Pracodawcy samorządowi nie mają swobody przy określaniu sposobu nawiązania stosunku pracy swoich podwładnych. Zostało to wyczerpująco wskazane w przepisach prawa, podobnie jak minimalne kwalifikacje pracowników oraz zasady naboru na określone stanowiska.
Pracownikami samorządowymi w rozumieniu obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. ustawy o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. (zwanej dalej ustawą) są osoby zatrudnione w:
● urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych,
● starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych,
● urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin oraz gminnych jednostkach i zakładach budżetowych,
● biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładach budżetowych utworzonych przez te związki,
● biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.
Zastrzeżenie to ma o tyle istotne znaczenie, iż jednostki samorządu terytorialnego realizują swe zadania również w innych formach organizacyjnych, np. poprzez spółki prawa handlowego.
Zasady nawiązywania stosunków pracy oraz prowadzenia naboru przy zatrudnianiu pracowników w tego typu spółkach komunalnych nie odbywają się jednak zgodnie z regułami dotyczącymi pracowników samorządowych (art. 3 ustawy).
Najliczniejszą grupą pracowników zatrudnianych przez samorządy są nauczyciele. Nie są oni jednak pracownikami samorządowymi w rozumieniu ustawy, ponieważ ich status prawny reguluje w sposób kompleksowy Karta nauczyciela. Również dyrektor szkoły nie jest gminnym pracownikiem samorządowym, bowiem powierzenie stanowiska i odwołanie ze stanowiska dyrektora szkoły nie powoduje, że dana osoba przestaje być nauczycielem (wyrok WSA z 28 listopada 2007 r. w Bydgoszczy, II SA/Bd 643/07, LEX nr 341065). Na mocy przepisów szczególnych regulacje dotyczące pracowników samorządowych stosuje się jednak do pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji się więcej na temat:
Kto jest pracodawcą samorządowym
Czy istnieje dowolność w zatrudnieniu
Stosunku pracy na podstawie powołania
Zatrudnienia na podstawie umowy o pracę
Niemożności zawarcia umowy bezterminowej
Możliwości zatrudniania obcokrajowców
Przestępstw, które wykluczają zatrudnienie
Kiedy nie trzeba prowadzić naboru
Ogłoszenia o naborze w sieci internetowej
Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Wygranie konkursu nie zobowiązuje kandydata do podpisania umowy.