statystyki

Praca za granicą liczy się do emerytury

autor: Paweł Jakubczak23.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.12.2010, 13:43

ZUS, wyliczając nową emeryturę obliczaną na podstawie składek z konta ubezpieczonego, nie uwzględni okresu przepracowanego w krajach UE. Weźmie go pod uwagę, ustalając emeryturę na starych zasadach.

Reklama


Reklama


Polacy pracujący w krajach UE mogą liczyć na otrzymanie emerytury z tych krajów. Pod warunkiem że spełnią wymagania określone przez prawo w nich obowiązujące. Na przykład Polak, który ukończył 65 lat i przepracował w Niemczech co najmniej pięć lat, może ubiegać się tam o emeryturę.

Praca za granicą procentuje także Polsce. ZUS, wyliczając emeryturę osobom, które należą do starego systemu (emerytura zależna od długości okresów ubezpieczenia), uwzględni im zagraniczny staż. Jeśli ktoś przepracował na przykład rok we Francji, to ZUS musi dodać do okresów ubezpieczenia w Polsce także ten francuski. Dzięki tej zasadzie unijnej (sumowanie okresów ubezpieczenia) ubezpieczony nie musi pracować tylko w Polsce przez wymagany przez nasze prawo czas, żeby nabyć prawa do emerytury u nas.

Reguła sumowania okresów ubezpieczenia nie dotyczy młodszych Polaków, którzy są w nowym systemie. Oni u nas otrzymają emeryturę zależną od kwoty zgromadzonych składek.

Jednak dla każdego (zarówno w starym, jak i nowym systemie), kto ubiega się w Polsce o emeryturę minimalną, okres przepracowany w państwie unijnym jest ważny. Żeby uzyskać świadczenie minimalne, kobieta musi mieć 20 lat ubezpieczenia, a mężczyzna 25. Zakład do tych okresów wliczy ubezpieczenie w innych państwach unijnych, na przykład w Niemczech. Dlatego mogą one się przydać, jeśli ktoś ma na tyle krótki staż pracy w Polsce, że nie daje on mu prawa do emerytury minimalnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Pawel Jakubczak(2015-11-05 19:41) Odpowiedz 10

    Pobieranie emerytury polskiej w Uni Europejskiej Z chwila przejscia nu emeryture dolaczylam lata pracy we Wloszech 2lata i 5 miesiecy.Do lat przepracowanych w Polsce na osobnym blankiecie otrzymuje naleznosc za prace w Czechoslowacji jednak za prace we Wloszech nie doliczono mi lat pracy doemerytury.Od 6 lat zyje w konkubinacie z obywatelem Wloch ,gdzie jestem zameldowana iposiadam dokumenty tozsamosci jednak w Polsce mam mieszkanie wlasnosciowe .Czy moge pobierac emeryture we Wloszech i ak bylaby naliczana 21go listopada skoncze 64lata Dziekuje Urszula

  • dziadek(2014-08-28 03:13) Odpowiedz 00

    a czemu nie licza pracy zagranica w latach 70-80 tylko zus wstawia zarobki minimalne lub na podobnym stanowisku a nie dewizowe firmy były panstwowe budimex -dromex a srednia zarobków byla kilka dziesiat razy wyższa niz w kraju , i ten okres pracy psuje srednia wspólczynnik w kapitale początkowym , a panstwo mialo zysk duzy z kazdego pracownika bo dewizy byly potrzebne czemu nikt sie tym nie zainteresuje

  • O to Donaldowi doliczą do pracy PObyt w Irlandii(2010-12-23 12:54) Odpowiedz 00

    -co prawda POdatkow nie płacił i dlatego w 2008 roku zrobił sobie abolicje podatkową dla pracujących za granicą ale emeryture będziemy musieli mu płacić -z naszych biednych ZUSowskich pieniędzy!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane