Pracujący Polacy dobrze oceniają organizację i warunki pracy w przedsiębiorstwach. Ponad 80 proc. twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, a ponad 90 proc., że przestrzegane są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego na zlecenie "Lewiatana".

Dane te przedstawiono w piątek na konferencji "Pracujący Polacy 2010". Prawie 80 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia fachowość swoich przełożonych, niemal 90 proc. podaje, ze pracodawca w terminie reguluje wszystkie należności wobec pracowników, a blisko 80 proc. mówi, że urlopy udzielane są prawidłowo. Tyle samo uważa, że dokumentacja czasu pracy prowadzona jest prawidłowo.

Blisko 70 proc. respondentów uważa, że panuje zaufanie między przełożonymi a podwładnymi, w ocenie 65 proc. respondentów przełożeni wysłuchują pracowników i uwzględniają ich uwagi, a zdaniem 60 proc. - sprawiedliwie oceniają i nagradzają pracowników.

Jak podkreślał prof. Juliusz Gardawski ze Szkoły Głównej Handlowej, z badania wynika, że poziom konfliktu między pracodawcą a pracownikiem jest bardzo niski. "Jedynie co trzeci ankietowany Polak uważa, że taki konflikt istnieje" - powiedział. "Spory dotyczą raczej konfliktu moralno-polityczno-ideowego" - powiedział Gardawski.

Prof. Jerzy Bratkowski z UW zwrócił z kolei uwagę, że wśród pracujących istnieje poparcie dla konsultacji społecznych. W ocenie 63 proc. respondentów w ważnych sprawach rząd powinien konsultować się z różnymi grupami społecznymi, organizacjami społecznymi czy stowarzyszeniami, które nie mają swoich przedstawicieli w Sejmie.

W porównaniu do badań z 2007 roku nieznacznie pogorszyły się oceny organizacji pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy

Dr Jacek Męcina zwrócił uwagę na szerokie poparcie dla dialogu społecznego w zakładzie pracy. W ocenie respondentów dialog w zakładzie pracy pozytywnie wpływa na sytuację pracowników, umożliwia rozwiązanie konfliktów, a także ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem.

Na pytanie jakie działania podejmuje zarząd przedsiębiorstwa, żeby ograniczyć skutki kryzysu, respondenci odpowiadali, że nie przyjmuje się nowych pracowników, rezygnuje się z pracowników tymczasowych, bądź zwalnia się osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne.

Badanie ankietowe "Pracujący Polacy" zrealizowano w dwóch edycjach w 2006 i 2007 roku na ogólnopolskich reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski. Tegoroczne badanie przeprowadził w sierpniu CBOS na ogólnopolskiej, losowej próbie 986 Polaków w wieku ponad 15 lat.

W porównaniu do badań z 2007 roku nieznacznie pogorszyły się oceny organizacji pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Inne wskaźniki nie uległy znacznym zmianom. Badania przeprowadzano na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".