statystyki

Austria potrzebuje doświadczonych polskich robotników

autor: Dominika Sikora, Paweł Jakubczak, Michalina Topolewska29.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 29.12.2010, 13:19

Od maja 2011 r. Austriacy otwierają rynek pracy dla wszystkich Polaków. Do Austrii mogą wyjeżdżać wykwalifikowani robotnicy i osoby do prostych prac. Dzieci Polaka pracującego nad Dunajem dostaną wysoki zasiłek rodzinny.

Reklama


Reklama


Osoby, które wyjadą do legalnej pracy w Austrii, zarobią tam więcej niż w Polsce. Otrzymają też wyższe świadczenia, m.in. zasiłek dla bezrobotnych, emeryturę czy świadczenia rodzinne.

Poszukiwani robotnicy

W Austrii do najbardziej poszukiwanych zawodów należą: kelner, personel sprzątający, kucharz, personel sortujący towary, sprzedawca, pokojówka, pracownik magazynowy, pomoc kuchenna, elektroinstalator i personel pomocniczy (ogólnie). Jak widać, austriaccy przedsiębiorcy poszukują wykwalifikowanych robotników. Nie mają problemów ze specjalistami czy wykwalifikowaną kadrą.

– Tak wynika z ostatniego raportu austriackiego urzędu pracy – mówi nam Aleksandra Pol z polsko-austriackiej izby gospodarczej.

Najwięcej wolnych etatów jest w restauracjach, tutaj potrzeba 8,5 tys. kelnerów. Na drugim miejscu pod względem poszukiwanych zawodów są sprzątaczki (5,5 tys.). W Austrii brakuje także 5,5 tys. kucharzy i 3 tys. pomocy kuchennych. Oprócz nich tamtejsze firmy chcą zatrudnić od zaraz: 5 tys. personelu sortującego towary, 3 tys. sprzedawców, 5,5 tys. magazynierów, 3 tys. elektroinstalatorów i 2,6 tys. personelu pomocniczego.

Wyższe zarobki

Polak w Austrii zarobi więcej niż w kraju. Na przykład miesięczne wynagrodzenie kelnera to 1,2 tys. euro, pomocy kuchennej 1,1 tys. euro, sprzedawcy 1,6 euro, a elektryka 1,4 tys. euro. Magazynier dostanie 1,3 tys. euro. Poza normalnym wynagrodzeniem austriaccy pracownicy otrzymują też 13. pensję i dodatek świąteczny z okazji świąt Bożego Narodzenia (tzw. 14. pensja). Najwyższe wynagrodzenia są w Wiedniu, a najniższe w Tyrolu.

W Austrii nie ma płacy minimalnej. Obowiązują jednak układy zbiorowe pracy (tzw. Tarifverträge), które określają minimalne wynagrodzenie w danej branży. Stawki tam określone obowiązują zarówno pracowników austriackich, jak i zagranicznych.

– W Austrii obowiązuje zasada równego traktowania w zakresie kwalifikacji, doświadczenia zawodowego i poziomu wynagrodzenia – mówi Jerzy Jędrzejewski, radca ambasady polskiej w Wiedniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • rewizor(2010-12-29 06:57) Odpowiedz 00

  W drogę Polaku bo u siebie nic dobrego Cię nie spotka a rząd niech lody kręci sam ze sobą.Vincent rozliczy każdą patologię

 • normalny(2010-12-29 17:26) Odpowiedz 00

  Trzeba sie pakować nie będe tu robił do śmierci na tych nierobów z Wiejskiej !!!Dziękuje Ci Doniu !!!Odemnie nie dostaniesz juz żadnej kasy !!!

 • polski elektryk(2010-12-29 18:55) Odpowiedz 00

  ja zbólem ale muszę o..lać ten złodziejski kraj komoruski

 • Polka(2010-12-29 20:15) Odpowiedz 00

  a praca w Polsce??ja nie mam zamiaru opuszcać ojczyzny!!!
  Tusk obiecal prace dla Polaków..gdzie ta praca i lepsze zycie..np. nie w Austrii...o nie..dosyc tego!!!

 • co Tusk obiecał Polakom(2010-12-29 21:59) Odpowiedz 00

  Dawne kraje kolonialne budowały swoją POtęgę gospodarczą na pracy niewolników.Teraz nie ma już koloni, więc potrzebni są tani niewolnicy z UE. Rząd się nie martwi , że wyjadą znów najlepsi fachowcy. Rząd się sam wyżywi, a łatwiej się rządzi jak jest mniej ludzi i do tego są ciemni !

 • z uśmiechem na ustach !(2010-12-29 22:09) Odpowiedz 00

  Niech kto mówi co chce. ale sprawdza się niemieckie POwiedzenie "praca cię uczyni wolnym" Smutne to lecz prawdziwe, Polaku czemu nie ma pracy dla ciebie w twoim własnym kraj ?Czemu nie budujesz potęgi swojego kraju, tak jak robią to Niemcy, tylko jesteś obcym wyrobnikiem w cudzym majątku ? Co na to her Tusk i namiestnik Komoruski.? Niech oni jadą na zarobek za granicę ! Dla dzieci z PO pracy nie zabraknie !

 • orinoco(2010-12-30 23:35) Odpowiedz 00

  Aha, teraz więc będę już wiedział, że: personel sprzątający, personel sortujący towary, pracownik magazynowy, pomoc kuchenna i personel pomocniczy to są wykwalifikowani robotnicy. Przynajmniej w Austrii.
  A może tylko w mniemaniu autora artykułu?

 • bieda(2010-12-31 08:16) Odpowiedz 00

  Bitwa 39-45 przegrana no to wykupili naród cały. Biedne polaczki - cechami narodowymi korupcja awanturnictwo i mydlenie oczu naiwnym. Teraz przychodzi nam budować potęgę rzesz i królestw za marne eurocenty, albo zdychać z głodu w ojczyźnie... "Dziękuję" wszystkim wspaniałym przywódcom tego dumnego narodu za to że tak łatwo sprzedaje im się tan kraj kawałek po kawałku!!!

 • max1__(2011-04-06 20:36) Odpowiedz 00

  racja. kto tylko moze niech przyjezdza do austrii. mieszkam tu juz pare lat i widze ze oni kochaja tylko turkow i jugoli. zygac mi sie chce tym krajem i chetnie wroce do Polski, wiec przyjezdzajcie tutaj i zwolnijcie miejsca pracy w kraju.

 • Vienna(2012-07-05 18:07) Odpowiedz 00

  do max1 .
  Dlaczego Ty siedzisz kilka lat w Austrii haha, wracaj do Polski ,pokochamy Twoje cięzko zarobione pieniązki hahah

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane