statystyki

Osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne dorobią więcej

autor: Bożena Wiktorowska02.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.12.2010, 14:35

Bez groźby utraty świadczenia osoby otrzymujące zasiłki i świadczenia przedemerytalne będą mogły dorobić 25 proc. średniej płacy. ZUS nie będzie sumował ich dochodu ze świadczeniem.

Reklama


Reklama


Poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach przedemerytalnych przewiduje zmiany w sposobie rozliczania dodatkowych dochodów osób otrzymujących te świadczenia i zasiłki przedemertyalne. Anna Bańkowską, poseł sprawozdawcą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, przekonuje że te zmiany są konieczne bo obecne przepisy są złe.

– Dochodzi do sytuacji, że osoba dorabiająca więcej musi zwracać do ZUS niż zarobiła. ZUS, bowiem dolicza do przychodu z pracy wysokość świadczenia przedemerytalnego, którego wypłata została zawieszona z powodu ich osiągania – mówi poseł Anna Bańkowska.

Obecnie świadczenie emerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w przypadku osiągania dodatkowych przychodów, od których jest obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Problem polega na tym, że wysokość świadczenia przedemerytalnego oraz przychody z pracy są sumowane. Ulega ono zmniejszeniu, jeżeli łączna kwota świadczenia przedemerytalnego i przychodu przekracza miesięcznie kwotę 50 proc. średniej pensji (obecnie 1472 zł). Jeśli natomiast kwota świadczenia i przychodu przekracza tzw. dopuszczalną kwotę przychodu (70 proc. płacy, tj. 2060,8 zł), świadczenie ulega zawieszeniu.

Posłowie chcą, aby świadczenie nie było już sumowane z przychodem. Ponadto, bez groźby jego utraty będzie można dorobić do 25 proc. średniej płacy (czyli ok. 850 zł). Jeśli natomiast przychód przekroczy ten pułap, ale nie będzie wyższy niż 70 proc. średniej płacy (2242,20 zł), świadczenie będzie zmniejszane. Po przekroczeniu tej kwoty zostanie zawieszone.

Taka zmiana spowoduje, że osoby je pobierające będą mogły więcej dorobić.

– Wysokość świadczeń jest niewysoka. Utrata dochodów szczególnie jest dotkliwa dla osób, które straciły pracę z powodu upadku zakładu pracy. A właśnie takie osoby należy zachęcać do podejmowania legalnego zatrudnienia – mówi Krystyna Dudzińska, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Także Janina Perkowska, kierownik z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, filii w Łapach, chwali nowe rozwiązania.

– Nie ulega wątpliwości, że zniesienie od dawna krytykowanego mechanizmu zawieszania świadczeń przedemerytalnych spowoduje, że takie osoby będą szukać pracy, nie obawiając się zabrania świadczenia przez ZUS – dodaje Janina Perkowska.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

150 tys. osób pobiera z ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne

933 zł wynosi średnia wysokość świadczenia przedemerytalnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • EMERYTURA(2010-12-30 21:27) Odpowiedz 20

  hańba TAK OKRAŚC LUDZI KTÓRZY PRACOWALI 35 LAT LUB 40 I SIĘ KAJAC PO JAKIS ZASIŁKACH ALBO ŚWIADCZENIACH ŻYGAC SIĘ CHCE NA TO WSZYSTKO KTO TO DAŁ KOMUŚ TAKIE PRAWO TO JEST PYTANIE JAK MOŻNA TAk LUDZI OSZUKIWAC TO JUŻ NAPRAWDĘ WSTYD

 • DO m.a.m.a(2010-12-02 10:12) Odpowiedz 10

  TO NIE EMERYCI - TYLKO FRAJERZY !
  Pozbawieni emerytury ,po 35-45-okresach składkowych .
  A młodzież na emeryturach ! SUPER

 • pokonany przez rząd(2012-03-08 19:41) Odpowiedz 10

  Dla mnie najważniejszy powinien być staż pracy, gdyż to świadczenie przedemerytalne to jest jaumużna nie starcza na nic

 • janejch(2016-01-07 19:38) Odpowiedz 10

  Takie są polskie realia Ten co przepracował ,42 lata siedzi na głodowej jałomużnie bo. Jest młody a ten co przepracował 20 lat ma emeryturę i się śmieje z frajerów ktorzy tyrali jak wol bo ma latka

 • emerytka od 2014 r(2010-12-02 11:47) Odpowiedz 10

  Dlaczego w końcu nie wprowadza emerytur 35 lat składek ZUS dla Kobiet i 40 dla mężczyzn. Druk 3178 leży w komisji Sejmowej i tylko go zatwierdzić w Sejmie. Nareszcie emerytura by zależała od ilości lat opłacania składek. A nie ludzie mający ponad 35 lat opłacania składek dostają świadczenia emerytalne a koleżanki młodsze zaledwie o parę miesięcy, mające o wiele krótszy staż ubezpieczeniowy są na emeryturach od 2008r. i mają sie całkiem dobrze. Jako emerytki są też konkurencyjne dla pracodawców. Mogą bowiem pracować w różnej formie. A ja mając ponad 35 lat opłacanych składek muszę tyrać jeszcze 3 lata aby dotrwać do eksperymentalnej emerytury w 2014 roku. Tak dobrze napisałam do emerytury eksperymentalnej, bo według wyliczeń ZUS-u czym więcej pracuję tym moja emerytura mniejsza. Mniejsza jak ta jaka by mi przysługiwała według zasad z 2008r. Pies jest pogrzebany w tym, że ostatnie lata pracuję za minimalne wynagrodzenie i w efekcie to emerytura zmalała mi o ponad 700 złotych pomimo większego stażu pracy. TO JEST CAŁA PRAWDA O ZREFORMOWANYCH EMERYTURACH. Jedni tyrają aby inni (młodzi emeryci z mundurówki po zaledwie 15 latach pracy- bez względu na wiek ) mogli dostawać jeszcze przez długie lata swoje wysokie świadczenia.

 • ponad 37 lat pracy/prawie 40(2010-12-02 12:50) Odpowiedz 10

  Oczywiscie ja po 37 latach pracy+3 lata w gospodarstwie rodziców,mam 725 zl zasiłku.
  Policjant po 15 latach pracy i wieku życia przed 40-ka ma więcej ode mnie.ale polityka .
  Ja 37lat pracy a prawie 40 a on 37 lat życia.Paranoja.
  Jedni na świadczeniu 1500 zł a inni 725 zł.
  Polityka płacowa ,ze hej.
  Jedni muszą wyżyć za 725,aby drodzy mogli mieć więcej i szybciej.

 • m.a.m.a(2010-12-02 08:47) Odpowiedz 10

  Właśnie Emeryci do pracy , a młodzież na bezrobociu SUPER

 • Ania(2010-12-03 09:09) Odpowiedz 10

  Osoby pobierajace swiadczenie przedemerytalne powinni miec te same pulapy zarabiania jak rencisci, przeciez rencista to podobno chory czlowiek a moze zarobic wiecej.

 • sara(2012-06-04 09:32) Odpowiedz 10

  dlaczego nie wyjdziemy na ulicę jak grcy którzy mają więcej od nas i widzicie co sie stał -jesteśmy tchórzami i tyle młodzi sie z nas śmieją co my to chcemy a nie zdaja sobie sprawy że tez będż starzy hehehe

 • Realista(2010-12-02 11:15) Odpowiedz 10

  Ale łaska !!!
  Średnio to 700 zł netto zasiłku po 40 i więcej latach pracy

  Dlaczego tak szumnie odtrąbiona reforma emerytalna podzieliła ludzi na lepszych i gorszych?

  Jeden przepracował 35 – 40 i więcej lat i w nagrodę otrzymuje ochłap 700 zł zasiłku przedemerytalnego

  A cała reszta po 15 – 20 latach pracy niezłą kasę w postaci emerytury

  WSTYD peło !!!

 • W1951(2010-12-02 14:14) Odpowiedz 00

  Wprowadzana ustawa o mozliwości dorabiania przez ludzi pobierajacych swiadczenie przedemeryt. to kontra posłów przeciwko Projektowi Obywatelskiemu i byłym pracownikom ze stażem pracy 35k/40m lat składkowych.Mozna powiedzieć kontrarument , aby takiej ustawy nie uchwalic pomimo, że jest w zamrazarce komisji sejmowej. Ludzie, którzy z tego swiadczenia korzystaja przpom. 720 zł netto maja na swoich kontach uskładane pieniądze z których nie wolno im skorzystać i to jak najdłuzej .Wiedzieć jednak trzeba , ze stracili oni pracę nie ze swojej winy. Poszukiwali pracy na własną rękę , potem zarejestrowali sie w \urzędach Pracy. TU tez im pracy nie znaleziono, nikt nie odmówił zadnej pracy, gdyz to był warunek uzyskania tego swiadczenia przedemet. A teraz zgodnie z wolą sejmu tą pracę nagle znajdą aby zgodnie z ustawą móc dorobić 25% sr. krajowej? Bzdura. Owszem mozna znależć pracę , ale na czarno. Ma się taniego pracownika i lepsze to niż zatrudnić młodego człowieka i oplacać za niego składki. To jest coraz poważniejsza sprawa. To Sejm powinien przemyślec. Na zasiłkach , wypł. wg starego systemu tj do 2009r i wg nowego systemu jest ok 150 tys ludzi , a więc duzo mniej kosztują niż młodzi emeryci służb mundurowych, sędziowie i prokuratorzy.Ci ludzie z 35/ 40 letnim stażem pracy nie chcą zadnych przywilejów, a jedynie wypłat ze swoich składek w FUS za te przepracowane lata.Nie chcą tez zajmować miejsc pracy swoim dzieciom, które w większości są na bezrobociu, lub krótkotrwałych umowach o prace. Ci ludzie domagają się tylko zmian w ustawie emerytalnej, gzie oprócz wieku emerytalnego, powinien liczyć się staż pracy, tak jak to jest w innych krajach. Tymczasem słyszymy tylko o podnoszeniu wieku emerytalnego. Który i tak tym rocznikom 1949 do 168 podniesiono jednorazowo 0 5 lat. bez ich zgody. To byłoby na tyle.

 • obserwator(2012-02-28 11:13) Odpowiedz 00

  Znam Panią która ma świadczenie przedemerytalne i sobie to chwali bo ma miesiecznie około 2 tys oczywiście pracując na czarno... Ha i komu zrobią psikusa? oczywiście tym co są uczciwi lub nie umieją kręcić albo nie mają takich możliwości !!!

 • oBUŻ(2012-03-30 12:23) Odpowiedz 00

  Podobno jesteśmy równi wobec prawa ,to dlaczego ludzie którzy musieli spełnić identyczne warunki aby otrzymać świadczenie przedemerytalne otrzymują 740 zł ,natomiast inni 80% emerytury? Następna sprawa to możliwość zatrudnienia, ja dostając 740zł jałmużny mam ograniczoną możliwość dorabiania, natomiast osoby które dobrowolnie przeszły na wcześniejszą emeryturę nie mają takich ograniczeń,ponadto są finansowo atrakcyjniejsze dla pracodawcy.

 • obużony!!!(2012-03-30 12:47) Odpowiedz 00

  Podobno jesteśmy równi wobec prawa, to dlaczego po spełnieniu identycznych warunków do świadczenia przedemerytalnego jedni otrzymują 740zł a INNI 80% emerytury? Druga sprawa to możliwość dorabiania,ja otrzymując 740zł jałmużny mam ograniczone prawo,a ludzie którzy dobrowolnie wybrali wcześniejszą emeryturę bo byli " zmęczeni " pracą pracują bez ograniczeń, ponadto są finansowo atrakcyjniejsi dla pracodawcy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane