statystyki

Mniejsze dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników

autor: Łukasz Guza23.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2010, 12:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracodawcy otrzymają mniejsze dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych. W przeciwnym razie może zabraknąć pieniędzy na taką pomoc.

reklamareklama


Wszystko wskazuje, że Sejm poprze projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji, która ma uratować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przed niewypłacalnością. Po pierwszym czytaniu trafił on do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

– Zaniechanie tych zmian mogłoby skutkować dramatycznym obniżeniem środków na zadania nieobowiązkowe, czyli np. pomoc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego lub wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych. Mogłyby też wystąpić problemy z dofinansowaniem warsztatów terapii zajęciowej – mówi Marek Plura, poseł PO, sprawozdawca projektu.

PFRON musi szukać oszczędności, bo znacznie wzrosły jego wydatki na dofinansowanie pensji niepełnosprawnych. Od stycznia 2009 r. przybyło ich 58 tys. Jednocześnie zmniejsza się liczba firm, które płacą do PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych. A są one głównym źródłem finansowania dopłat. Już w 2011 roku w kasie funduszu mogłoby zabraknąć nawet 500 mln zł. Fundusz nie miałby też pieniędzy na własne programy na rzecz niepełnosprawnych. Musiałby też ograniczyć środki, jakie przekazuje dla samorządów na ich zadania na rzecz niepełnosprawnych (m.in. dopłaty do sprzętu rehabilitacyjnego i turnusów rehabilitacyjnych).

Oszczędności będą jednak dotkliwe dla ich firm. Od stycznia 2012 r. dofinansowania do pensji osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą stopniowo obniżane (odpowiednio z 60 do 40 proc. i ze 140 do 100 proc. płacy minimalnej). Fundusz zaoszczędzi dzięki temu do 950 mln zł. Wcześniej obniżona zostanie refundacja składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Otrzymają z PFRON nie 100 proc., ale odpowiednio 60 proc. i 30 proc. składek ZUS. Prawo do dofinansowania stracą też niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i lekkim, którzy posiadają prawo do emerytury. Te zmiany kwestionuje opozycja.

– Nie można oszczędzać na niepełnosprawnych. Jeśli PFRON ma problemy, rehabilitacja powinna być sfinansowana z wyższej dotacji budżetowej – mówi Zbysław Owczarski, poseł PiS.

Podkreśla, że tak duże ograniczenie pomocy dla firm może mieć negatywny wpływ na rynek pracy.

– Rząd nie powinien popierać projektów, które powodują, że np. organizacje pozarządowe muszą walczyć o środki z PFRON kosztem firm zatrudniających niepełnosprawnych – dodaje Tadeusz Tomaszewski, poseł Lewicy.

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, podkreślił, że Polska jest jedynym krajem na świecie, który w tak wysokim stopniu wspiera zatrudnienie osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.

– Nie obawiam się, że po wejściu w życie zmian spadnie zatrudnienie niepełnosprawnych. Poziom pomocy dla ich pracodawców jest duży – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

 • 1: 123 z IP: 77.65.157.* (2010-11-12 20:20)

  problem polega na tym, ze dużo firm zatrudnia osoby z załatwionym stopniem niepełnosprawnosci i dostaje dopłaty do tych osob, później brakuje pieniędzy dla naprawdę chorych na wózki inwalidzkie itp... bogaca sie tylko kombinujacy pracodawcy i lekarze wystawiajacy ozreczenia na lewo ... cała Polska rzeczywistość i wszystko zgodnei z prawem :)

 • 2: stały czytelnik z IP: 193.138.241.* (2010-11-03 18:20)

  jak możecie ograniczac prawo do pracy ludziom ktorym brakuje na zycie ..bo sa chorzy--ale musza pracowac bo im nie starcza na zycie--popatrzcie jak zyja mundurowi-po 15 latach pracy--a ich emerytury--jakie --a jak my po 40 latach pracy i chorzy na powazne schorzenia--ale zeby opacic swiadczenia i wykupic leki musimy pracowac ponad siły---sróbcie analize zobaczycie gdzie popełniliscie bład---gdzie sa pieniądze--a ie odbierajcie im --ludziom na granicy ubóstwa---zapraszam---bo 1000 łotych po 40 latach pracy to jest po prostu ubóstwo---tym musi się zakjąc ktos mądry--zapraszam

 • 3: ewa z IP: 193.138.241.* (2010-11-03 18:04)

  jestem od 17 lat na rencie ze słuzby zdrowia--gdzie wtedy rencisci mielileki za darmo--gdy ja stałam się niepełnosprawna ..brakuje mi na utrzymanie..nie mówiąc juz o kupnie leków--staram się pracowac by miec na wykup recept--i to nie zawsze m wystarcza--bład i krzywda dla tych którzy sa chorzy a wypracowalisobie lata pracy--i otrzymali już rmeryture --to-juz swiadczy o tym jak silnie wspierali nasz kraj --i budżet-- kto im pomoże wyżyc --a tak chcą byc wśrod żywych--chęc do życia iwalka o to --zycie trzyma ich w ciągłej walce o swoj byt--dlaczego tych własnie sie ma pozbawiac pracy--poszukajcie lepiej u mundurowych ktorzy pracowali tylko 15--lat i zabrali wszystke etaty na portierniach dla niepełnosprawnych --to oni tam sa na etatach a my chorzy pracujemy ponad siłe by miec tylkominimum wynagriodzenia--bo potzrebujemy do zycia--ale pracujemy dla kraju kolejne 40 lat a nie tylko15-8-- czy 20 lat to jest błąd ze zgodziliscie się ztrudniac tych ktorych dochód jest kilka razy wiekszy nuż nasz emerytów --którzy maja tylko 1000..złotyxh na oplaty kupic jedzenie nie ma za co--leki--nie mo co marzyc---a skladk placimy do zusu--jedbnakowe---ale ilosc lat pobierania wynagrodzenia --zwiększa się u mundurowych---oni niech już odpoczywają skoro otrzymli swoje emerytury--bo sa zmęczeni praca w trudnych warunkach--kto sie tym zajmie --prosze policzcie jakie kwoty jż poszły z zusu---dla nich własnie ale kosztem nas biednych .kktórzy mamy tylko stale minimum---pozdrawiam

 • 4: emerytka z IP: 87.204.196.* (2010-10-18 16:13)

  Jestem emerytka i zeby godnie zyc musze dorabiac w ochronie mam przepracowane 41lat tak zeby wykupic lekarstwa i zaliczyc rehabilitacje.Dzieki PO nie bede mogla ani sie leczyc ani brac rehabilitacje.OBECNY RZAD FUNDUJE EMERYTA o niskiej emeryturze AUTANAZJE.Tak tego sie dozylismy.PO PRZEGRACIE WYBORY SAMORZADOWE Z KRETESEM.PRZESTANCE JUZ OKRADAC I DEPTAC NAROD.NIE POZWOLIMY NA TO .OBECNY RZAD TO BANDA ZLODZIEJI ,OSZUSTUW KLAMCOW JEDNO CO WYCHODZI RZADOWI TO ATAK SZNOWNEGO JAROSLAWA KACZYNSKIEGO I KORUPCJE .WSTYDZE SIE ZE MAMY TAKI MAFIJNY RZAD.

 • 5: ala z IP: 87.207.179.* (2010-10-10 23:46)

  po 35 latach pracy otrzymuje głodowa emeryture poniewż zakład nie odprowadzał należnie swiadczenia do zuzs. jestem osobą niepełnosprawna i zeby nie umrzeć z głodu i braku środkow na leki muszę pracować . dajcie nam uczciwe emerytury na które pracowaliśmy przez całe życie a nie teraz ustalając takie przepisy skazujecie nas na śmierć.

 • 6: klakier z IP: 89.17.247.* (2010-10-06 14:49)

  ZABIERA się tym "niepełnosprawnym"-nie potrafią już PALIĆ przed Sejmem opon, a trzeba uzbierać na KONKORDAT, byłe POGRZEBY świty L.Kaczyńskiego,czy WYŁUDZENIA kasy państwowej przez p. Tuska na ODPRAWY dla swoich stoczniowców,górników,lub "głupowaty Senat".Nawet KOBIETOM zabrali PRAWA NABYTE do EMERTURY, ale SWOIM "mundurowym" zostawili. Powinni zabrać [NIE zaliczać] STUDIÓW do lat pracy do EMERYTUR, ale to UDERZYŁOBY w Nich, więc udają GŁUPICH i NIEROZUMNYCH. Lepiej zabrać tym b. wyszkolonym przez PRL "wieśniakom"- obecnie już niepełnosprawnym

 • 7: emeryt z IP: 79.188.122.* (2010-09-30 12:30)

  Tak bzdurne decyzje odbiją się w poparciu PO w wyborach, emeryci są osobami zdyscyplinowanymi co do obowązku głosowania a przeciwko sobie nie będą głosować

 • 8: kat z IP: 92.244.32.* (2010-09-23 16:29)

  Jak to się ma do rosnących wydatków na kancelarie prezydenta, premiera, partie polityczne , wojnę w Afganistanie, IPN itp. itd. ?

 • 9: bttt z IP: 213.25.175.* (2010-09-23 14:03)

  Ciekawy artykul.

 • 10: Nalezy całkowicie zlikwidować PFRON z IP: 87.207.236.* (2010-09-23 13:59)

  Nie oszczędzać na osobach niepełnosprawnych, a całe zło jest w zarządzaniu PFRON. Nalezy tam zrobić czystkę wśród urzędników i zrobić porządek z działającą tam mafią która trwoni pieniądze wyłącznie na swoje potrzeby.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP