Samorządy chcą, aby nauczyciele pracowali dłużej

autor: Artur Radwan27.10.2010, 03:00

System oświaty - Rząd zlecił Instytutowi Badań Edukacyjnych, aby zbadał czas i warunki pracy nauczycieli. Od jego wyników między innymi zależy, czy nauczyciele będą pracować w tygodniu więcej niż 18 godzin

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (47)

  • deficyt 2010 = 100 mld(2010-10-27 06:12) Zgłoś naruszenie 00

    nauczyciel ma mnóstwo obowiązków poza tymi 18 godzinami pracy zaczynajac od rad pedagogicznych trwajacych po kilka godzin co kilka tygodni, wywiadowek z rodzicami, sprawdzaniu klasowek, nie wspominajac o przygotowaniu sie do kazdej lekcji oraz szeregu papierkowej roboty ktora musi byc wykonywana na biezaco. Nalezy tu jeszcze dodać okres matur czy innych egzaminów kiedy jest taki nacisk na wynik.Oczywiscie poswiecaja swoj wlasny czas by uczniowie zdali jak najlepiej.
    Argument o etacie 18 godzinnym to mit którym łatwo możemy manipulować inne grupy społeczne ale tez latwa kasa dla gmin nie co sie oszukiwac

    Odpowiedz
  • gucio(2010-10-27 06:52) Zgłoś naruszenie 00

    Coraz odważniej różne instytucje przyglądają się pracy nauczycieli. Minimum godzin i ogrom dodatkowych świadczeń. Tak jak już było tu często pisane: wynagrodzenie za minimalny czas pracy najwyższe w Europie i coraz większe żądania. Czas na zmiany i sprowadzenie tej grupy zawodowej na ziemię. Niż, kryzys, wielkie zadłużenie finansów publicznych, a w oświacie raj.

    Odpowiedz
  • J7(2010-10-27 07:02) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele to lenie ,ja byly nauczyciel natychmiast podniosl bym pesum do 28 godzin na poczatek komu nie pasuje droga wolna

    Odpowiedz
  • aaaa(2010-10-27 07:16) Zgłoś naruszenie 00

    nauczyciele to najbardziej uprzywilejowana grupa zawodowa w Polsce, jako jedyni praktycznie co roku dostają podwyżki, a co z resztą społeczeństwa - praca 18 godzin tygodniowo - i wcale nie poświęcają czasu na rady pedagogiczne, przygotowanie się do lekcji, a dorabianie na korepetycjach...niech ktoś w końcu się nimi zajmie...

    Odpowiedz
  • 40 godzin !(2010-10-27 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciel powinien przebywać na terenie zakładu pracy - czyli szkoły - 40 godzin tygodniowo. W ramach tych 40 godzin powinien prowadzić lekcje przez 18 godzin i sprawdzać klasówki oraz samodoskonalić się przez 22 godziny. Proste tylko niewygodne dla komunistów z ZNP i Solidarności nauczycielskiej.

    Odpowiedz
  • gość(2010-10-27 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    O tym że polscy nauczyciele pracują najmniej spośród pedagogów OECD Tusk dowiedział się nagle już po wyborach i to od Instytutu Badań Edukacyjnych - biedny i niedoinformowany I to nie Minsterstwo ale złe samorządy chcą zwiększyć czas pracy nauczycieli (?) po co ta demagogia

    Odpowiedz
  • remo32(2010-10-27 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Czy przypadkiem ich pensum nie wynosi obecnie już ponad 18 godzin? Ostatnio uświadomiono mnie, że otrzymali podwyżkę 5% (łał!), ale pensum podniesiono im o 2 godziny. Zapłacono im po prostu za te dwie godziny, a szumu było co nie miara. Dowiedziałem się też, że to była jedyna podwyżka z tak szumnie obiecywanych od dwóch lat. Według moich wyliczeń podwyższano im już czterokrotnie, a okazało się, że dopiero teraz dostali.

    Odpowiedz
  • JK(2010-10-27 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Poraz kolejny dziennikarz GP pisze nieprawdę o rocznym czasie pracy nauczyciela. Rok szkolny trwa od 37 do 38 tygodni, a co za tym idzie rocznie nauczyciel prowadzi co najmniej 666 - 684 godziny dydaktyczne, a nie jak pisze autor artykułu 513. Po za tym proszę pamiętać o tym, że nauczyciele wychowania przedszkolnego, pedagodzy, wychowawcy świetlicy, bibliotekarze pracują dłużej od 22 do 30 godzin tygodniowo, czyli rocznie przy 38 tygodniowym roku szkolnym wychodzi 836 - 1140 godzin.
    I na koniec jeszcze dwie uwagi :
    1. Nie mam nic przeciw temu, aby nauczyciele siedzieli w szkole od 7.45 do 15.45 pod warunkiem, że tylko wtedy byliby dostępni dla rodziców oraz, że zajmują się tylko dydaktyką, a wszelkie wyjścia dzieci do muzeum, teatru, kina, to sprawa rodziców - wszak to Oni odpowiadają za rozwój swoich dzieci, a nie szkoła i nauczyciele.
    2. Można idąc za tokiem rozumowania przedstawicieli samorządów terytorialnych i korzystając z niżu demograficznego uczyć dzieci w 30 - 40 osobowych klasach, tylko czy autorzy tych pomysłów posłaliby do takiej klasy swoje dziecko oraz jaki byłby wynik egzaminu zewnętrznego ?

    Odpowiedz
  • TECH(2010-10-27 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    PEWNIE ZE POWINNI PRACOWAĆ 8 GODZ I 40 TYGODNIOWO I TO NIE PRAWDA ZE BELFRY PRACUJĄ W DOMU JA JESTEM W TECH I BELFRY NAM ZADAJĄ CZYTANIE NA LEKCJI A SAMI SPRAWDZAJĄ KLASÓWKI NIC NIE ROBIĄ PRZEPIERDZĄ 4 GODZ W STOŁEK I KAWA TYLKO KAŻĄ NAM UCZYĆ SIĘ W DOMU

    Odpowiedz
  • Mianowany(2010-10-27 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    do 4.
    Bardzo chetnie! Nie lubie dzwigac kopy zeszytow i cwiczeniowek do domu. Tylko taki malutki problemik jest. Gdzie mam takowe 22 godziny w szkole spedzic? Gdzie sprawdzac te klasowki? Na korytarzowym parapecie? A moze mam sobie usiasc po turecku na podlodze?
    Szkola to nie biuro. Nauczyciele nie maja prywatnego stanowiska pracy. Kto nie ma pojecia o warunkach jakie panuja w szkole niech zamnknie dziob i wraca do swojej jakze ciekzkiej pracy, podczas to ktorej tak aktywnie bierze udzial w internetowych forach.

    Odpowiedz
  • Woland(2010-10-27 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Szczerze mówiąc polska oświata (od przedszkola do Uniwersytetu) wymaga głebokich zmian, których najbardziej boją się ci, którzy tam pracują. Czytając posty nauczycieli na forach mam wrażenie, że dobrze jest jak jest. Ja mam swiadomość, że pewna grupa nauczycieli rzeczywiście, poza 18 godzinami pensum poświęca sporo czasu na dokształcanie oraz pracę w domu. Tyle tylko, że MEN powinien zastanowić się nad znaczącą reorganizacją zarówno samych zasad pracy nauczycieli jak i programów nauczania, tak aby jak najwiecej rzeczy robić w szkole. Nauczyciele narzekają, że pracują w domach - kochani, ja też pracuję, po pracy wracam do domu i siadam z moim dzieckiem do odrabiania zadań domowych (przeciętnie 1,5 - 2 godzin dziennie). To ja - rodzic, muszę odświeżać sobie wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii, biologii, literatury, bo "Pani kazała w domu coś opracować, coś przygotować, bo zabrakło czasu na lekcji". To samo w sobie złem nie jest, ale zastanówcie się czasem co zadajecie dzieciom do domu, a kazdy z was uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy.
    I na koniec - weźcie pod uwagę, że Wy jednak wypoczniecie sobie w trakcie wakacji - ja tego luksusu nie mam.

    Odpowiedz
  • gucio(2010-10-27 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele się burzą na godziny karciane. Niech ktoś mi odpowie, skoro pracują po 8 godz. i więcej w domu to co za różnica, gdzie pracują za "darmo"?

    Odpowiedz
  • uczeń(2010-10-27 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    JA uczę się prywatnej szkole i tam belfer uczy 40 godz i więcej tyg nawet są belfry po odwaleniu 4 godz państwowej dorabiają prywatniej 8 godz i dłużej dziennie

    Odpowiedz
  • GDAŃSK(2010-10-27 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    ja tez uczę się i dobrze uczeń tech napisał ze tzw belfry olewają lekcje i klasówki sprawdzają na lekcjach w kantorku albo kawa i koleżanki a my czytamy lub ściągamy lekcje a nam to graj i powinni pracować jak inni 40 godz tyg

    Odpowiedz
  • Mopieram;(2010-10-27 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    - K.N. to relikt komunistyczny;
    - 18h to po prostu wstyd - uważam, że 25h /z kredą/ tygodniowo byłoby przyzwoicie.
    Nie tylko nauczyciele pracują z dziećmi bo;
    - żłobki;
    - przedszkola;
    - ośrodki wychowawcze;
    - poprawczaki, ...
    też pracują z dziećmi i nie mają zmniejszonej liczby godzin.

    Odpowiedz
  • 25_67(2010-10-27 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo samorządy! Jestem polonistką i czekam na wyliczenie rzeczywistego czasu mojej pracy. Myślę, że niektórzy bardzo się zdziwią. Jednocześnie postuluję wyliczenie rzeczywistego czasu pracy:
    - urzędnikom samorządowym - ile czasu tygodniowo poświęcają na przyjmowanie petentów,
    - pielęgniarkom - ile tygodniowo godzin pielęgnują pacjentów i wykonują zabiegi. To na początek. Dobrze, by ten czas wyliczyć również innym grupom zawodowym, bo wydaje mi się, że czas pobytu w miejscu pracy mylą z rzeczywistym czasem pracy.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-10-27 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, co zrobią jak się okaże że nauczyciele pracują o wiele dłużej. Zapłacą nadgodziny???A może wtedy tak pozwy zbiorowe o wypłatę roszczeń???A resztę to gucio obchodzi, patrzcie na własne grupy zawodowe i pracę. Ja dopiero zaczynam pracę od 6 lekcji, potem jeszcze zebranie od 15:00 do 18:00. A w szkole już od 10:00, sprawdziłem klasówki. A tu jaki rój dyskutantów w godzinach pracy.Środa to taki wyjątkowy dzień, w którym nie jestem od bożego rana do wieczora. Rekordzista lekarz pracował /był zatrudniony/ w 11 miejscach w tym samym czasie. Może tak tym się zajmijcie.
    A nie,siedzicie jak gawrony na żerdzi i kraczecie,jakbyście o czym kolwiek decydowali.

    Odpowiedz
  • kola(2010-10-27 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Na wycieczki dydaktyczne i wymiany międzynarodowe, konferencje metodyczne, kolejne studia, zebrania z rodzicami, pracę z uczniem o specjalnych potrzebach jak nauczanie w domu ucznia itd, itp będę do dyspozycji w godzinach 8.00-16.00. od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Zapraszam do korzystania z moich usług! Ful servis , tylko za pensję zasadniczą +dodatek za wysługę lat pracy!

    Odpowiedz
  • Willy(2010-10-27 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Bibliotekarze mają pensum 32 godziny. Nie licząc szkoleń i udziałów w Radach Pedagogicznych.

    Odpowiedz
  • do redakcji(2010-10-27 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Czas racy nauczycieli wynosi 40 godzin tygodniowo. Proszę się zapoznać najpierw z odpowiednimi przepisami i specyfiką pracy nauczyciela, zanim zaczniecie wypisywać takie głupoty i robić nagonkę.

    Odpowiedz