statystyki

Alimenty mogą pozbawić zasiłku rodzinnego

autor: Michalina Topolewska01.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.10.2010, 16:04

Dziś rusza wypłata świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres. Otrzymujące je osoby muszą pamiętać, że alimenty i świadczenia z FA są wliczane do dochodu rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek rodzinny na dziecko.

Reklama


Reklama


Prawo do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jest ustalane przez gminę na podstawie dochodów osiąganych przez członków rodziny. Na potrzeby obydwu form wsparcia został przyjęty taki sam katalog dochodów uprawniających do wsparcia, są jednak wyjątki od tej zasady. Jeden z nich wskazuje, że świadczenia rodzinne nie są wliczane do dochodu rodziny, która ubiega się o świadczenia z FA. Natomiast w odwrotnej sytuacji, gdy rodzina ubiega się o zasiłek, a w 2009 roku otrzymywała pomoc z funduszu lub otrzymuje ją od tego miesiąca w związku z rozpoczęciem nowego okresu świadczeniowego będzie ona zaliczona do dochodu rodziny.

– Ponieważ świadczenie z funduszu może maksymalnie wynosić 500 zł, często powoduje przekroczenie kryterium dochodowego do zasiłku rodzinnego i odmowę przyznania wsparcia – mówi Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Dodaje, że jednocześnie świadczenia z funduszu uzyskane w poprzednim okresie świadczeniowym nie są wliczane do dochodu rodziny ponownie ubiegającej się o pomoc z FA. One jednak zwykle nie mają tak dużego wpływu na otrzymywanie bieżącego wsparcia z funduszu, bo w jego przypadku obowiązuje wyższe kryterium (725 zł) niż w świadczeniach rodzinnych (504 zł lub 583 zł).

Z kolei wyegzekwowane przez komornika alimenty są dochodem zarówno przy świadczeniach rodzinnych, jak i FA. Ich uzyskanie musi być potwierdzone zaświadczeniem od komornika, które trzeba dołączyć do wniosku o świadczenia. Natomiast w sytuacji, gdy osoba zaliczana do składu rodziny rodzica ubiegającego się o zasiłek lub FA jest zobowiązana wyrokiem sądu do płacenia alimentów na rzecz osoby spoza rodziny, to od dochodu osiąganego przez tę osobę odliczana jest kwota alimentów. Ten fakt też musi być potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • cze(2010-12-05 17:09) Odpowiedz 20

    kobito nie kłam i nie rób ludziom wody z mózgu

  • matka(2011-01-08 00:48) Odpowiedz 10

    ojciec tych dzieci nie ma zastępczego mieszkania a wyrzucić nie mam prawa w przeciwieństwie do pani-sąsiadko,która ojca swoim dzieciom wyrzuciłaś z domu i kochanka wzięłaś pod swój dach.To już drugi kochanek oczywiście bo pierwszy już umarł przed czasem.

  • Pani z 16:)(2011-01-19 09:38) Odpowiedz 10

    No własnie kochankow mialas wielu-po trupach szłas do celu:)-Jak z tej piosenki a wypowiadasz sie za innych Kowanowska pierdusnico!
    Zajmij sie swoim korytem bo sama wpiepszach ziemniaki z kapustą lub kluski na wodzie!
    Sama kupujesz tytoń i kopcisz jak parowuz,zbadaj sie czy rak płuc Tobie nie wyzar jeszcze:)

  • Taka Se(2016-04-02 06:53) Odpowiedz 00

    Odnoszę wrażenie, że komentuje tu cała wieś :D Znajdzcie sobię inne miejsce na takie prostackie rozmowy, albo z widłami po placu za sobą gońcie :D hahaha uśmiałam się z tej konwersacji hahahahahhahahahahaha dawno tak prostackich tekstów nie czytałam :D POzdrawiam inteligentne Panie ,Ahooooj! Hahahahaha!

  • matka(2010-10-01 09:02) Odpowiedz 00

    Niepracuję poniewaz mam czworo dzieci w tym jedno niepełnosprawne w stopniu lekkim z zaburzeniami umysłowymi,ukonczyło 16 lat.Posiadam na dzieci zasądzone alimenty w kwocie 400 zł.,na każde z nich oraz zasiłki rodzinne.dojazd do lekarza psychiatry oddalonego o 28 km.od miejsca zamieszkania oraz wydatki na leki są spore.nie uzyskuję żadnych pomocy socjalnych,stypendiów,pomocy z U.E oraz dożywiania w szkole na dzieci.Warunki mieszkaniowe są fatalne(brak łazienki,jeden pokój z kuchnią oraz plaga gryzoni).UM w Obornikach wlkp.,nie zapewnia nam żadnych pomocy.Odmawia mnie również uzyskania pomocy na leki.Ranking naszej pani burmistrz(SLD) jest w kraju wysoko i dobrze oceniony(31 miejsce).Zapytuję się o co w tym wszystkim chodzi.Czy prześladowanie wybranych osób w tym kraju nigdy sie nie skończy?

  • jo(2010-10-01 09:51) Odpowiedz 00

    matko, a gdzie ojciec tych pociech?, dlaczego do niego nie masz pretensji?

  • matka(2010-10-01 13:51) Odpowiedz 00

    Ojciec nie dał rady wszystkiemu poradzić i wysiadł nerwowo.

  • fff(2010-10-01 15:16) Odpowiedz 00

    Ale czwórkę dzieci dał radę zrobić...

  • Babcia(2010-10-01 20:14) Odpowiedz 00

    Skąd te pretensje do rządu za małą pomoc. Jakoś nikt nie ma żalu do ojca dzieci tylko się domaga pomocy od innych. Ojcowie zawsze są usprawiedliwiani a nierzadko też korzystają z funduszów przeznaczonych na ich własne dzieci. Rośnie nam społeczeństwo roszczeniowe. Tylko kto i z czego ma dawać ?

  • Łatwo Wam wyrokować(2010-10-17 09:16) Odpowiedz 00

    "Rośnie nam społeczeństwo roszczeniowe. "
    To niech się nie pisze o tym że państwo kogoś wspiera. Jest zasada że każdy niech dba o swoją dupę i będzie sprawa jasna. Teraz natomiast jednym się daje, wspiera (najczęściej patologię ) a innym którzy starają się pomóc sobie sami to państwo ma ich w głębokim poważaniu. Niech biorą przykład z innych krajów UE.
    "a gdzie ojciec tych pociech?"
    Gdyby tak łatwo było zmusić nie jednego samca do płacenia alimentów to nie byłyby potrzebne sądy. Co może w takiej sytuacji zrobić matka?
    Na walkę nie ma czasu i siły, bez pomocy Ona nie jest w stanie czegokolwiek wskórać.

  • oborniki(2010-10-24 20:08) Odpowiedz 00

    kobieto jak się ma biedę to nie skupuje się tytoniu w internecie za dzieci alimenty ,a potem na żywność niema,,,co z ciebie za matka

  • matka(2010-11-30 23:38) Odpowiedz 00

    udowodnij w sądzie kobieto

  • gy(2010-12-05 17:07) Odpowiedz 00

    ojciec tych pociech mieszka z nimi razem w tym samym mieszkaniu

  • j:)(2011-02-08 23:44) Odpowiedz 00

    BRAWO!!!

  • Mieszkanka(2011-02-01 20:19) Odpowiedz 00

    Pani Wiesławo Kubicka z Kowanowa podająca sie za innych i piszaca tutaj glupoty nie dotyczace sprawy,niech Pani pomyśli dwa razy za Nim cos napisze glupiego,czy nie przyzwoitego,a jesli ciezko sie Pani myśli,lecz sie droga Pani Wiesiu i to szybko,bo nie wiadomo jeszcze jakich szkud mozesz wyrzadzić,poprzez swoj nie wyparzony pierdusnicki ryj:)
    Sama meza wywalila z domu,miala kochankow,ktorych sprowadzala do domu i przy nie letnich corkach uprawiala sex.
    Zostawiala dzieci same w domu na calą noc i umawiala sie na randki z kazdym pokolei.
    Dostawala żywnośc os siostr za darmo,pozyczala paierosy,pieniadze na wieczne oddanie,gdy nie miala prądu ,siostra uzyczala jej pradu,moze i jest to nie legalne ,ale narazala sie dla takiej niewdzięcznicy!A dzis masz czelnośc pisac i obrazac ludzi,ktorzy Tobie pomagali i wyciagali rece?
    Teraz masz juz to 6 kochanka z samochodem to myslisz,ze jestes Pania?
    Mylisz sie kochana,syfiara zawsze zostanie syfiarą a miano sprzedaja cej sie Pani tak szybko z Ciebie nie zejdzie!

  • Asia(2016-02-25 14:14) Odpowiedz 00

    Wow..cóż to za wsiowa polemika?