statystyki

Wojsko oferuje pracę tylko szeregowym

autor: Artur Radwan08.12.2010, 03:00

Wojsko wciąż szuka 2 tys. chętnych do służby. Miejsca są tylko na najniższych stanowiskach i dla byłych żołnierzy. Od przyszłego roku będą mogły się o nie ubiegać także osoby bez doświadczenia wojskowego.

Reklama


Reklama


Blisko rok mija od utworzenia 100-tys. armii zawodowej. W jednostkach wojskowych cały czas czekają wolne miejsca dla kandydatów do służby. Armia oferuje najniższe stanowiska.

– W podległych nam jednostkach są wolne miejsca dla osób zainteresowanych służbą w korpusie szeregowych – mówi mjr Krzysztof Janikowski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Tłumaczy, że w korpusie podoficerów i oficerów nie ma wolnych stanowisk. Podobnie jest w innych jednostkach.

– Wojskowe komendy uzupełnień przesyłają nam informacje o wolnych stanowiskach, ale dotyczą one najniższych stanowisk – mówi mjr Mariusz Kotas ze Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu.

Według szacunków wojska wakatów może być około 2 tys. Dodatkowo ich liczba wzrasta, bo z armii pod koniec roku żołnierze odchodzą na emeryturę.

– Rekrutacja do armii zawodowej trwa przez cały czas, bo z wojska w naturalny sposób z różnych przyczyn odchodzą żołnierze – mówi płk Stanisław Ruman, szef zespołu ds. profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Tłumaczy, że w armii zawodowej jest za dużo oficerów, więc na ich miejsce nie są przyjmowani nowi, ale rozbudowywany jest korpus szeregowych. Obecnie wojsko przyjmuje do tego korpusu byłych żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, którzy ukończyli przynajmniej gimnazjum. Ponadto do armii mogą też wstąpić osoby bezpośrednio po studniach (czyli takie, które nie były w wojsku), ale po odbyciu tzw. służby przygotowawczej. Uposażenie szeregowego wynosi jednak zaledwie 2,5 tys. zł. Dlatego zainteresowanie absolwentów uczelni pracą na tych stanowiskach jest niewielkie.

Płk Stanisław Ruman wskazuje, że od przyszłego roku rozpocznie się w armii nabór do tzw. służby kandydackiej dla osób m.in. po gimnazjum, które wcześniej nie były w armii, a chcą wstąpić do korpusu szeregowych. W trakcie służby kandydackiej ochotnik będzie m.in. uczestniczył w zajęciach dotyczących objęcia pierwszego stanowiska w wojsku.

Inną możliwość znalezienia lepszej pracy w armii mają wybrani absolwenci uczelni, np. lekarzy armia szuka bez względu na to, czy wcześniej służyli w wojsku. Mają też szanse od razu wstąpić do korpusu podoficerów lub oficerów. Na przykład absolwenci medycy mogą po odbyciu trzymiesięcznego kursu otrzymać awans na podporucznika.

20 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych ma do 2012 r. służyć w armii

4 tys. wynosi średnie miesięczne uposażenia żołnierza zawodowego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • TAKIE TAM O DUPIE MARYNIE :)(2014-01-08 12:05) Odpowiedz 00

  7: marcin z IP: 85.128.107.* (2011-03-20 19:42)

  ja wlasnie bede sie staral do wojska na zawodowego z mysla oo wyjezdzie na misjie sa szanse wyjazdu w jakim czasie mozna wyjechac od zaczecia pracy w wojsku?
  CZŁOWIEKU OGARNIJ SIĘ WOJSKO TO SYFFFFFFFF I TYLKO CI ROZWALĄ ZDROWIE I WYWALĄ NA ZBITY RYJ I NIE LICZ NA TO ZE PRZEPRACUJESZ DŁUŻEJ BO I TAK ETATY PODOFICERSKIE SĄ JUŻ ZAJĘTE PRZEZ DUPOWŁAZÓW CHYBA ZE JESTEŚ POCIOTKIEM JAKIEGOŚ GENERAŁA WIEC WCALE SIĘ NIE DZIWIE ZE TAM CHCESZ IŚĆ BO PEWNIE SOBIE NIE PORADZISZ W CYWILU ALBO JESTEŚ PRZEPOJONY WOJSKIEM WIEC NIE MA DLA CIEBIE RATUNKU " SZKODA MI TAKICH LUDZI JAK TY"

 • hrabia Montmirail(2010-12-08 09:06) Odpowiedz 00

  Zapotrzebowanie na mięso armatnie jest znane już od początku dziejów, bo generałów nigdy nie brakowało

 • czytelnik(2010-12-08 12:11) Odpowiedz 00

  "Ponadto do armii mogą też wstąpić osoby bezpośrednio po studniach (czyli takie, które nie były w wojsku)"

  PO STUDIACH A NIE PO "STUDNIACH".

  Szanowna Redakcjo,

  Z numeru na numer jakość Państwa opracowań staje się coraz bardziej wątpliwa. Tezy typu "spadek podaży obniża ceny" stawiają pod coraz większym znakiem zapytania jakość, jaką czas jakiś temu jeszcze Państwo reprezentowali.

  Z przykrością stwierdzam, iż przy zachowaniu obecnych tendencji (literówki, artykuły ukierunkowane - sponsorowane??) w najbliższym czasie będzie następowała degradacja GP do gazety "prawnej"..

  PRZYKRE.

 • Kryminalny(2010-12-08 22:42) Odpowiedz 00

  Uposażenie szeregowego wynosi jednak zaledwie 2,5 tys. zł. a w Policji 1500 złotych!!! O co tu chodzi? Kto w tym kraju się bardziej naraża? Kto musi więcej mieć oleju w głowie?

 • smok1957(2010-12-08 22:36) Odpowiedz 00

  Zapomniał Pan dodać, ze uposażenie w służbach mundurowych jest wysokości pojedynczego brutt, to znaczy nie jest wliczana składka emerytalno rentowa 2,500 = (3,115 zł pracownika cywilnego)

 • Forsvaret(2010-12-10 12:22) Odpowiedz 00

  Zlikwidowali służbę zasadniczą tylko po to aby utworzyć w jej miejsce narodowe siły rezerwy, to tak jak ,, Nie smażyć na maśle aby smażyć na oleju'', a to co proponują to tylko ładnie na bilbordach wygląda, 2,5 zł tylko nie napisali jeszcze że nie na rękę tylko BRUTTO, I zero możliwości rozwoju, co z tego że zrobisz studia jak nie ma etatu dla podoficera czy oficera i będziesz allbo szeregowym albo podziękują dlatego to rzeczywiście jest dobre dla tych dla któych edukacja zakończyła się na gimnazjum, i dziwicie się że ludzie uciekają , a jak tutaj pracować jak wy mi dacie w polsce 3000zł za moje stanowisko a ja mam 12 w innym kraju... Parodia

 • Ela(2010-12-10 14:10) Odpowiedz 00

  Z art. wynika że w przyszłym roku o pracę w wojsku będą się mogły ubiegać osoby które z wojskiem nie miały nic wspólnego. Mój mąż stara się o pracę w wojsku, ale nic z tego bo wyszedł z wojska ze stopniem kaprala. Mógłby służyć w korpusie szeregowych ale nie może bo ma wyższy stopień, zdegradować się go nie da. Wytłumaczcie mi proszę jak to jest. Ktoś kto nigdy nie widział wojska będzie mógł służyć, a ktoś kto służył i chce pracować w wojsku nie może.

 • marcin(2011-03-20 19:42) Odpowiedz 00

  ja wlasnie bede sie staral do wojska na zawodowego z mysla oo wyjezdzie na misjie sa szanse wyjazdu w jakim czasie mozna wyjechac od zaczecia pracy w wojsku?

 • Wściekła(2011-03-31 23:31) Odpowiedz 00

  Awansować w wojsku nie można bo wszystkie etaty wazniejsze zajęte przez znajomych ,pociotków i kumoterstwo Potrzebne barany na rzeż

 • kozak(2011-08-06 10:11) Odpowiedz 00

  Kryminalny z IP: 83.23.38.* (2010-12-08 22:42)

  Uposażenie szeregowego wynosi jednak zaledwie 2,5 tys. zł. a w Policji 1500 złotych!!! O co tu chodzi? Kto w tym kraju się bardziej naraża? Kto musi więcej mieć oleju w głowie?

  zapomniałes tylko napisac ze w razie wojny to my zołnierze bedziemy w razie wojny wasze dupska bronic.
  a pozatym to pracując jako szeregowy i odwalając najwiekszą robote po 12 latach kopną cie w dupe i do widzienia, a nie wspominasz o tym ze w policji po 12 latach to już ładny stopień sie ma i emeryturka coraz blizej... wiec kto tu ma źle

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane