Bezrobocie w sierpniu wyniosło 11,3 proc. wobec 11,4 proc. w lipcu - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia wyniosła 1 mln 800,2 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 12,7 tys. osób, czyli o 0,7 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 111,2 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18 proc.), zachodniopomorskim (15 proc.), kujawsko-pomorskim (14,7 proc.) oraz lubuskim i podkarpackim (po 14,5 proc.). Najniższe było w województwach: wielkopolskim (8,4 proc.), mazowieckim (9 proc.), śląskim (9,2 proc.) oraz małopolskim (9,4 proc.).

Z danych GUS na koniec sierpnia 2010 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 233 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 9,4 tys. mniej niż w lipcu 2010 r. i o 3,9 tys. więcej niż przed rokiem.

GUS podał, że na koniec sierpnia 508 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 45,7 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 27 tys. osób. Przed rokiem były to odpowiednio 453 zakłady oraz 40,6 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 15,1 tys. osób.

W sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 87,9 tys. ofert pracy

W sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 87,9 tys. ofert pracy (przed miesiącem 90,4 tys., przed rokiem 78,9 tys.).

GUS poinformował ponadto, że wydajność pracy w przemyśle od stycznia do sierpnia była o 12 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 roku, przy mniejszym o 1,4 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,7 proc.

Urząd podał, że ogólna liczba wolnych miejsc pracy na koniec drugiego kwartału br. wyniosła 69,7 tys. Wolne miejsca pracy były głównie w sektorze prywatnym oraz w dużych jednostkach.

Spośród 573,7 tys. podmiotów, 27,6 tys. (4,8 proc.) dysponowało w końcu drugiego kwartału br. wolnymi miejscami pracy - z czego 12,4 proc. to jednostki sektora publicznego, a 87,6 proc. jednostki sektora prywatnego.

W pierwszym półroczu 2010 roku powstało 361 tys. nowych miejsc pracy, z czego 10,2 proc. w sektorze publicznym, a 89,8 proc. w sektorze prywatnym. W tym czasie zlikwidowano natomiast 232,9 tys. miejsc pracy.



GUS: Znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich we wrześniu

We wrześniu 2010 r., podobnie jak w poprzednim miesiącu, zanotowano znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich społeczeństwa - podał w piątek GUS.

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, zmniejszył się we wrześniu w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4,9 pkt proc., do -20,9 pkt proc. i był niższy niż przed rokiem o 1,7 pkt proc." - napisano w komentarzu.

"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, zmniejszył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3,5 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -26,1 pkt proc., wyższym niż przed rokiem o 1,9 pkt proc." - dodano.

Według GUS, niekorzystne tendencje w koniunkturze konsumenckiej były wynikiem pogorszenia wszystkich głównych czynników determinujących nastroje konsumenckie.

"Nastąpiło znaczne pogorszenie ocen zmian w zaistniałej i oczekiwanej sytuacji gospodarczej kraju oraz możliwości dokonywania ważnych zakupów. Pogorszyły się także, ale w nieco mniejszym stopniu, oceny zmian w zaistniałej i oczekiwanej sytuacji finansowej gospodarstw domowych konsumentów. Najmniej pogorszyły się oceny oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia oraz oczekiwanych możliwościach dalszego oszczędzenia pieniędzy" - napisano.



GUS: sprzedaż detaliczna w VIII wzrosła o 6,6 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 6,6 proc. w ujęciu rocznym. Realnie jest to wzorst o o 5,1 proc. - poinformował w piątek GUS.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 6,6 proc., po wzroście o 3,9 proc. w ujęciu rocznym w lipcu. W skali miesięcznej, w sierpniu sprzedaż detaliczna spadła o 1,6 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu rdr wzrosła średnio o 5,6 proc., a mdm spadła o 1,9 proc.

Obroty w handlu detalicznym w sierpniu 2010 r. wzrosły o 6,8 proc. rdr, po wzroście w lipcu o 5,1 rdr - podał GUS.

GUS: Nowe zamówienia w przemyśle w sierpniu wzrosły o 21,3 proc. rdr

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w sierpniu w ujęciu rdr o 21,3 proc., po wzroście o 13,6 proc. w lipcu - podał GUS.

W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 12,5 proc. w porównaniu ze wzrostem o 6,1 proc. w lipcu.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

GUS: Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w sierpniu o 16,3 proc. rdr, po wzroście w lipcu o 11,0 proc., a mdm wzrosła o 0,5 proc. - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w sierpniu o 14,4 proc. rdr, po wzroście o 8,9 w lipcu, oraz mdm wzrosła o 1,5 proc.