statystyki

Opiekun medyczny pomoże pielęgniarce

autor: Dominika Sikora24.12.2010, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Opiekun medyczny będzie wspierał pielęgniarkę w opiece nad osobami niesamodzielnymi. Do jego obowiązków ma należeć m.in. ich mycie i karmienie.

reklamareklama


Resort zdrowia przygotował standardy postępowania z osobami niesamodzielnymi, wymagającymi opieki długoterminowej. Chodzi o takich pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, czyli ze względu na stan zdrowia nie wykonują codziennych czynności związanych np. z jedzeniem czy zachowaniem higieny. Dotychczas standardy takiego postępowania nie były wyraźnie wyodrębnione.

Zgodnie z projektem rozporządzenia resortu zdrowia w sprawie standardów postępowania i procedur medycznych wykonanych w zakładach opieki zdrowotnej z zakresu pielęgnowania w opiece długoterminowej, pielęgniarki pracujące m.in. w zakładach opiekuńczo-leczniczych zostaną odciążone od wykonywania najprostszych czynności pielęgnacyjnych. Pacjenta będzie mógł umyć, nakarmić czy ubrać również opiekun medyczny. Ale tylko na zlecenie pielęgniarki.

Obecnie w kraju jest już 1600 osób, które posiadają tytuł opiekuna medycznego. Jako zawód funkcjonuje od 2007 roku. Żeby zostać kwalifikowanym opiekunem medycznym, należy mieć ukończoną zasadniczą szkołę zawodową lub szkołę policealną i uzyskać dyplom potwierdzający odpowiednie kwalifikacje.

Resort zdrowia podkreśla, że rozszerzenie uprawnień opiekunów medycznych to efekt niedoboru pielęgniarek.

– Pozwoli to na zwiększenie efektywności i jakości usług adresowanych do osób niesamodzielnych – mówi Grażyna Śmiarowska, prezes Stowarzyszenia Organizatorów i Promotorów Opieki Długoterminowej.

Uwagi do projektu można zgłaszać do 17 stycznia. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

 • 1: visia z IP: 85.221.233.* (2011-03-18 09:27)

  Opiekunem medycznym mozna zostac tylko po szkole policealnej co oznacza, ze nie ma mowy o ludziach po gimnazjum ,a tylko dyplom zawodowy uzyskiwac moga osoby z wykształceniem srednim. To istotny bład . Ponad to jest to zawod pomocniczy w stosunku do pielegrniarstwa ,ale jakos dziwnym trafem zdecydowanie gorzej opłacanym. Krótka wiec droga i raczej iluzoryczna w zakresie poprawy opieki nad samymi pacjentami...

 • 2: Stenia z IP: 83.8.225.* (2011-08-26 13:21)

  Masz rację pracuję jako opiekun medyczny i nie tylko karmie ubieram itp. tylko zmieniam opatrunki zdejmuję kroplówki a nawet podaję bo mam tylko 1 pielęgniarkę która siedzi w papierach.Nie uważam się za głupszą od pielęgniarki tylko to,że nie wolno nam robić zastrzyków czy podawać leków a i tak podajemy leki uszykowane w kieliszku.A zarabiamy o wiele mniej gdzie tu sprawiedliwość a dżwiganie pacjentów!!!Nie jesteśmy wogóle docenione gdyby nie sentyment do tej pracy olała bym ją już dawno.Liczą się tylko lekarze i pielęgniarki a my traktowani jak piąte koło u wozu. A w szkole kazali kuć się jak na medycynie poprostu porażka!!!

 • 3: AGULKA z IP: 83.17.172.* (2011-09-01 11:35)

  Agunia Witam wszystkich cieplutko , jestem po średnim i miałam półroczny staż w DPS miałam bardzo dobry kontakt z chorymi , odwiedzam ich do tej pory.Ale mycie tyłków i karmienie mi nie wystarcza chciała bym coś więcej. Od września idę na opiekuna medycznego , będę wdzięczna jak napiszecie mi coś o egzaminie i czy jest ciężko .Bo znajomi mnie straszą że ciężko.No i jak wyglądają praktyki czy szkoła sama załatwia czy ja kontakt agulka1276@wp.pl.

 • 4: Viola z IP: 79.184.56.* (2011-10-19 10:37)

  Otrzymałam dyplom opiekuna medycznego ok 3 lat i pracy nie ma tylko staze proponuja za marne 600 zł i jak zyc .Nowy kier .opiekun medyczny wielki nie wypał i tyle obiecano nam prace nigdzie nie przyjmuja ,Szkoła ciezka .wkuwania ze szok i po co jak i tak z mojej grupy 26 osob nikt nie pracuje w zawodzie bo szpitale,zol dps itd opiekunow poprostu nie przyjmuja wiec dajsie sobie spokoj jest tylko jedno ale praca zagarnica jako opiekunmedyczny jest i to ogrom jezeli chce ktos wyjechac i oczywiscie warunek jezyk powodzenia

 • 5: Krystyna Antonina z IP: 89.74.70.* (2011-11-25 15:58)

  Skończyłam Policealne Studium, zdobyłam nowy zawód zdobyłam dyplom i certyfikat. Odbyłam praktyki i zajęcia praktyczne. Kosztowało mnie wiele wyrzeczeń i co? Nie ma dla mnie pracy! Pozostaje wolontariat! Ale z czego żyć?
  Czy tylko pozostaje wyjazd za granicę?

 • 6: opiekun medyczny z IP: 80.50.4.* (2011-12-27 14:48)

  witam pracuję w zawodzie opiekuna medycznego już ponad rok i jestem bardzo zadowolona współpraca z pielęgniarkami odbywa się super atmosfera jest bardzo miła a praca jest jak ktoś szuka to znajdzie np w szpitalu na Szaserów przyjmują opiekunów medycznych powodzenia

 • 7: anna z IP: 80.53.151.* (2012-02-07 17:19)

  czesc wszystkim.
  istnieje możliwość pracy w zawodzie opiekuna medycznego.to fakt że nie zarabia się dużych pieniędzy,nie liczmy na to,długo ich nie będzie mimo że jesteśmy w Unii.Jak ktoś chce pracować to bierze co dają.Ja teraz np.jestem na kontrakcie który ma 3 lata,nie wiem jeszcze jak to się'je'ale nie mam ochoty siedzieć w domu i narzekać.Wiem że muszę płacić sama wszystkie składki,bo szpital ma długi i oferuje w tej chwili taką możliwość zatrudnienia.myślę jak obliczyć wysokość tych składek,może ktoś wie;)

 • 8: dyplomowany O.M z IP: 90.129.27.* (2012-08-23 18:29)

  pracuje jako O.M prawie rok,praca nie jest lekka ale cóz nauki sporo bylo w szkole pozatym zastanawia mnie jedno dlaczego nie mozemy robic iniekcji i podawać lekó skoro to zawód medyczny? nawet kursu prywatnie nie mozna zrobic na zaszczyki itp nie roznimy się prawie niczym od pielegniarek.
  pozdrawiam wszystkich opiekunów medycznych :)

 • 9: Zaczynam z IP: 178.56.210.* (2012-10-08 12:52)

  Właśnie zaczełam szkołe O.M. narazie dobrze to widzę zamierzam wyjechać za granice i mam nadzieje że mi się uda. jakieś podstawy angielskiego zawodowego od tego roku weszły ;) pożyjemy zobaczymy... :) b.bym chciała tego że jak już został stworzony ten zawód niech będzie doceniony i opłacalny tak żeby można godnie wyżyć z tego...

 • 10: Ewa z IP: 81.210.111.* (2013-02-01 21:22)

  Witam! Tez skonczylam opiekuna medycznego w moim miescie bardzo ciezko dostac prace w tym zawodzie.Mysle ze to jest ksztalcenie dalszych bezrobotnych.Pozdrawiam.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama