"Reforma ochrony zdrowia musi służyć przede wszystkim pacjentom" - przekonywał na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Jarosław Katulski. Jego zdaniem, najważniejszą sprawą dla pacjenta jest możliwość szybkiego i skutecznego wyleczenia się. "Do tego potrzebne jest skrócenie kolejek do przychodni lekarskich, skrócenie okresu oczekiwania na przyjęcie do szpitala, ale też tanie i dostępne leki w ramach leków refundowanych" - zaznaczył.

Początkowo pakietem ustaw zdrowotnych posłowie mieli się zająć w czwartek, ale ze względu na to, że tego dnia odbędzie się pogrzeb Marka Rosiaka, zastrzelonego w biurze poselskim PiS, rozpatrywanie tych punktów zostało przesunięte na środę.

Rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz powiedział PAP, że jego klub "poszedł" na rękę posłom PiS, którzy chcą udać się na pogrzeb i dlatego zgodził się na przesunięcie terminu rozpatrywania projektów ustaw zdrowotnych.

Sejm zajmie się w środę kilkoma projektami

Sejm zajmie się w środę m.in. projektami: ustawy o działalności leczniczej; nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta; nowelizacji ustawy zawodach lekarza i lekarza dentysty; ustawy o refundacji leków; ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; nowelizacji prawa farmaceutycznego i ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Pakiet zdrowotny wprowadza m.in. dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu oraz zapisy do lekarzy przez internet.

Projekt zmian w ustawie o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Projekt noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty likwiduje Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Zmiany obejmą również kwestie związane z przyznawaniem miejsc szkoleniowych na określone specjalizacje. Decyzje w sprawie przyznawania i rozdziału rezydentur na poszczególne województwa będzie podejmować minister zdrowia, decyzje w kwestii pozostałych wolnych miejsc - wojewoda.