statystyki

Mniejsze dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników

autor: Łukasz Guza23.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2010, 12:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracodawcy otrzymają mniejsze dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych. W przeciwnym razie może zabraknąć pieniędzy na taką pomoc.

reklamareklama


Wszystko wskazuje, że Sejm poprze projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji, która ma uratować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przed niewypłacalnością. Po pierwszym czytaniu trafił on do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

– Zaniechanie tych zmian mogłoby skutkować dramatycznym obniżeniem środków na zadania nieobowiązkowe, czyli np. pomoc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego lub wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych. Mogłyby też wystąpić problemy z dofinansowaniem warsztatów terapii zajęciowej – mówi Marek Plura, poseł PO, sprawozdawca projektu.

PFRON musi szukać oszczędności, bo znacznie wzrosły jego wydatki na dofinansowanie pensji niepełnosprawnych. Od stycznia 2009 r. przybyło ich 58 tys. Jednocześnie zmniejsza się liczba firm, które płacą do PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych. A są one głównym źródłem finansowania dopłat. Już w 2011 roku w kasie funduszu mogłoby zabraknąć nawet 500 mln zł. Fundusz nie miałby też pieniędzy na własne programy na rzecz niepełnosprawnych. Musiałby też ograniczyć środki, jakie przekazuje dla samorządów na ich zadania na rzecz niepełnosprawnych (m.in. dopłaty do sprzętu rehabilitacyjnego i turnusów rehabilitacyjnych).

Oszczędności będą jednak dotkliwe dla ich firm. Od stycznia 2012 r. dofinansowania do pensji osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą stopniowo obniżane (odpowiednio z 60 do 40 proc. i ze 140 do 100 proc. płacy minimalnej). Fundusz zaoszczędzi dzięki temu do 950 mln zł. Wcześniej obniżona zostanie refundacja składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Otrzymają z PFRON nie 100 proc., ale odpowiednio 60 proc. i 30 proc. składek ZUS. Prawo do dofinansowania stracą też niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i lekkim, którzy posiadają prawo do emerytury. Te zmiany kwestionuje opozycja.

– Nie można oszczędzać na niepełnosprawnych. Jeśli PFRON ma problemy, rehabilitacja powinna być sfinansowana z wyższej dotacji budżetowej – mówi Zbysław Owczarski, poseł PiS.

Podkreśla, że tak duże ograniczenie pomocy dla firm może mieć negatywny wpływ na rynek pracy.

– Rząd nie powinien popierać projektów, które powodują, że np. organizacje pozarządowe muszą walczyć o środki z PFRON kosztem firm zatrudniających niepełnosprawnych – dodaje Tadeusz Tomaszewski, poseł Lewicy.

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, podkreślił, że Polska jest jedynym krajem na świecie, który w tak wysokim stopniu wspiera zatrudnienie osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.

– Nie obawiam się, że po wejściu w życie zmian spadnie zatrudnienie niepełnosprawnych. Poziom pomocy dla ich pracodawców jest duży – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

 • 1: ewa z IP: 95.48.36.* (2010-09-23 05:41)

  Chory pomysł.Dla niepełnosprawnych nie będzie miejsc pracy,pracuja tylko dzieki dofinansowaniom.

 • 2: rewizor z IP: 92.244.32.* (2010-09-23 06:36)

  Wszystko to pic na wodę.Pracowałem w zakładzie ZPCH mając stopień umiarkowany.Emeryci pracują dalej ja nie

 • 3: zzp z IP: 83.22.165.* (2010-09-23 08:26)

  W ciągu 2 lat niepełnosprawni będą na bruku! A budżet dołoży dużo.. dużo wiecej!!! Tylko ZPCH-y oddaja do budżetu z całych wynagrodzeń ZUS i dofinansowania podatek dochodowy!. Znacznie powiekszy się szara strefa! Zapytajcie znajomych ile ludzi pracuje "na lewo"!!! ja to policzyłam.

 • 4: Władek Gdańś z IP: 213.77.117.* (2010-09-23 10:25)

  To kolejna kompromitacja rządu PO jak nie emeryci to osoby niepelnosprawne,wstyd i hańba dla tego kraju,kraj w którym liczy się silny lobbujący w partii.Człowiek skrzywdzony przez los,jest wykluczany społecznie przez chore państwo.Państwo powinno się leczyć.Z jednej strony lekko ręką daje kościolowi grunty warte 25 mld zł i utrzymyje konkordoat rocznie 8 mld,a z drugiej strony sięga w oszczednościach do kieszeni osób chorych,niepelnosprawnych.Wstyd

 • 5: xxx z IP: 83.9.153.* (2010-09-23 11:51)

  do 2 masz rację ja pracuję w zakładzie pracy chronionej gdzie 90 procent to emeryci większość mundurowi.

 • 6: niepełnosprawny.. z IP: 81.190.250.* (2010-09-23 12:23)

  Brawo! A mi sie ten pomysł bardzo podoba i uważam że idziemy w dobrym kierunku.. Niestety ale wiele osob z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są na tyle spawni że bez problemu znajdują prace a dofinansowanie jest tylko bonusem dla pracodawcy. Natomiast osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności jak były bezrobotne tak były dalej. Zróżnicowanie kwot dofinansowania ze względu na stopien niepeł. spowoduje że więcej osób z znaczną niepeł. znajdzie prace. Koniec symulantów z grupami pracujących jako ochroniarze itp, koniec dojenia pfronu przez cwaniaków.. (to własnie dzięki nim nie ma teraz środków na takie programy jak student pegaz czy homer)

 • 7: Władek Gdańsk z IP: 213.77.117.* (2010-09-23 12:46)

  mozna być niepelnosprawnym i nierobem jednocześnie,ktoś kto mysli ,że fakt niepełnosprawności załatwia wszystko jest w błędzie.Ludzie ktorzy prowadzą aktywny tryb zycia powinni mieć wsparcie od państwa,a w Polsce wszystko się zabiera.Niepelnosprawny prowadzi działalność i mu się zabiera możliwość refundacji składki bo się usamodzielnił,bo nie chce być na łasce państwa.Przecież to kpina.Promujmy zatrudnienie,ale nie dziellmy ludzi bo choroba nie wybiera i ten kto dba o siebie potrafi zatrzymać chorobe,a nic tak nie motywuje do zycia jak praca.Dlatego uwazam,że rząd robi ogromny błąd,który odszczeka przy wyborach.To najczystrzy populizm.

 • 8: Nalezy całkowicie zlikwidować PFRON z IP: 87.207.236.* (2010-09-23 13:59)

  Nie oszczędzać na osobach niepełnosprawnych, a całe zło jest w zarządzaniu PFRON. Nalezy tam zrobić czystkę wśród urzędników i zrobić porządek z działającą tam mafią która trwoni pieniądze wyłącznie na swoje potrzeby.

 • 9: bttt z IP: 213.25.175.* (2010-09-23 14:03)

  Ciekawy artykul.

 • 10: kat z IP: 92.244.32.* (2010-09-23 16:29)

  Jak to się ma do rosnących wydatków na kancelarie prezydenta, premiera, partie polityczne , wojnę w Afganistanie, IPN itp. itd. ?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama