statystyki

Od marca 2011 r. niższe zasiłki pogrzebowe

autor: Bożena Wiktorowska22.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 22.09.2010, 19:09
  • Wyślij
  • Drukuj

Na wypłacie zasiłków pogrzebowych rząd zamierza w przyszłym roku zaoszczędzić ponad 860 mln zł. Zmiany zaczną obowiązywać od marca.

reklama


reklama


Obecnie zasiłek pogrzebowy dla osób ubezpieczonych w ZUS wynosi 200 proc. średniej pensji. Od 1 września do końca listopada wynosi 6395,70 zł. Kwota ta zmieni się od 1 grudnia i będzie obowiązywać przez kolejne trzy miesiące. Od marca, co przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej, zostanie obniżona i zamrożona do 4 tys. zł.

Świadczenie w tej wysokości otrzymają też bliscy po zmarłych emerytowanych funkcjonariuszach i żołnierzach. Podobnie będzie w systemie rolniczym po osobach ubezpieczonych w KRUS.

Mniej dla policjanta

W razie śmierci policjanta, jeżeli koszty pogrzebu ponosi jego najbliższa rodzina, zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie równowartość trzy-miesięcznego uposażenia zasadniczego z dodatkami na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Po zmianach kwota ta będzie wynosić 60 proc. takiego uposażenia. Nie będzie jednak niższa niż 4 tys. zł.

Jeśli umiera członek rodziny policjanta i pokrywa on koszty pogrzebu, dostaje zasiłek w wysokości 2-krotności przeciętnego uposażenia. Zmaleje on do 1,2-krotności, ale nie będzie niższy niż 4 tys. zł.

Podobne zmiany czekają tez innych funkcjonariuszy. Na przykład w przypadku śmierci pogranicznika wysokość zasiłku pogrzebowego wypłacanego najbliższej rodzinie wynosi równowartość jego trzy-miesięcznego uposażenia z dodatkami. Po zmianach kwota ta będzie ograniczona do 60 proc., ale nie będzie niższa niż 4 tys. zł. Jeśli koszty pogrzebu członka rodziny pokrywa sam pogranicznik, to obecnie kwota zasiłku wynosi 4-krotność najniższego uposażenia zasadniczego funkcjonariusza w służbie stałej z dodatkiem za stopień szeregowego. Po zmianach wielkość ta zostanie ograniczona do 2,4-krotności.

MON zapłaci mniej

Mniejsze zasiłki pogrzebowe otrzymają też żołnierze zawodowi. Obecnie w przypadku śmierci żołnierza najbliższa rodzina otrzymuje pomoc w wysokości 5-krotności kwoty najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego obowiązującego w dniu jego śmierci. Po zmianach kwota za ulegnie ograniczeniu do 3-krotności tej kwoty. Jeśli natomiast żołnierz sam pokryje koszty pogrzebu członka rodziny, to kwota ta będzie wynosić 1,8 najniższego uposażenia zasadniczego, ale nie mniej niż 4 tys. zł.

Rząd szacuje, że na tych zmianach zaoszczędzi 866 mln zł. Z tego w ZUS 720 mln zł, w KRUS 141 mln zł, a w służbach mundurowych 4 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • Polak(2010-09-26 12:47) Odpowiedz 00

    Witam anubis niech zarobi mniej na rodzinie, o ktorej tak ladnie pisze z godnoscia i szacunkiem to bedzie Armani i krewetki.Przycisnijcie troche pasa i nie zdzierajcie z rodzin jak widac wam wiedziecie sie calkiem niezle to czemu nie biednej rodzinie

  • Rozgoryczony Polak(2010-09-22 23:23) Odpowiedz 00

    Jednak to prawda że te cymbały chcą się wzbogacic zabierając dla najbiedniejszych. Gierka dług w porównaniu do tego który w tej chwili robi Tusk ze swoją ekipą był naprawdę niczym. Co oni robią??? Ile by można zaoszczędzić na dietach i innych chorendalnych świadczeniach które otrzymują chodzący po sejmie i śpiący w fotelach sejmu urzędnicy. Dosyć mam obcych rządów w moim kraju i robienia krzywdy ludziom pracy oraz emerytom i rencistom.

  • Hin(2010-10-03 01:46) Odpowiedz 00

    Yorg takich jak ty w tym kraju naprawdę nietrzeba. Jeśli ci tutaj tak bardzo źle to spadaj .

  • Yorg(2010-09-27 10:23) Odpowiedz 00

    a zołnierz i glina i esbek to filar polskiej gospodarki
    jescze straz miejska do kolekcji
    no i nauczycieli
    od 2011 AUSTRIA I NIEMCY CZEKAJA
    U MNIE JUZ SIE 2 PAKUJE
    AUVIDER ZYJN
    DOSWIDANIA
    miłego dnia

  • rere(2011-01-06 08:47) Odpowiedz 00

    banda złodziei jak mi ktos umrze to wysle rachunek do tuska i komorowskiego

  • ewa(2011-01-04 07:16) Odpowiedz 00

    nie gadaj glupot.zmarly musi miec nowe ubranie a 300 to i tak malo.co do obiadu zgoda,alekremacja poza miejscem zamieszkania drozsza .ksieza maja stawki tez ustalnoe,jak dasz mniej to odwala na glupa ceremonie.a zalezy kazdemu godnie pozegnac zmarla osobe

  • majka(2010-09-22 21:29) Odpowiedz 00

    Niższe zasiłki pogrzebowe-owszem,ale tylko wtedy,gdy z urzędu pochowkiem zmarłego zajmie sie nie rodzina-ale urzad miasta,czy gminy.Kogo stac na oplacenie wszystkich kosztow zwiazanych z pochówkiem?Biednego emeryta-nedzarza?Najpierw sie sie zapoznaja z kosztami pochówku ci-których głupota siegneła szczytu,a zaczną oszczędzac od siebie.Dosyc złodzieje i wszystko co złe soba przedstawiaja,przekleci biurokraci,oszczednosci zacznijcie od siebie,a od zmarlych WARA!

  • inka(2010-09-22 20:39) Odpowiedz 00

    Dla naszego rządu nie istnieją już żadne świętości - ani krzyż (i nie mam na myśli tego akurat w W-ie ),ani zmarli. Po co tracić na pochówek? Lepiej łatać dziury w budżecie!A zmarłych grzebać gdzie popadnie, byle za darmo.Tego w Polsce jeszcze nie było!Gratuluję pomysłu naszemu rządowi.

  • Huitzilopochtli(2010-09-22 17:14) Odpowiedz 00

    Na prawac dyskutanta: Olek, możesz ojcu zafundować do trumny garnitur za 50.000 zł i trumnę ze złoa sobie strzelić, byle nie za moje pieniądze. Jak mi wykażesz, że to idzie wyłacznie z Twoich składek, to proszę bardzo. A po drugie argumenty ad personam świadcząwyłacznie o poziomie Twojej wypowiedzi.

  • Kiepsko nastawiona(2010-09-22 16:50) Odpowiedz 00

    Wlasnie bez ubran.. nawet marnych. No w trumnie za 900 a nie za 2000 zl - no chlodnia w miescie to obowiazek. Ale po co czekac z pogrzebem az przyjada bliscy jesli mozna to zrobic na nastepny dzien i zaplacic 200 zl. Mamy 1100 zl - kopac nie wykopiemy bo nie pozwola - cennik 800 zl to miejsce 2 osobowe na komunalce u nas (4 osobowe kosztuje 1200) kopacze 600, ksiadz 1500 (po upuscie) mamy 4000. Tyle ze rodzina nie zadowolona bo niektorzy nie dojada - a kazda doba 200 zl wiec juz nas nie stac. Niesiemy na plecach bo na samochod nas nie stac. Jestes ze wsi - 6km - nie kazdy zmotoryzowany wiec na autobus choc tam i spowrotem kosztuje 300 zł łącznie z przewozem na cmentarz (kolejne 5 km - bo przy kosciele akurat tym nie ma cmentarza) - nie stac. Rodzina funduje sobie sama jedzenie... my obareczeni trupem z trumna 100kg - nie mamy sily na nic innego - bo przeciez na samochod nie mam... i w kolko... szkoda tylko, ze ich stac na dodatkowe ubezpieczenia, ze zawsze beda ex rzadowymi i dostana wspaniale odprawy. Wiecie co... chce sie umrzec niech inni nas chowaja. Albo zrzucmy to na opieke spoleczna - niech panstwo finansuje pogrzeby a my badzmy goscmi. Nie lepiej? jestem ciekawa czy oni to zrobia godnie za 4000... pozdrawiam

  • Olek(2010-09-22 18:47) Odpowiedz 00

    @ 29: Z Twoich składek? Z Tuska się urwałeś?

  • Małgośka44(2010-09-22 19:54) Odpowiedz 00

    Anobobis na wsi i w małych miasteczkach nie zrobisz kremacji a dowóz zwłok do miasta to kolejne koszty ubranie ano można nago lub w woreczku niech Rodzina Ciebie tak pochowa przecież nikt tego nie zabrania z księdzem się nie dyskutuje bo może całkiem odmówić pochówku i co wtedy rosną koszty przechowywania zwłok i szukanie innego księdza ! Proszę człeku zejdź na ziemię to jest POlska właśnie !

  • Małgośka44(2010-09-22 20:01) Odpowiedz 00

    Mam propozycję Połowa POsłów usunięta po co Nam Polakom taka armia Darmozjadów ? Senat całkiem Zlikwidować i tak nic nie robią po za Kserowaniem tego co Sejm ustalił ! Rząd zminimalizować do 5 ministerstw urzędasów pogonić na bosaka po co im buty skoro mogę bez , na garniturki też wydawać urzędasom nie będzie trzeba Zróbmy Oszczędności Od Góry oj zaoszczędzilibyśmy nie miliony a miliardy rocznie .Aha no i jeszcze ZUS Zakład Upadlania Społeczeństwa !

  • elcia(2011-01-16 18:05) Odpowiedz 00

    normaly ksiadz tylko 350 zl mysle ze wcale nie duzo nie slyszalam zeby 1500 bral

  • xds(2011-01-17 13:30) Odpowiedz 00

    szmaciarz! Zaufaj kretynowi to cie obedrą ze wszystkiego! Obniżcie sobie wypłate a nie odbieracie biednym ludzią szanse na normalne zycie! Barany z po

  • janina(2011-05-16 11:54) Odpowiedz 00

    dosyc ze zasiłek za niski to jeszcze trzeba czekac 1 miesiac aby go otrzymac i co zrobic ze zmarłą osobą ja byłam w takiej sytułacji.pytałam premiera bo w internecje wyczytałam że można zadac pytanie Premierowi więc zadałam pytanie czy może coś zrobic w tej sprawie,aby zasiłek pogrzebowy był wypłacany od reki w ciagu kilku godz.to wcale tego listu nie czytał jego kacelaria mnie pozbyła piszac do mnie ze nie planują zmian w tym zakresie.i mają ludzi w d---e niech zmarły leży 1 miesiąc i ze smiargnie taki jest rząd niby dla ludzi. W cale ja i moja rodzina i znajomi nie pójdą głosowac na partie.

  • xxxx(2011-03-15 22:56) Odpowiedz 00

    kremacja ok 700

  • Michał B.(2011-06-07 23:32) Odpowiedz 00

    Nawet po śmierci martw się o kasę w naszym chorym kraju

  • wkurzony(2011-06-08 13:17) Odpowiedz 00

    Ten co wymyślił 4 tys. na zasiłek pogrzebowy ma zapewnie raka mózgu. Okropne i wredne jest to, że tacy chorzy politycy mają wpływ na decyzje dotyczące nas wszystkich Polaków. To skandal i ośmieszanie nas Polaków w oczch całego świata. Mieć świrów na rządowych stanowiskach to totalny obciach dla Polski. No puknij sie jeden z drugim w tą głupią łepetynę i zobacz co zrobiłeś. A gdzie godność dla zmarłych. Ten rząd od dawna nie ma godności i szacunku dla żywych a teraz odziera z godności jeszcze zmarłych. To HAŃBA.

  • optymista(2011-11-26 09:53) Odpowiedz 00

    zasiłek to zasiłek - a nie kompleksowe pokrycie kosztów pogrzebu - ot co mam do powieidzenia roszczeniowcom.