statystyki

Podwyżki dla ocalałych z redukcji urzędników

autor: Artur Radwan28.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2010, 18:55
  • Wyślij
  • Drukuj

Pieniądze zaoszczędzone po 10-proc. redukcji zatrudnienia zostaną w urzędach. Będą wydane na podwyżki dla urzędników. Rząd rekompensuje w ten sposób zamrożenie ich płac na 2011 rok.

reklama



reklama


Wstrzymanie przyszłorocznych podwyżek w urzędach przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. Również w najbliższych dniach trafi do Sejmu przyjęta przez rząd ustawa o redukcji zatrudnienia w administracji. Zakłada ona, że w urzędach trzeba zwolnić co najmniej 10 proc. pracowników.

Jak ustaliliśmy, urzędnicy nie będą musieli zwracać do budżetu zaoszczędzonych na zwolnieniach pieniędzy. W efekcie szefowie otrzymają z budżetu na fundusz płac tyle samo co obecnie – mimo że będzie mniej urzędników. Z szacunków rządu wynika, że w 2011 roku oszczędności z redukcji wyniosą 0,43 mld zł, a w kolejnych latach aż 1,4 mld zł.

Za takim rozwiązaniem opowiadał się Michał Boni, minister w kancelarii premiera. Zaoszczędzone pieniądze mają być przeznaczone m.in. na podwyżki dla najlepszych urzędników. Eksperci obawiają się jednak, że zostaną zmarnowane.

– Dla dyrektorów generalnych najważniejszy jest święty spokój, więc przyznają podwyżki wszystkim urzędnikom po równo, nie biorąc pod uwagę ich kwalifikacji i efektywności pracy – mówi Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.

Podkreśla, że rząd powinien opracować wytyczne, w jaki sposób zaoszczędzone pieniądze mają być wykorzystane w urzędach. Dyrektorzy generalni powinni być też rozliczani z efektywności zarządzania.

Średnia pensja w służbie cywilnej wynosi 4414 zł.

Harmonogram zwolnień w urzędach

Kierownik urzędu musi do:

● 31 stycznia 2011 r. poinformować premiera o stanie zatrudnienia

● 30 kwietnia 2011 r. uzasadnić, że urząd powinien być wyłączony z redukcji

● 31 grudnia 2011 r. zakończyć redukcje zatrudnienia

● 31 stycznia 2012 r. poinformować rząd o efektach redukcji

● 31 grudnia 2012 r. utrzymać stan zatrudnienia

● 31 stycznia 2013 r. przedstawić rządowi raport końcowy

Premier może do:

● 31 lipca 2011 r. określić w rozporządzeniu, które urzędy nie muszą zwalniać

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 30

  • 1: ja z IP: 79.191.156.* (2010-12-03 20:42)

    a ja w administracji państwowej pracuje od 29 lat i do tej cudownej średniej- 4414 zł. brakuje mi 2212 zł. I co? Kto "robi" tą średnią? Urzędnicy-nieroby z kancelarii prezydenta, premiera, sejmu, senatu, parlamentarzyści (a ich 10% zwolnienie dotyczy? Oni też biorą kasę z budżetu?)

  • 2: liza z IP: 91.94.172.* (2010-11-08 13:40)

    Rząd szuka oszczędności jak zwykle na "dole" ... Zastanówmy się czy w Polsce potrzebny jest Parlament dwuizbowy ,bez senatorów też można podjąć ważne decyzje. 100 senatorów x średnia pensja ok 10tys zł (z nagrodami dietami delegacjami) x 12 m-cy = jakie wychodzą oszczędności ???

  • 3: monia z IP: 91.94.172.* (2010-11-08 13:31)

    średnie wynagrodzenie 4414 zł ? ciekawe bo pracuję w administaracji 13 lat na stanowisku specjalisty i moje wynagrodzenie bruto znacznie odbiega od średniej 2329 zł. Kadra kierownicza zaraia dużo więcej od zwykłego pracownika pewnie 2 albo 3 razy tyle. Zwykli pracownicy zarabiają najmniej

  • 4: Gabriela z IP: 94.251.241.* (2010-11-03 19:13)

    Teraz Pan Premier "nakazuje" zwolnienia?? To dlaczego rok temu o 10 % zwiększył zatrudnienie w urzędach nie mówiąc o rządowych biurach!! Jeszcze ma być podwyżka dla obecnej ponad 4 tys. średniej płacy??? Kto tyle zarabia w państwowym zakładzie?? Nigdy nie zagłosuję na PO, a inne partie po najbliższych głosowaniach będą mogły oczekiwać lub nie mojego i dużęj rzeszy znajomych poparcia!!

  • 5: ani_a z IP: 145.237.71.* (2010-11-02 12:53)

    I należy dodać, że zwalnianym pracownikom trzeba będzie wypłacić odprawy - więc dodatkowy koszt. A po roku znów będzie można zatrudniać. Zero oszczędności.

  • 6: .... z IP: 83.14.100.* (2010-11-02 10:11)

    Mentalnośc Polaka : wydrapać ślepia z zazdrości ale żeby wziąć się do roboty i zmienić coś aby mi było lepiej to nie bardzo, oj ludzie!

  • 7: WiWi z IP: 46.112.202.* (2010-10-31 11:46)

    Moi drodzy :) przecież to nie ma sensu, jedynym rozwiązaniem jest prywatyzacja! Poważnie, gdyby urzędy działały na zasadzie firm windykacyjnych (pobór, kontrola) albo konsultingowych (IT, zaświadczenia) problem sam by się rozwiązał. Wystarczy chcieć :) Inspektor kontroli skarbowej. PS co by wam się polepszyło: 1 fakultet, 5 lat w skarbówce, 4,5 k na rękę plus bonusy: trzynastki, premie, "oszczędnościówki" - temat też ciekawy, bonusy za mandaty itp. itd. łącznie niemal 6k rocznie (z PITa) :D Wesołych świąt.

  • 8: endek z IP: 89.74.173.* (2010-10-31 06:41)

    rząd uzyska brakujące pieniądze, opodatkowując kilka sektorów gospodarczych, które zapłacą solidarnie "podatek antykryzysowy". - Sektor telekomunikacji, firmy energetyczne oraz duże sieci sprzedaży detalicznej będą płacić przez trzy lata ponad 600 mln euro rocznie. Podobny podatek zapłaci sektor bankowy - powiedział. Minister gospodarki. Zapowiedział również wstrzymanie do końca 2011 roku transferów pieniędzy z państwowego systemu ubezpieczeń społecznych do prywatnych funduszy emerytalnych.

    Całość składki będzie trafiać do kasy państwowej. Rząd zakłada również poważną redukcję stanowisk w sferze budżetowej - o 30 tysięcy miejsc

  • 9: zx z IP: 89.75.151.* (2010-10-30 20:55)

    Przeczytałem 1 i 2 - popieram. Już rzygać się chce jak słyszy się co pieprzy ta cała wyrocznia Morda i coś tam z tym swoim złodziejskim Lewiatanem.

  • 10: psia ich mać z IP: 95.178.34.* (2010-10-28 20:24)

    o to jak mieszać w próżnym i wq.. ludzi. Byle miejsce przy korycie utrzymać.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie