W 2012 roku zmieni się wysokość składki zdrowotnej opłacanej z budżetu za rolników

autor: Dominika Sikora21.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 21.09.2010, 10:42

Resort zdrowia wycofał się z propozycji zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej za rolników ubezpieczonych w KRUS.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (19)

 • gazda110(2013-05-23 17:41) Zgłoś naruszenie 00

  Policjan placi natakich samych zasadach ja NFZ nie mylic po szpitalne gdzie wszyscy maja stawki jednakowe

  Odpowiedz
 • ALA(2010-09-21 13:48) Zgłoś naruszenie 00

  ROLNIK NIE PLACI ZA SANATORIUM TYLKO TAKIE JAKIE POSIADA RESORT ROLNISTWA- A CZY POLICJA PLACI ZA SANATORIUM NIE NAWET JEGO RODZINA JEST ZWOLNIONA Z OPLAT WIĆ NIE WRZESZCIE NA ROLNIKOW SKORO ROLNIK ZA DZIEŃ CHOROBOWEGO DOSTAJE 5 ZL. ROLNIK BĘDZIE ZMUSZONY PŁACIĆ SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ -TO BĘDZIE PLACIŁ ALE O TYM DECYDUJE NIE ROLNIK TYLKO MNISTERSTWO ROLNICTWA W POROZUMIENIU NFZ I TYLE.

  Odpowiedz
 • JWL(2010-10-27 18:09) Zgłoś naruszenie 00

  Mam wrażenie że większośc osób ma pewne wyobrażenie jak wygląda życie przeciętnego rolnika, ale moim zdaniem, te wrażenie ma się trochę nijak do rzeczywistości.
  Więc przytoczę parę faktów z życia (pochodzę z rodziny rolniczej)
  - praca od pn - so, od świtu do zmierzchu (w okresie letnim dochodzą czasami niedziele), praca fizyczna (nikt tutaj nie siedzi przed biurkiem wychodzac co chwila na przerwę na kawę, na których można porozmawiać ze znajomymi o głupotach, nikt tutaj nie czeka do 17:00 po to aby mieć dzien pracy za sobą)
  - utrzymanie się z pracy na wsi to zazwyczaj wiązanie końca z końcem
  - u wiekszości z nas (ludzi z miasta) praca wyglada tak że mamy umowę o pracę czy zlecenie, wiemy że zarobimy tyle a tyle, że mamy takie a takie wydatki - finansowo mamy mniejwięcej stabilną pozycję przy planowaniu wydatków. Natomiast dla rolnika dochód z gospodarstwa to prawdziwa ruletka, posadzi 4ha cebuli a na skupie okaże się, że skupują cebulę po 20gr/kg - cen nikt nie gwarantuje na kolejny rok - więc jak to się mówi "raz pod wozem, raz pod kołami"
  - "no dobra, skoro rolnikom jest tak źle, to czemu żywność w sklepach jest taka droga?"
  Żywność od rolnika zanim trafi w nasze ręce musi przejść przez ręce kilku pośredników (nóż w kieszeni się otwiera jak zobaczyłem w jednym z hipermarketów cenę cebuli 8zł/kg)
  A samo wyprodukowanie żywności powoduje poniesienie pewnych kosztów przez rolnika, tj. paliwo (orać musi), posianie, opryski, nawozy, wynajem ludzi do zbiorów i itd.
  Niedawno rozmawiałem z kumplem z podstawówki, który został na roli. Opowiedział mi jakie są zyski z wyprodukowania zboża z 1ha pola :]. Hmm...400zł...nie zbyt dużo ... ale ... tylko, że tyle musiał dopłacać (w kosztach nie ujęto czasu jakiego musiał poświęcić na pracę). To kto z państwa jest na tyle twardy, aby przez rok pracować po 14h dziennie i żyć w świadomości że po roku pracy może nawet nie wyjść na zero?
  A tak na marginesie, w powyższym artykule była informacja że spadły ceny zboża, czy ktoś zauważył aby w sklepach spadła cena mąki?
  - dzieci rolników mają problemy z otrzymaniem stypendium socjalnego (a przynajmniej na studiach) - aby otrzymać stypendium socjalne trzeba mieć dochód w rodzinie na osobę mniejszy niż np. 550 zł, w przypadku gospodarstw rolnych wylicza się na podstawie ilości hektarów przeliczniowych * 252 zł/miesiąc, więc dla 10ha ma tak jakby dochód ponad 2500zł miesięcznie (w praktyce cieżko jest taki dochód w ciągu roku otrzymać z 1ha) - więc w takim wypadku dzieci z rodziny 5-osobowej nie mogą liczyć na stypedium bo mają zbyt duże dochody.
  Jakoś na studiach brak stypendium przecierpiałem - roznoszenie ulotek, korepetycje, przepisywanie ankiet.
  W każdym razie mnie nie ruszają hasła "dopłaty dla ubogich dzieci", "podatek tylko od bogatych rolników" bo pewnie skończy się to jak zawsze - polski rolnik to bogaty rolnik, mniejsza z tym że chleb kupuje na krechę w sklepie.
  - jeśli chodzi o sanatorium (którego się przyczepiliście) to jakoś nie zauważyłem aby rolnicy lawinowo jeździli na wypoczynek - w roli każda para rąk się liczy, a pracy nigdy za mało (poza tym ktoś musi dac jeść zwierzętom, wyprowadzić na pastwisko, na leżenie do góry brzuchem nie ma czasu i sumienia)
  - dopłaty dla rolników - przydają się, ale pewnie część rolników podzieli moje zdanie że woleli by wrócić do sytuacji zanim weszliśmy do unii, niż mieliby dostawać te unijne dopłaty. Państwa zachodnie dopłacają duże pieniądze do eksportu żywności, co wykańcza naszą gospodarkę (ciężko konkurować kiedy to trzeba sprzedawać żywność poniżej kosztów produkcji). A o absurdalnych przepisach unijnych można godzinami opowiadać - tylko że niestety trzeba się do nich dostosować.
  - KRUS - powiedzmy że rolnicy co mają do 20ha mają płacić dodatkowo składki zdrowotne w wysokości 700zł miesięcznie... hmmm...skoro obecnie ledwo wychodzą na zero ... co mają zrobić ? ... sprzedać ziemię? A może inwestować w umiejętność planowania budżetu i strategii na podstawie analiz uwarunkowań na rynku przewidywanych przez ekonomicznych ekspertów - w praktyce to chyba wizyty u wróżki, z pytaniem: "Co zasadzić na polu, aby przetrwać kolejny rok?".

  A teraz zadanie na wyobraźnie i logiczne myślenie (bo jak sądzę większość osób tutaj, to osoby inteligentne)
  Jakie będą konsekwencje dla przeciętnego polaka jeśli większość gospodarstw rolnych w Polsce upadnie?
  Kto na tym zyska, a kto straci? Czy ten proces będzie można odwrócić?


  Z góry przepraszam za wszelkie literówki. A co do moich uwag to sądzę, że lepiej jakby wypowiedzieli się obecni rolnicy, aby mogli podkreślić w pełni sytuację po ich stronie. Ja do pracy na roli nie wrócę, przeżyłem ten horror w dzieciństwie i wole pracować tak jak teraz - stała posada, spore zarobki, praca umysłowa (tzw. "pierdzenie w stołek"), bezstresowo.

  Odpowiedz
 • JAGODA(2010-10-26 19:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem o czym mówicie ale aż sprawdziłam na blankiecie i mam składkę zdrowotną naliczoną, którą muszę sama opłacić. A co do tych , którzy się wypowiadają jakie to luksusy mają rolnicy-niech ich spróbują. Na pewno każdy z was ma kogoś na wsi kto ma gospodarstwo, może pomóc mu choć jeden dzień w oborze lub na polu i wtedy się wypowiadać.Będziecie mieć choć blade pojęcie o czym mówicie.

  Odpowiedz
 • Ted(2010-09-21 18:14) Zgłoś naruszenie 00

  Skladke zdrowotna rolnicy powinni sami placić za siebie!Jak wszyscy!

  Odpowiedz
 • Papa Smerf(2010-09-21 14:26) Zgłoś naruszenie 00

  a podobno brakuje pieniędzy na zdrowie! A tu proszę, cała rzesza ludzi, wcale nie najbiedniejszych nie płaci, a korzysta! To jest normalnie skandal. Moja matka z lichej emeryturki musi płacić składkę zdrowotną, a te pasożyty jak zwykle wożą się na reszcie społeczeństwa. Kto to do diabła w końcu zmieni?

  Odpowiedz
 • Alicja(2010-09-21 15:17) Zgłoś naruszenie 00

  do"Szlachcic' - wytłumacz, jak ktoś, kto nie płaci podatku dochodowego, chce korzystać z ulg podatkowych? Może rolnicy powinni jednak płacić podatek dochodowy - wtedy mogliby z tych ulg korzystać...Na równych zasadach z innymi podatnikami, oczywiście. A "PIT" - dla twojej wiedzy - to skrót od "Personal Income Tax", a więc podatek od dochodów osobistych. Pozdrawiam Vesemira!

  Odpowiedz
 • Vesemir(2010-09-21 14:36) Zgłoś naruszenie 00

  @11
  nie jestem nauczycielem... fałszywie zakładasz mój Ty małorolny przyjacielu, że podobnie jak rolnik rąbię budżet aż miło. tak dobrze nie mam, choc wychodzę na swoje. Jak rolnik przebywa w sanatorium to mu świnie i krowy rodzina albo sąsiad oporządza, no chyba, że skłócił się ze wszystkimi. Wtedy faktycznie, kołkiem w domu siedzieć i zazdrościć wszystkim. Poziom Twej wypowiedzi nie pozostawia mi złudzeń co do kondycji mentalnej polskiego społeczeństwa. Miłego dnia (pamiętaj o wieczornym udoju)

  Odpowiedz
 • Szlachcic(2010-09-21 14:25) Zgłoś naruszenie 00

  do 9
  Jesteś nauczycielem- pasożytem i do Ciebie trzeba dopłacać, na Twoją pensję, wcześniejszą emeryturę i wszelkiej maści ulgi. Chłop w sanatorium baluje, a krowy i świnie same się obrządzają!!! OLEŁUM Ci brakuje.
  ,,SZLACHCIC NA ZAGRODZIE, RÓWNY WOJEWODZIE"

  Odpowiedz
 • Vesemir(2010-09-21 13:36) Zgłoś naruszenie 00

  @ 5 Szlachcic
  Jaka to jest sprawiedliwość, że bogaty lekarz, prawnik, bankowie, nauczyciel i przedsiębiorca musza płacić PiT,a rolnik nie ? Jaka to sprawiedliwośc, że oni za sanatorium musza płacic a rolnik nie ? Przedsiębiorca zatrudnia praconików na czarno, bo Państwo wykańcza go składkami, którymi musi pokrywać przywileje rolników.

  Odpowiedz
 • cfs(2010-09-21 13:08) Zgłoś naruszenie 00

  Artykuł.

  Odpowiedz
 • Szlachcic(2010-09-21 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  do 5
  ,,Włosy długie, rozum krótki"
  No tak, płacą podatek dochodowy PITA

  Odpowiedz
 • Alicja(2010-09-21 12:38) Zgłoś naruszenie 00

  do 5: bo płacą podatek dochodowy (PIT).

  Odpowiedz
 • Szlachcic(2010-09-21 11:03) Zgłoś naruszenie 00

  do 1
  Jaka to jest sprawiedliwość, gdy bogaty lekarz, prawnik, bankowiec, nauczyciel, przedsiębiorca, mundurówka( po 15 latach emerytura) mają ulgę na dzieci po 1110zł(cała ulga-7.5mld) i ulgę za internet 2.5mld, a dzieci rolników figę z makiem. A Trybunał Konstytucyjny milczy !
  Jaka to jest sprawiedliwość gdy przedsiębiorca zatrudnia 27 pracowników, 3 jest zarejestrowanych a reszta pracuje na czarno?

  Odpowiedz
 • ela(2010-09-21 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Jak to, to z mojej pensji zabierają mi 358,00 zł zdrowotnej i nie mam samochodu ani hektarów, ani nawet działki wokół domu, bo nie mam domu. Mieszkam w Warszawie. W dwóch pokojach na trzecim piętrze. I cały rok muszę pracować, nie tylko około zbiorów. To jest chore państwo. I złodziejskie. Dobrze, że przestałam chodzić na wybory. Zmądrzałam po kilku turach.

  Odpowiedz
 • jerzy7731(2010-09-21 06:01) Zgłoś naruszenie 00

  Prawdziwa reforma Słóżby Zdrowia powinna wyglądać mniej więcej tak:

  1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku Kasy Chorych dla wszystkich dla dochodów
  osiąganych z pracy przez ubezpieczonych.
  2. Zgodnie z Dyrektywą Unijną wprowadzenie zasady:
  - pacjent ma prawo korzystać z pełni dowolnej placówki: państwowej, prywatnej, w kraju, UE.
  3. Za wykonaną usługę medyczną pacjent dostaje do zapłacenia fakturę VAT.
  4. Tą że fakturę refunduje ubezpieczyciel wg zasad rynkowych.

  Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego NFZ powinno przynieść
  NFZ dodatkowe dochody powiększone o wielkości ok. 2 ... 3 krotną.
  Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
  uzasadnionym mechanizmem rynkowym zgodnym z konstytucją!?

  Ad. 2. Wprowadzenie tej zasady uruchomi mechanizmy rynkowe w służbie zdrowia.
  Obecny system kontraktów i limitów jest tworem czysto komunistycznym totalnie chorym.
  Nawet za komuny zasady rozliczania służby zdrowia były bardziej racjonalne!?

  Ad. 3. Wprowadzenie tej zasady ukróci zasadniczą większość wszelkiego typy kantów!?

  Ad.4. Ubezpieczyciel winien refundować wszelkie faktury VAT wg średnio ważonych najniższych
  cen regulowanych swobodnie przez wolny rynek usług medycznych.

  Podobnie skonstruowany system posiada prawie cały świat!?

  Odpowiedz
 • Czym się różni człowiek bez majątku od(2010-09-21 06:57) Zgłoś naruszenie 00

  właściciela ziemskiego - tym że musi płacić o wiele wyższe składki !

  Odpowiedz
 • Pracujący Polak(2010-09-21 03:34) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy pracujący, nawet mundurowi, emeryci i renciści płacą składki zdrowotne, tylko rolnicy są z tego zwolnieni. Mają z tego tytułu dodatkowe przywileje, np. nie płacą za pobyt w sanatorium. A pracujący, który dodatkowo prowadzi jakąś nawet niewielkich rozmiarów działalność gospodarczą musi płacić dodatkową składkę zdrowotną. To jest taka polska sprawiedliwość ! A Trybunał Konstytucyjny milczy ! PO chowa gębę w piasek. A PSL zadowolone !

  Odpowiedz
 • rolnik światły(2011-10-16 17:17) Zgłoś naruszenie 00

  DO 17Bardzo mądrze napisane .Pozatym wielu tego ubezpieczenia nie płaci i nie tylko rolnicy .Ponadto wielu leczy się prywatnie ,a jeszcze więcej za łapówki .Nie oszukujmy sie wszyscy oszukuja jeżeli tylko mogą .Ci co płacą z urzędu też by tak robili gdyby tylko mogli .Więc raczej wyjściem jest uszczelnianie systemu i nie okradanie go .Wyjsciem nie jest skłócanie miasta z wsią ,ale nieuchronność płacenia .A mamy niewielu i od tego sytuacja sie nie polepszy .Na wstak nie wszyscy płaca ,a jak mało pieniędzy to zwiększanie składek od tych co płaca .Nie tędy droga ,a rolników mamay niewielu i sytuacja wszpitalach od tego sie nie polepszy .Tak naprawdę dokładamy do ukrytego bezrobocja ,a wszyscy wiemy ile kosztują sprawy socjalne .Cudów nie ma ,a droga na skróty i tak prowadzi do eskalacji problemu .Nie da się ogarnąć tematu w dwóch zdaniach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane