statystyki

Emerytura po 35 lub 40 latach pracy niezależnie od wieku? Projekt ponownie w Sejmie

04.12.2010, 07:14; Aktualizacja: 04.12.2010, 07:39

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

Reklama


Reklama


Jak powiedziała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Wiesława Taranowska, "gdy toczy się tak gorąca dyskusja na temat reformy systemu emerytalnego, trzeba zająć się sytuacją osób, które po wielu latach pracy powinny mieć prawo do emerytury, na którą same sobie odłożyły". Zaznaczyła, że pod związkowym projektem podpisało się ponad 270 tys. osób. "Projektem po trzech miesiącach oczekiwania zajmie się 15 grudnia sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny" - poinformowała. Potwierdzili to posłowie tej komisji.

Nad reformą emerytalną pracuje obecnie kilka zespołów, m.in. ministra Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna. Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE czy zmniejszenie opłaty pobieranej przez fundusze od składek pracowników. Przygotowane założenia zmian nie przewidują wydłużenia wieku emerytalnego. Mówią o tym jednak m.in. eksperci.

Zgodnie z projektem OPZZ kobieta, która przepracowała 35 lat i mężczyzna, który przepracował 40 lat, mogliby odejść na emeryturę niezależnie od wieku. Byłoby to jednak tylko prawo, nie o obowiązek.

"Przez ok. 40 lat pracy każdy odłoży sobie ok. 80 tys. na przyszłą emeryturę"

"Przez ok. 40 lat pracy każdy odłoży sobie ok. 80 tys. na przyszłą emeryturę i powinien móc skorzystać z tych pieniędzy, jeżeli nie ma zdrowia, by dalej pracować, albo po prostu czuje się zawodowo wypalony" - powiedziała Taranowska.

Zgodnie z projektem OPZZ, w stosunku do osób, które pracowały krócej niż odpowiednio 35 lub 40 lat, nadal obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania, tzn. że kobieta mogłaby przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, zaś mężczyzna - 65. Warunek to przepracowane odpowiednio co najmniej 20 lub 25 lat.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

 • elasob62(2015-05-20 12:37) Odpowiedz 30

  Śmiechu warte po 40 latach na emeryturę. Żadna zmiana bo biorąc pod uwagę, że dzisiejsza młodzież z braku pracy uczy się dłużej albo podejmuje umowy śmieciowe, czyli że będą pracować jeszcze dłużej, często do 70 lat. Więc jak śmie Komorowski po raz kolejny okłamywać społeczeństwo. Nie dajmy się ogłupić.

 • bmx(2012-03-12 17:40) Odpowiedz 20

  Po raz kolejny pytam !. Kto głosował na PO, a teraz tutaj wylewa swoje żale ?.

 • emma(2010-12-23 21:24) Odpowiedz 10

  Ja również przyłączam się do życzeń z nadzieją, że się spełnią.

  Tą drogą pragnę również złożyć życzenia "skrzywdzonym", pracującym emerytom, którzy tracą prawa nabyte.
  Życzę Wam zdrowych i bogatych Świąt Bożego Narodzenia.
  Zanim zaczęliście krzyczeć jaka to krzywda Wam się dzieje, powinniście pomyśleć o młodych bezrobotnych i tych starych bezrobotnych ze stażem 35+ bez prawa do emerytury.

 • Grzegor długo pracujący(2015-09-29 11:20) Odpowiedz 10

  Mam 44 lata pracy w tym 40 lat składkowych i chciałbym odejść na emeryturę. Nie mam pracy, nie mam renty niedługo skończy się zasiłek z Urzędu Pracy, dlaczego nie mogę odejść na emeryturę mając odłożoną odpowiednią kwotę w ZUS na koncie ZUS .
  Inni wybrańcy narodu wywyższeni przez socjalistyczny rząd PZPR przed 1989r po 15,20,25 latach odchodzą na emeryturę bez względu na wiek .Kiedy likwidacja tych różnic społecznych . Nasz kraj Polska w tej sferze emerytur nie jest krajem demokratycznym.
  Nawet jak jesteś chory to renty też nie otrzymać takie PO stworzył poniżające chorego przepisy do zaskarżenia do UE jako łamanie praw człowieka .
  Ja muszę przepracować jeszcze 8 lat czyli razem 51 lat lat żeby otrzymać emeryturę . Dziadostwo zarządzania możliwościami przejścia na emeryturę , nam długo pracującym każe się pracować do śmierci.
  PO i PSL do domu czerwona kartka na wyborach jesiennych w 2015 r

 • MIRKA(2015-09-13 16:49) Odpowiedz 10

  I co z tego, przepracowałam już 42 lata i jeszcze pracuję i będę pracowała. Emerytury nie doczekam dzięki byłym i obecnym rządom, które tak kombinują przy ustawach emerytalnych. Ludzie nie dajcie się ogłupiać. Oni Wami manipulują. Raz wydłużają wiek emerytalny tłumacząc, że uzbieracie więcej na emeryturę, dwa wracają do poprzedniego obowiązującego. Nie o to w tym wszystkim chodzi. Wyliczając wg. nowelizacji ustawy o emeryturach zabierają Wam 40 % wyliczonej na starych zasadach. W moim przypadku o 1000 zł. dostanę mniejszą emeryturę. Moja emerytura obliczona na nowych zasadach będzie zbliżona do najniższej emerytury, w ten sposób chcą równać wszystkim, niby sprawiedliwie. DYSKRYMINACJA

 • banano14(2010-12-28 16:29) Odpowiedz 10

  przeczytałem wszystkie państwa komentarze jestem człowiekiem młodym i znalazłem sie tu zupełnie przypadkowo szukając informacji dla taty który przepracował juz 41 lat i jak najbardziej zasłuzuł na prawo do wcześniejszego przejścia na emeryture. Nie rozumiem tego jak można działać bez szacunku do osób z takim stażem pracy.. heh to Polska to naprawde smieszny kraj a politycy sa poprostu the best:) nie dość że władają umysłami większości obywateli to jeszcze patrzą człowieka jak najbardziej udupic a przecież sami wybraliście ich by polepszyc swoje zycie.Ludzie to chore postępowanie może zmienić sie wówczas gdy moje pokolenie dojdzie do władzy i niech drżą Ci, którzy zaśmiecają umysły ludzi patrzących na rzeczywistosc tylko z pryzmatu tego co pokazuje" ich" telewizja. a najlepszy przykład choćby info dotyczące tego tematu, dlaczego media nic o tym nie mowią he .. bo Państwu jest to nie na ręke. Pani emmo usuwanie postów to tez narzedzie manipulacji. ale rewolucja jest blisko bo młodzież rozwija sie we własciwym kierunku. nawet wasza smieszna policja w niczym nie pomoze. pozdrawiam wszystkim myslących pozytywnie. i zycze wytrwałości dla tych których odrzucenie tej ustawy najbardziej dotkneło. zróbcie jakąś zorganizowana akcje nie wiem moze telewizja ale to tylko tvn i nagłosnijcie tą sprawe bo takie głupie pisanie na stronie o ktorej nikt nie słyszał poza zainteresowanymi ***** da. a jak to sie mówi w kupie siła:)przepraszam za kolokwializm błedy itp.Peace

 • Jan(2010-12-23 15:36) Odpowiedz 10

  Dołączam się do życzeń.Przkaże je również bezpośrednio na adresy e-mail ww posłów.

 • monika(2015-02-14 07:26) Odpowiedz 10

  to dobry pomysł, mężczyzna który stracil pracę w wieku 63 lat jak mój mąż szuka pracy i nikt go nie zatrudni ponieważ jest za stary i chory na serce a renty mu nie dają. Ma przepracowane 40 lat.

 • ala56(2010-12-27 11:19) Odpowiedz 10

  Trzeba mieć świadomość kto ludziom w Polsce zgotował taki los:
  Sejmowa Komisja Polityki Społecnzej i Rodziny 15 grudnia 2010 r. rozpatrywała przygotowany przez OPZZ obywatelski projekt ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dajacy mozliwość przejścia na emeryturę po 35 latach pracy (kobiety) i 40 (mężczyźni). Na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej Komisja zarekomenduje Sejmowi w drugim czytaniu odrzucenie projektu ustawy w całości. Za wnioskiem PO głosowało 17 członków Komisji, przeciw 8.
  Zobacz komentarz wiceprzewodniczącej OPZZ Wiesławy Taranowskiej:
  http://www.youtube.com/user/OPZZcentrala?gl=PL&hl=pl#p/u/1/Dx-tGCm_oG0
  Komuś bardzo zależy by jak najmniej osób o tym wiedziało.

 • emma(2010-12-28 18:00) Odpowiedz 10

  Do post 185,
  bardzo mądrze napisałeś. Zdaję sobie sprawę, że są siły, które poprzez usuwanie niewygodnych postów manipulują społeczeństwem.
  Dziwi mnie też cisza jaka panuje w sprawie osób wyrzuconych poza nawias społeczeństwa (osoby z długim stażem pracy, bez prawa do emerytury często bez pracy). Ja za każdym razem jak pan Marczuk (Redaktor - obrońca "skrzywdzonych", pracujących emerytów) wysmaruje swój pożal się Boże artykuł, piszę na forum aby zajął się skrzywdzonymi przez panią Fedak, osobami z długim stażem pracy. Nigdy takiego artykułu się nie doczekałam i pewnie się nie doczekam. Masz rację, wszyscy unikają tematu projektu OPZZ, który został odrzucony w Komisji głosami PO. Trzeba walczyć o swoje tylko wydaje mi się, że jesteśmy grupą niezorganizowaną i brak nam lidera. W tej sytuacji nie mamy szans na wygraną. Pozostanie nam żyć w nędzy, aż do śmierci.

  Jeszcze dodam, że PJN głosem pani Kluzik-Rostkowskiej postuluje likwidację (!) ZASIŁKÓW PRZEDEMERYTALNYCH !!! O tym cicho sza w gazecie prawnej.

  Pozdrowienia dla taty.

 • Janusz(2010-12-23 12:31) Odpowiedz 00

  Wszystkim, którzy prowadzą politykę nadmiernego wyzysku i dyskryminacji społecznej ludzi wieloletniej pracy a szczególnie tym posłom, którzy w ostatnich dniach tego roku zadbali o to aby został zniszczony Obywatelski Projekt wprowadzenia sprawiedliwości poprzez przyznanie prawa do emerytury ludziom o stażu pracy 35K i 40M, życzę na Nowy Rok aby:
  1. zostali nie ze swojej winy zwolnieni z pracy
  2. musieli zarejestrować się w Urzędach Pracy i przynajmniej przez 6 m-cy żyć z zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 599 PLN na miesiąc
  3. aby ci z nich co mają lub będą mieli po 40 i więcej lat pracy, wegetowali do 65 roku życia na zasiłku przedemerytalnym w wysokości 850 PLN
  4. aby żyli długo i aby ich cały czas dręczyło sumienie jak niesprawiedliwie postąpili w roku 2010. Oczywiście to ostatnie życzenie dla tych co jeszcze jakieś resztki sumienia mają.
  Jak szybko mija życie i jaka szkoda, ze taka gorycz spotyka nas na stare lata.

  Janusz Nakielski

 • ela(2010-12-29 18:31) Odpowiedz 00

  Gdzie jest reszte komisji ? jeżeli w skład wchodzi 41 osób /PO 18, PSL 2 to jest 20 osób przeciwko projektowi >,< A 21 osób z innych partii gdzie?? Jak są wybory to co słup ,drzewo,czy inne miejsca wywieszone są ich buzkami aby na nich głosować a oni nas mają pózniej gdzieś ??? Pozdrawiam wszystkich oczekujących na emeryture 35/40. A w NOWYM ROKU życzę miłego zaskoczenia od posłow w sprawie projektu i dużo zdrowia.miłych dni.

 • emma(2011-01-02 19:06) Odpowiedz 00

  Do Gienka i wszystkich skrzywdzonych.
  Zgodnie z apelem p. Taranowskiej (z-ca przewodniczącego OPZZ), należy pisać do Prezydenta, Premiera, Marszałka i posłów.
  Zapraszam na blogsubiektywny.

 • babcia ze stażem 37 lat i co dalej...(2010-12-30 12:03) Odpowiedz 00

  Jeżeli osoby, które nabyły prawo do emerytury, pobieraja emeryture i nadal pracują bez rozwiazania stosunku pracy to bedą pracować do śmierci, bo mją niskie zarobki i emerytury.
  A młode kobiety, które nie mają pracy nie będą decvydowały się na założenie rodziny a tym bardziej na dzieci i tutaj nikt nie myśli,ze w tym miejscu koło się zamyka. Popieram Wniosek oPZZ , bo mam 37 lat pracy i nie wiem dokąd mam jeszcze pracować a przecież mogłyby w to miejsce mieć zatrudnienie młode osoby ale to WYMAGA MYŚLENIA...,

 • emma(2011-01-02 19:08) Odpowiedz 00

  Można jeszcze pisać do OPZZ z prośbą o zorganizowanie pikiety przed Sejmem.

 • emma(2011-01-02 14:17) Odpowiedz 00

  Wszyscy udają, że nie istniejemy. Może należy pokazać, że są w błędzie ?

 • emma(2010-12-29 19:16) Odpowiedz 00

  Reszta Komisji była na spotkaniu opłatkowym jak na dobrych katolików przystało.
  Co ich obchodzi los starych bezrobotnych, wyrzuconych na margines społeczny. Im się wydaje albo święcie w to wierzą, że my nie istniejemy. Mamy jesienią szansę pokazania, że się mylą. A te buźki wiszą do dzisiaj. To też ich nie obchodzi bo przecież już jest po wyborach a ja jestem zmuszona z okna na nich patrzeć.
  Przyłączam się do pozdrowień i życzeń. Oby się spełniły.

 • pracodawca(2010-12-28 09:02) Odpowiedz 00

  Szara strefa jest w Polsce pod ochroną a rząd tak się zachowuje jakby nie mieszkał w Polsce

 • Marian49(2010-12-29 08:10) Odpowiedz 00

  Myślę, że trzeba pisać do posłów i uzmysłowić im w czym jest problem. Mam nadzieję, że w drugim czytani w Sejmie projekt zostanie ponownie skierowany do komisji sejmowej, która tym razem już w pełnym składzie poprze projekt zmiany ustawy emerytalnej. Z informacji OPZZ wynika, że głosowanie za odrzuceniem projektu miało wynik 17 : 8 na niekorzyść ludzi długoletniej pracy. Zatem głosowało razem 25 osób komisji. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny VI kadencji Sejmu składa się z 41 osób a przynależność partyjna : PIS 13 ; PJN 2 ; PO 18 ; PSL 2 ; SDPL. 1 ; SLD 4 ; Niezależny 1.

 • Gienek(2010-12-23 09:38) Odpowiedz 00

  Do Joanny - a dlaczego ma być określony wiek, po co - do jakiego wyliczenia ??? Czy od przeżytych lat płaci się składki.?? 35 lat pracy kobiety i 40 lat pracy mężczyzny powinno dać możliwość przejścia na emeryturę, co pozwoliłoby na zatrudnienie w to miejsce młodego człowieka. Powtarzam możliwość. Wybór powinien należeć do zainteresowanego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane