statystyki

Zasiłki pogrzebowe: ZUS dokładnie sprawdza rachunki

autor: Bożena Wiktorowska19.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 19.01.2011, 10:01

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku pogrzebowego w przypadku złożenia faktury tylko za kwiaty lub trumnę. Rzecznik praw obywatelskich kwestionuje to postępowanie.

Reklama


Reklama


Od 1 marca z 6406,16 zł do 4 tys. zł ulegnie zmniejszeniu wysokość kwoty zasiłku pogrzebowego. Także 4 tys. zł otrzymają pracodawcy, sąsiedzi, domy pomocy społecznej, gminy, powiaty, kościoły lub związki wyznaniowe, jeżeli to one pokryły koszty pogrzebu.

– Bez względu na to, czy rodzina otrzymuje zryczałtowany zasiłek pogrzebowy czy kwotę wynikającą z faktycznie poniesionych wydatków, to w każdym przypadku muszą być złożone imienne faktury – mówi Joanna Biniecka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Sosnowcu.

Pracownicy ZUS zwracają uwagę, że obecna wysokość zasiłku powodowała, że zakłady pogrzebowe czuły się zwolnione z obowiązku dokładnego rozpisywania wykonanych prac. Czasami w opisach pojawiały się tylko informacje o usługach prac pogrzebowych – i nic więcej.

– Mamy doświadczenie w kontaktach z ZUS, że każda czynność wykonana przez naszych pracowników musi być precyzyjnie opisana. Takie same kryteria muszą spełniać faktury wystawiane przez cmentarze – odpowiada na te zarzuty Leszek Rychlik, właściciel Zakładu Pogrzebowego Styks w Warszawie.

Jednak także rzecznik praw obywatelskich zarzuca ZUS rygorystyczną kontrolę faktur za pogrzeby. RPO w wystąpieniu do Zbigniewa Derdziuka, prezesa ZUS krytykuje, że taka praktyka szczególnie dotyczy osób niebędących członkiem rodziny zmarłego. ZUS do kosztów pogrzebu nie zalicza kosztów związanych z ceremonią kościelną, wydatków na nagrobek. Nie chce też uznać rachunku wyłącznie za kwiaty czy trumnę. RPO wskazuje, że w wielu przypadkach sądy nie podzielają stanowiska ZUS. Uznają, że powinien pieniędzmi z zasiłku finansować na przykład stypy czy wydatki na nagrobek.

Centrala ZUS nie zgadza się z tymi zarzutami. W odpowiedzi przygotowanej dla „DGP” wyjaśnia, że przepisy nie określają szczegółowo wydatków, które należy uznać za koszty pogrzebu. Tradycyjnie przyjmuje się jednak, że obejmują one wydatki mające związek ze złożeniem ciała albo prochów do grobu, z uwzględnieniem przyjętych zwyczajów i tradycji, zgodnie z przekonaniami religijnymi. Z tego powodu koszt wystawienia nagrobka nie powinien być, zdaniem ZUS, finansowany ze środków ubezpieczenia społecznego albo z budżetu państwa. Nagrobek może zostać wystawiony nawet w wiele lat po pogrzebie, często nie jest wystawiany wcale, co nie oznacza, że pogrzeb nie odbył się. To samo dotyczy stypy.

ZUS podkreśla ponadto, że samo pokrycie kosztów zakupu trumny może dowodzić, że pozostałe wydatki zostały pokryte przez inne osoby lub instytucje. Z tego powodu zasiłek powinien być podzielony proporcjonalnie. Natomiast sam zakup kwiatów nie stanowi kosztów pogrzebu, a jedynie zwyczajowe okazanie szacunku zmarłemu. W przeciwnym razie każdy żałobnik nabywałby prawo do zasiłku pogrzebowego w wysokości proporcjonalnej do poniesionego wydatku.

26,4 tys. zasiłków pogrzebowych wypłacił w listopadzie 2010 roku ZUS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • ALA(2011-01-19 13:04) Odpowiedz 10

    DO 14 MASZ RACJĘ KOSCIÓL TEŻ POWINIEN WYSTAWIĆ FAKTURĘ I ORGANISTA .

  • były wyborca PiS(2011-01-19 11:23) Odpowiedz 10

    do 5>a dlaczego firma pogrzebowa ma być zwolniona z podatku VAT?

  • zadziwiona(2011-02-03 09:29) Odpowiedz 10

    prosze mi powiedziec toza c o placi w koncu ZUS

  • ZUS ma rację(2011-01-19 12:16) Odpowiedz 10

    Jeszcze kościół powinien również wystawiać fakturę.

  • piotr(2011-01-19 10:41) Odpowiedz 00

    Jak tak dalej pójdzie,to ZUS wprowadzi górną granice wieku dla ubezpieczonego po której trzeba będzie zejść z tego świata.
    Brawo Dyzma ! na takie cuda musiałem czekać trzy lata Twego panowania.

  • Andrzej(2012-04-16 15:37) Odpowiedz 00

    Twierdzenie, że ZUS, ergo państwo traci na zasiłkach pogrzebowych jest absurdalne! ZUS "traci" wyłącznie na żyjących, a więc każdą śmierć powinien odnotowywać z radością i wypłacać co najmniej 12-krotność najniższej emerytury. Zamierzam pożyć jeszcze kilak, kilkanaście lat co będzie kosztowało ZUS ca 35 tyś rocznie. Gdybym więc wykorkował dzisiaj, to wypłata ca 12 tyś zasiłku pogrzebowego powinna być przyjęta z radością, a mój pogrzeb powinna "zaszczycić" co najmniej delegacja wojewódzkiego oddziału ZUS.

  • jaś(2012-03-12 10:27) Odpowiedz 00

    Mój tata chce być skremowany, nie chce po śmierci żadnych styp ani ceremoniałów pogrzebowych z udziałem księdza czy mistrza ceremonii,prochy każe rozsypać na dawnej mogile dziadka, zamiast trumny zakazał że ma być najtańsza kapsuła plastykowa do kremacji.
    Moje rachunki dla ZUS będą pewnie niewystarczające, bo to tylko kapsuła i kremacja.

  • antek(2012-01-17 18:06) Odpowiedz 00

    __Przeszedlem w 10 2011 r na emeryture zmarl mi ojciec , 31 12 2011 czy nalezy mi sie posmiertne ze zus na ojca , pochowek robila siostra

  • Al(2011-01-19 16:54) Odpowiedz 00

    Całe życie człowiek sobie odkłada w ZUS-ie i na koniec jego drogi poprostu go okradną. TO BEZPRAWIE i ZŁODZIEJSTWO. Niech sdzg trafi tą platformę. Co on i jeszcze nie wymyślą. Mafia !
    Rodzinie się należy całość 6,5 tys. zł i koniec.
    Wniosek : trzeba dobrze się zastanowić jeżeli wrzuca sie głos do urny.

  • wjw(2011-01-19 13:58) Odpowiedz 00

    I żądać oświadczenia na piśmie od nieboszczyka, że faktycznie nie żyje...

  • PODATNIK ZUS-u(2014-10-28 23:57) Odpowiedz 00

    dooobry menadżer myślał aby okroić Polaków z pieniążków a dać państwu naszemu na premie , bo najprościej zabrać biednemu i dać bogatemu , bo biedny się nie odezwie a bogaty zbluzga. Nie wiem ale chyba ten co wymyślił okrojenie zasiłku pogrzebpwego dostał dobrą premię??? A może teraz będzie warto zrobić pochówek na koszt Państwa niech gmina bierze pieniądze za pochówek . Aja się będę modliła . Polska robi się bliską AFRYKĄ w niedaleim czsie nasze wnuki będą chodziły boso i nago tylko nie w takiej pogodzie afrykańskiej. ŻAŁOSNE !!! Zamiast iść z postępem cofamy się do Afryki . Tylko ci nastołkach siedzą w Ameryce a bieda w AFRYCE Pozdrawiam biedę

  • zcx(2011-01-19 08:07) Odpowiedz 00

    ."Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku pogrzebowego w przypadku złożenia faktury tylko za kwiaty lub trumnę." Słusznie ,bo nieboszczyka należy jeszcze ubrać i to nie we wcześniej używane gacie ,lumpy , papcie bądz prześcieradło.

  • nieboszczka(2011-01-19 11:30) Odpowiedz 00

    ZUS powinien sprawdzać czy FAKTYCZNIE NIEBOSZCZYK JEST W TRUMNIE!!!

  • mala(2011-01-19 09:42) Odpowiedz 00

    ZUS ma racje

  • Były wyborca PO(2011-01-19 09:28) Odpowiedz 00

    Głosujcie dalej na PO to będziecie ściany gryźli

  • ala56(2011-01-19 09:19) Odpowiedz 00

    ZUS-owi nic do tego, to jest jedyna forma dziedziczenia "groszy" po zmarłym pracowniku, któremu ZUS przez całe jego życie przeżerał pieniądze.

  • Janek(2011-01-19 09:13) Odpowiedz 00

    Zapewne chodzi o to by wszyscy usługodawcy pochówku wystawiali faktury VAT, a tym samym ,odprowadzli stosowne podatki -by wzbogacić budżet zachłannego państwa-by urzędasy czuli się bezpiecznie-bo tylko w ich głowach rodzą się pomysły bardzo nieżyciowe,i nie logiczne a wszystko po to by nie ułatwić a utrudnić.A tak na marginesie TO CO TO ICH OBCHODZI JAK JA ZADYSPONUJĘ KASĄ ,KTORA SIĘ NALEŻY JAK PSU KOŚĆ.

  • Czytelnik(2011-01-19 09:11) Odpowiedz 00

    I tu też widać dlaczego brak pieniędzy w ZUS-ie. Zakład przez lata wspiera firmy pogrzebowe przyjmując nieprecyzyjne faktury na całość przysługującej kwoty.
    6406,16 zł. bierze z ZUS firma pogrzebowa nawet gdy usługa była na poziomie 3000,00 zł.
    Kto za to odpowiada w ZUS-ie.

  • ALA(2011-01-19 08:37) Odpowiedz 00

    JEŻLI ZUS NIE POKRYWA KOSZTÓW TRUMNY TO W TAKIM RAZIE CO POKRYWA TYMI PIENIĘDZMI
    PRZECIEŻ TRUMNA TO PODSTAWA I JEST DROGA NAWET TA NAJTAŃSZA
    TO ISTNA PARANOJA
    A ZA WIEŃCE -ZWRACA
    A ZA LODÓWKĘ-ZWRACA
    A ZA ODKRYCIE GROBU I ZAMKNIĘCIE -ZWRACA
    MNIE NIE POTRZEBA STYPY JAK KOGOŚ STAĆ NIECH ORGANIZUJE NA WLASNY KOSZT.

  • ala56(2011-01-19 09:21) Odpowiedz 00

    Do 4. Czytelniku, to nie są pieniądze ZUS, to nasze składki!