statystyki

Mniejsze dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników

autor: Łukasz Guza23.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2010, 12:35

Pracodawcy otrzymają mniejsze dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych. W przeciwnym razie może zabraknąć pieniędzy na taką pomoc.

Reklama


Reklama


Wszystko wskazuje, że Sejm poprze projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji, która ma uratować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przed niewypłacalnością. Po pierwszym czytaniu trafił on do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

– Zaniechanie tych zmian mogłoby skutkować dramatycznym obniżeniem środków na zadania nieobowiązkowe, czyli np. pomoc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego lub wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych. Mogłyby też wystąpić problemy z dofinansowaniem warsztatów terapii zajęciowej – mówi Marek Plura, poseł PO, sprawozdawca projektu.

PFRON musi szukać oszczędności, bo znacznie wzrosły jego wydatki na dofinansowanie pensji niepełnosprawnych. Od stycznia 2009 r. przybyło ich 58 tys. Jednocześnie zmniejsza się liczba firm, które płacą do PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych. A są one głównym źródłem finansowania dopłat. Już w 2011 roku w kasie funduszu mogłoby zabraknąć nawet 500 mln zł. Fundusz nie miałby też pieniędzy na własne programy na rzecz niepełnosprawnych. Musiałby też ograniczyć środki, jakie przekazuje dla samorządów na ich zadania na rzecz niepełnosprawnych (m.in. dopłaty do sprzętu rehabilitacyjnego i turnusów rehabilitacyjnych).

Oszczędności będą jednak dotkliwe dla ich firm. Od stycznia 2012 r. dofinansowania do pensji osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą stopniowo obniżane (odpowiednio z 60 do 40 proc. i ze 140 do 100 proc. płacy minimalnej). Fundusz zaoszczędzi dzięki temu do 950 mln zł. Wcześniej obniżona zostanie refundacja składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Otrzymają z PFRON nie 100 proc., ale odpowiednio 60 proc. i 30 proc. składek ZUS. Prawo do dofinansowania stracą też niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i lekkim, którzy posiadają prawo do emerytury. Te zmiany kwestionuje opozycja.

– Nie można oszczędzać na niepełnosprawnych. Jeśli PFRON ma problemy, rehabilitacja powinna być sfinansowana z wyższej dotacji budżetowej – mówi Zbysław Owczarski, poseł PiS.

Podkreśla, że tak duże ograniczenie pomocy dla firm może mieć negatywny wpływ na rynek pracy.

– Rząd nie powinien popierać projektów, które powodują, że np. organizacje pozarządowe muszą walczyć o środki z PFRON kosztem firm zatrudniających niepełnosprawnych – dodaje Tadeusz Tomaszewski, poseł Lewicy.

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, podkreślił, że Polska jest jedynym krajem na świecie, który w tak wysokim stopniu wspiera zatrudnienie osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.

– Nie obawiam się, że po wejściu w życie zmian spadnie zatrudnienie niepełnosprawnych. Poziom pomocy dla ich pracodawców jest duży – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • bttt(2010-09-23 14:03) Odpowiedz 00

  Ciekawy artykul.

 • kat(2010-09-23 16:29) Odpowiedz 00

  Jak to się ma do rosnących wydatków na kancelarie prezydenta, premiera, partie polityczne , wojnę w Afganistanie, IPN itp. itd. ?

 • stały czytelnik(2010-11-03 18:20) Odpowiedz 00

  jak możecie ograniczac prawo do pracy ludziom ktorym brakuje na zycie ..bo sa chorzy--ale musza pracowac bo im nie starcza na zycie--popatrzcie jak zyja mundurowi-po 15 latach pracy--a ich emerytury--jakie --a jak my po 40 latach pracy i chorzy na powazne schorzenia--ale zeby opacic swiadczenia i wykupic leki musimy pracowac ponad siły---sróbcie analize zobaczycie gdzie popełniliscie bład---gdzie sa pieniądze--a ie odbierajcie im --ludziom na granicy ubóstwa---zapraszam---bo 1000 łotych po 40 latach pracy to jest po prostu ubóstwo---tym musi się zakjąc ktos mądry--zapraszam

 • ewa(2010-11-03 18:04) Odpowiedz 00

  jestem od 17 lat na rencie ze słuzby zdrowia--gdzie wtedy rencisci mielileki za darmo--gdy ja stałam się niepełnosprawna ..brakuje mi na utrzymanie..nie mówiąc juz o kupnie leków--staram się pracowac by miec na wykup recept--i to nie zawsze m wystarcza--bład i krzywda dla tych którzy sa chorzy a wypracowalisobie lata pracy--i otrzymali już rmeryture --to-juz swiadczy o tym jak silnie wspierali nasz kraj --i budżet-- kto im pomoże wyżyc --a tak chcą byc wśrod żywych--chęc do życia iwalka o to --zycie trzyma ich w ciągłej walce o swoj byt--dlaczego tych własnie sie ma pozbawiac pracy--poszukajcie lepiej u mundurowych ktorzy pracowali tylko 15--lat i zabrali wszystke etaty na portierniach dla niepełnosprawnych --to oni tam sa na etatach a my chorzy pracujemy ponad siłe by miec tylkominimum wynagriodzenia--bo potzrebujemy do zycia--ale pracujemy dla kraju kolejne 40 lat a nie tylko15-8-- czy 20 lat to jest błąd ze zgodziliscie się ztrudniac tych ktorych dochód jest kilka razy wiekszy nuż nasz emerytów --którzy maja tylko 1000..złotyxh na oplaty kupic jedzenie nie ma za co--leki--nie mo co marzyc---a skladk placimy do zusu--jedbnakowe---ale ilosc lat pobierania wynagrodzenia --zwiększa się u mundurowych---oni niech już odpoczywają skoro otrzymli swoje emerytury--bo sa zmęczeni praca w trudnych warunkach--kto sie tym zajmie --prosze policzcie jakie kwoty jż poszły z zusu---dla nich własnie ale kosztem nas biednych .kktórzy mamy tylko stale minimum---pozdrawiam

 • emerytka(2010-10-18 16:13) Odpowiedz 00

  Jestem emerytka i zeby godnie zyc musze dorabiac w ochronie mam przepracowane 41lat tak zeby wykupic lekarstwa i zaliczyc rehabilitacje.Dzieki PO nie bede mogla ani sie leczyc ani brac rehabilitacje.OBECNY RZAD FUNDUJE EMERYTA o niskiej emeryturze AUTANAZJE.Tak tego sie dozylismy.PO PRZEGRACIE WYBORY SAMORZADOWE Z KRETESEM.PRZESTANCE JUZ OKRADAC I DEPTAC NAROD.NIE POZWOLIMY NA TO .OBECNY RZAD TO BANDA ZLODZIEJI ,OSZUSTUW KLAMCOW JEDNO CO WYCHODZI RZADOWI TO ATAK SZNOWNEGO JAROSLAWA KACZYNSKIEGO I KORUPCJE .WSTYDZE SIE ZE MAMY TAKI MAFIJNY RZAD.

 • ala(2010-10-10 23:46) Odpowiedz 00

  po 35 latach pracy otrzymuje głodowa emeryture poniewż zakład nie odprowadzał należnie swiadczenia do zuzs. jestem osobą niepełnosprawna i zeby nie umrzeć z głodu i braku środkow na leki muszę pracować . dajcie nam uczciwe emerytury na które pracowaliśmy przez całe życie a nie teraz ustalając takie przepisy skazujecie nas na śmierć.

 • klakier(2010-10-06 14:49) Odpowiedz 00

  ZABIERA się tym "niepełnosprawnym"-nie potrafią już PALIĆ przed Sejmem opon, a trzeba uzbierać na KONKORDAT, byłe POGRZEBY świty L.Kaczyńskiego,czy WYŁUDZENIA kasy państwowej przez p. Tuska na ODPRAWY dla swoich stoczniowców,górników,lub "głupowaty Senat".Nawet KOBIETOM zabrali PRAWA NABYTE do EMERTURY, ale SWOIM "mundurowym" zostawili. Powinni zabrać [NIE zaliczać] STUDIÓW do lat pracy do EMERYTUR, ale to UDERZYŁOBY w Nich, więc udają GŁUPICH i NIEROZUMNYCH. Lepiej zabrać tym b. wyszkolonym przez PRL "wieśniakom"- obecnie już niepełnosprawnym

 • emeryt(2010-09-30 12:30) Odpowiedz 00

  Tak bzdurne decyzje odbiją się w poparciu PO w wyborach, emeryci są osobami zdyscyplinowanymi co do obowązku głosowania a przeciwko sobie nie będą głosować

 • Władek Gdańś(2010-09-23 10:25) Odpowiedz 00

  To kolejna kompromitacja rządu PO jak nie emeryci to osoby niepelnosprawne,wstyd i hańba dla tego kraju,kraj w którym liczy się silny lobbujący w partii.Człowiek skrzywdzony przez los,jest wykluczany społecznie przez chore państwo.Państwo powinno się leczyć.Z jednej strony lekko ręką daje kościolowi grunty warte 25 mld zł i utrzymyje konkordoat rocznie 8 mld,a z drugiej strony sięga w oszczednościach do kieszeni osób chorych,niepelnosprawnych.Wstyd

 • rewizor(2010-09-23 06:36) Odpowiedz 00

  Wszystko to pic na wodę.Pracowałem w zakładzie ZPCH mając stopień umiarkowany.Emeryci pracują dalej ja nie

 • Nalezy całkowicie zlikwidować PFRON(2010-09-23 13:59) Odpowiedz 00

  Nie oszczędzać na osobach niepełnosprawnych, a całe zło jest w zarządzaniu PFRON. Nalezy tam zrobić czystkę wśród urzędników i zrobić porządek z działającą tam mafią która trwoni pieniądze wyłącznie na swoje potrzeby.

 • Władek Gdańsk(2010-09-23 12:46) Odpowiedz 00

  mozna być niepelnosprawnym i nierobem jednocześnie,ktoś kto mysli ,że fakt niepełnosprawności załatwia wszystko jest w błędzie.Ludzie ktorzy prowadzą aktywny tryb zycia powinni mieć wsparcie od państwa,a w Polsce wszystko się zabiera.Niepelnosprawny prowadzi działalność i mu się zabiera możliwość refundacji składki bo się usamodzielnił,bo nie chce być na łasce państwa.Przecież to kpina.Promujmy zatrudnienie,ale nie dziellmy ludzi bo choroba nie wybiera i ten kto dba o siebie potrafi zatrzymać chorobe,a nic tak nie motywuje do zycia jak praca.Dlatego uwazam,że rząd robi ogromny błąd,który odszczeka przy wyborach.To najczystrzy populizm.

 • niepełnosprawny..(2010-09-23 12:23) Odpowiedz 00

  Brawo! A mi sie ten pomysł bardzo podoba i uważam że idziemy w dobrym kierunku.. Niestety ale wiele osob z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są na tyle spawni że bez problemu znajdują prace a dofinansowanie jest tylko bonusem dla pracodawcy. Natomiast osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności jak były bezrobotne tak były dalej. Zróżnicowanie kwot dofinansowania ze względu na stopien niepeł. spowoduje że więcej osób z znaczną niepeł. znajdzie prace. Koniec symulantów z grupami pracujących jako ochroniarze itp, koniec dojenia pfronu przez cwaniaków.. (to własnie dzięki nim nie ma teraz środków na takie programy jak student pegaz czy homer)

 • xxx(2010-09-23 11:51) Odpowiedz 00

  do 2 masz rację ja pracuję w zakładzie pracy chronionej gdzie 90 procent to emeryci większość mundurowi.

 • zzp(2010-09-23 08:26) Odpowiedz 00

  W ciągu 2 lat niepełnosprawni będą na bruku! A budżet dołoży dużo.. dużo wiecej!!! Tylko ZPCH-y oddaja do budżetu z całych wynagrodzeń ZUS i dofinansowania podatek dochodowy!. Znacznie powiekszy się szara strefa! Zapytajcie znajomych ile ludzi pracuje "na lewo"!!! ja to policzyłam.

 • ewa(2010-09-23 05:41) Odpowiedz 00

  Chory pomysł.Dla niepełnosprawnych nie będzie miejsc pracy,pracuja tylko dzieki dofinansowaniom.

 • 123(2010-11-12 20:20) Odpowiedz 00

  problem polega na tym, ze dużo firm zatrudnia osoby z załatwionym stopniem niepełnosprawnosci i dostaje dopłaty do tych osob, później brakuje pieniędzy dla naprawdę chorych na wózki inwalidzkie itp... bogaca sie tylko kombinujacy pracodawcy i lekarze wystawiajacy ozreczenia na lewo ... cała Polska rzeczywistość i wszystko zgodnei z prawem :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane