Do 30 września pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, muszą wpłacić drugą ratę na fundusz. Wynosi ona 25 proc. wysokości odpisów podstawowych.
Pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), są zobowiązani przelać środki na ten fundusz w dwóch ratach. Pierwsza z nich, która stanowi 75 proc. odpisów podstawowych na ZFŚS, naliczanych na pracowników zatrudnionych w warunkach normalnych, szczególnie uciążliwych oraz młodocianych, musi być wpłacona do końca maja.
Natomiast w czwartek mija termin, w którym pracodawcy muszą wpłacić drugą ratę pieniędzy oraz ewentualne zwiększenia wysokości odpisu podstawowego, np. na osoby niepełnosprawne zatrudnione w firmie. W przypadku niedotrzymania tych terminów firma może być ukarana grzywną przez Państwową Inspekcję Pracy.
Nie wszyscy pracodawcy mają jednak obowiązek przelewania tych pieniędzy na odrębne konto bankowe i dokonania tego w terminach wyznaczonych w ustawie o ZFŚS. Wymóg ten nie dotyczy firm, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników i dobrowolnie decydują się na tworzenie funduszu.
Ponadto do końca roku pracodawca powinien zaktualizować liczbę osób zatrudnionych w firmie i dokonać korekty wysokości odpisów na fundusz. Jest to związane z tym, że zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest naliczany na pracowników zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego. W tym czasie może zmienić się liczba pracowników w firmie.
ZFŚS jest tworzony obowiązkowo przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Mniejsze firmy mogą tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe. Odpis podstawowy, który jest naliczany na każdego pracownika stanowi 37,5 proc przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok kalendarzowy. W tym roku odpis wynosi 1047 zł.