwi.

  • 9: emeryt z IP: 77.65.104.* (2011-01-19 18:54)

    Czy to że matematyki nie było od 20 lat na maturze powoduje że autor nie umie liczyć? Możliwość złożenia wniosku do sanatorium w NFZ w Poznaniu to minim 12 miesięcy od ostatniego pobytu. Następnie po około 2 miesiącach następuje rejestracja wniosku ale z reguły wydział uzdrowiskowy szukająć "dziury w całym" odsyła wnioski do "uzupełnienia" po uzupełnieniu czeka się następne 2 miesiące na rejestrację. Od zarejestrowania wniosku czeka się minimum 18 mieięcy a nie rzadko 24 miesiące Więc reasumując w wariancie "optymistycznym" na następne sanatorium czeka się minimum 34 miesiące a więc prawie 3 lata!!! Nie wciskajcie kitu pismaki !!!

  • 10: Alina z IP: 77.45.33.* (2011-01-19 20:09)

    Do 58 latki A dlaczego Ty jeszcze pracujesz,idź na emeryturę i jedź na WYPASIONE WCZASY!!! A wtedy zrozumiesz i sama zobaczysz jakie one wypasione i jakie tanie!!! Brak mi słów,skąd biorą się tacy ludzie,kipią zazdrością i nienawiścią,ale do kogo i do czego??? Poprawiłaś sobie samopoczucie,to gratuluję!!!

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie