Maszyniści, którym stan zdrowia nie pozwala na prowadzenie pociągów, będą mogli pracować jako maszyniści zakładowi, nie tracąc uprawnień.

Nowe prawo Maszyniści, którym stan zdrowia nie pozwala na prowadzenie pociągów, będą mogli pracować jako maszyniści zakładowi, nie tracąc uprawnień.
Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie ministra transportu z 4 września 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu stanowisk bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego i warunków, jakie powinny spełniać osoby zatrudnione na tych stanowiskach oraz prowadzący pojazdy kolejowe (Dz.U. nr 170 poz. 1204). Nakłada ono obowiązek zdawania egzaminów weryfikacyjnych na osoby zatrudnione na stanowiskach maszynistów zakładowych.
- Dzięki tej zmianie maszyniści, których lekarz medycyny pracy nie dopuścił do prowadzenia pociągów w ruchu trakcyjnym z pasażerami lub towarami, nadal będą mogli pracować, ale jako maszyniści zakładowi - mówi Aleksander Motyka, wiceprzewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.
Zgodnie z rozporządzeniem osoby pragnące wykonywać pracę maszynisty zakładowego muszą zdać egzamin weryfikacyjny. Polega on na sprawdzeniu wiadomości i umiejętności pracownika, który w przeszłości zdał egzamin kwalifikacyjny, ale teraz ponownie ubiega się o dopuszczenie go do pracy na stanowisko maszynisty zakładowego. Zasada ta dotyczy m.in. osób, które miały przerwę w pracy dłuższą niż 12 miesięcy, lub sytuacji, gdy pracownik nie uzyskał wyniku pozytywnego na egzaminie okresowym. Chodzi głównie o osoby, które w przeszłości nie przeszły pozytywnie testów medycznych i okresowo musiały wykonywać inną pracę.
BOŻENA WIKTOROWSKA