Zmiany w rentach, ZUS szykuje się do oblężenia

autor: Bożena Wiktorowska21.09.2010, 03:00

Zapowiedzi rządu o planowanych zmianach zasad ustalania wysokości rent z tytułu niezdolności do pracy powodują zaniepokojenie ubezpieczonych. Na zmianach najwięcej stracą pracownicy najgorzej zarabiający i osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające składki od minimalnej podstawy – 60 proc. średniej pensji.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (24)

  • jerzy7731(2010-09-21 05:57) Zgłoś naruszenie 00

    Prawdziwa reforma ZUS powinna wyglądać mniej więcej tak:

    1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku ZUS dla wszystkich dla dochodów
    osiąganych z pracy.
    2. Uzależnienie wielkości wypłat rent i emerytur od wkładu zgromadzonego
    przez obywatela naliczonego poprawnie wg. parytetu cen złota.
    3. Dokapitalizowanie ZUS w celu pokrycia wkładów obywateli poprzez przekazanie
    wszelkich własności majątkowych państwa ( np. udziałów w spółkach skarbu
    państwa ) do majątku ZUS na pokrycie wkładów ubezpieczonych.

    Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego ZUS powinno przynieść
    skarbowi państwa dodatkowe dochody wielkości ok. 500mld PLN. Pieniądze te pojawiły
    by się dzięki opodatkowaniu szarej strefy i racjonalizacji stosunków społeczno
    ekonomicznych w kraju!!! Państwo przestałoby okradać obywateli, a obywatele państwo!!!

    Ad. 2. Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
    uzasadnionym mechanizmem. Jedynie w celu polepszenia zasad społecznych
    ubezpieczeń rentowo emerytalnych część środków najbogatszych powinna być
    przesunięta dla najbiedniejszych. Spłaszczenie charakterystyk wypłat!!!

    Ad. 3. Zgromadzone wkłady obywateli powinny mieć pokrycie w majątku ZUS. W tym
    celu wszystko co państwowe należy oddać obywatelom poprzez przekazanie majątku
    państwowego ZUS'owi.

    Podobnie skonstruowany system posiada np. Szwajcaria!!!

    Odpowiedz
  • ZUS ZAGRANICĄ(2010-09-21 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    przeniosłem ZUS ZAGRANICĘ!!!

    Odpowiedz
  • pinezka(2010-09-21 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    prawdziwa reforma ZUS powinna wyglądać tak:

    WJECHAĆ BULDOŻEREM, ZRÓWNAĆ DO ZERA I ZBUDOWAĆ OD POCZĄTKU, PATRZĄC, ŻEBY NAWET JEDEN CZŁONEK STAREJ WŁADZY NIE WSZEDŁ DO STRUKTURY NOWEJ INSTYTUCJI

    Odpowiedz
  • 3(2010-09-21 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    a co z rentą rodzinną dla dziecka np. po zmarłym ojcu z dwuletnim stażem pracy? Wiadomo że składki uzbierane na koncie będą minimalne i co wtedy?

    Odpowiedz
  • mlody(2010-09-21 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    a ojciec nie mógł się prywatnie ubezpieczyć? Wówczas nawet po roku dostanie wiele więcej pieniędzy-przecież ZUS obniżył składkę rentową i zostało ludziom dużo więcej siana-tylko, że 99% Polaków zamiast się zabezpieczyć, to przechulała kasę.Co wszyscy liczą na państwo? Jeśli państwo ma dawać, to komuś musi przecież zabierać, więc nie narzekaj, jak będziesz płaciła wysokie podatki.

    Odpowiedz
  • ?(2010-09-21 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    W 2014 roku, młody człowiek z 3-4 letnim stażem pracy, na skutek nieszczęcia, musi przejść na rentę. Czy mądrzy ludzie z MPiPS mogą wyliczyć ile będzie wynosiła jego renta. Zacznijcie myśleć głową, nie wprowadzajcie ekonomicznej eutanazji.

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2010-09-21 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do ?!

    Składka ubezpieczenia rentowo - emerytowego powinna tak mniejwięcej się dzielić i funkcjonować na następujących zasadach:

    A. Ubezpieczenie chorobowe.
    B. Ubezpieczenie Rentowe.
    C. Ubezpiczenie wypadkowe.
    D. Ubezpiczenie emerytalne.

    Ad. A. Ubezpiczenie to winno globalnie pokrywać i stanowić fundusz wypłat dla ubezpieczonych za okres choroby. Obecnie pańwswtwo oszukuje społeczeństwo płacąc dopiero po miesiący choroby. ( forma dodatkowego wyłudzania pieniędzy od przedsiębiorców ).

    Ad. B. Ubezpiczenie rentowe winno stanowić fundusz na pokrywanie rent dla niepełno sprawnych. Kwota renty winna być uzależniona od aktualnych dochodów ubezpieczonego i pokrywać % ubytek zdolności do zatrudnienia na wolnym rynku. Ubezpiczenie to winno także pokrywać skladkę ZUS płaconą do ZUS od renty.

    Ad. C. Fundusz wypadkowy powinien być wyłączony ze skałdki ZUS i być tworzony przez opłaty wnoszone przez: np. Kierowców - fundusz wypadkowy od ubezpieczenia samochodów, Właścicieli firm wypadko gennych np. górnictwo - fundusz wypadkowy górnictwa, itd.

    Ad. D. Jest to fundusz indywidualny ubezpieczonego stanowiący podstawę do wypłaty emerytury w formie dywidenty od zgromadzonego wkładu. Fundusz ten po śmierci ubezpieczonego powinien wchodzić w jego masę spadkową.
    Dotychczasowe wklady ubezpieczonych powinny zostać obliczone ponownie wg parytetu cen złota i wyliczone wg nowych zasad. Ubezpiczonemu emerytowi winno przysługiwać prawo do wybrania w całości ww funduszu bez podawania przyczyn.

    Odpowiedz
  • Do nr 1 jerzy(2010-09-21 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy rzad jest slaby, a struktury zastepcze zbyt silne, zadna konstrukcja logiczna z punktu widzenia polaczonych zasad zarowno solidaryzmu spolecznego i wolnego rynku okreslonego systemu / np. system zdrowotny/ nie ma szans na wdrozenie w Polsce.
    "The milk is sunk" / mleko sie rozlalo/ powiedzialby T. Blair, ktory w swoich rozwazaniach filozoficznych odchodzi od fundamentalizmu rynkowego /"A Journey"/.

    Odpowiedz
  • grosik(2010-09-21 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    "nowe zasady ustalania wysokości renty będą miały zastosowanie wyłącznie wobec osób urodzonych po 1948 r., które wniosek o rentę zgłoszą po wprowadzeniu nowych regulacji." i prawidłowo bo zmiany dot. prawa do emerytury bez rozwiązania umowy mają dotyczyć nawet tych co złożyli wniosek przed wprowadzeniem nowych regulacji - dlaczego, co z zasadą praw nabytych ?!!! A już osobna kwesia opłacania składki rentowej przez pracującego emeryta - on już nie będzie przechodził na rentę !!!

    Odpowiedz
  • fqe(2010-09-21 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS nie powinien trwonic pieniedzy.

    Odpowiedz
  • mario(2010-09-21 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego pracujący emeryt musi opłacać składkę rentową !!!- on już nigdy nie będzie przechodził na rentę !!!

    Odpowiedz
  • berobotna 50+(2010-09-21 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Do 11.A może dlaczego emeryt pracuje zamiast ludzie od młodych do tych po 50-ce co nie załapali się na emeryture na starych zasadach i nie mają żadnego żródła utrzymania?

    Odpowiedz
  • zusek(2010-09-21 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    dO;12 jESTEM OD 2,5 roku na emeryturze i dorabiam na 1/2 etatu z prośbami od pracodawcy bym przeszedł na pełny etat.
    Zarobek na pełnym2000
    godziny pracy-między innymi od 02. 00
    Materialna odpowiedzialność.
    Mimo takich zachęt ,chętnych brak.W razie zainteresowania , służę adresem.
    I proszę nie siać propagandy

    Odpowiedz
  • te berobotna !(2010-09-21 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    - na emę berobotna kobito nikt się nie załapuje - emę trzeba sobie wypracować przez min 30 lub 35 lat pracy oraz mieć 55 lub 60 wiosenek. Mając 50+ winnaś załapać sonsora który uczyni z Twojego życia raj na ziemi.

    Odpowiedz
  • DO berobotna(2010-09-21 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    "W najbliższy weekend w Poznaniu odbędą się pierwsze w naszym kraju targi dla osób powyżej 50. roku życia. "

    Zwijaj d...ko i do Poznania życzę powodzenia!

    Odpowiedz
  • rsc(2010-09-27 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    "Na zmianach najwięcej stracą (...) osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające składki od minimalnej podstawy – 60 proc. średniej pensji."

    Dziękujemy ci ZUSie za zaciągnięcie kolejnego hamulca gospodarki. Za to, że nowi nie otworzą działlalności, a Ci, którym "jakoś" to idzie zwiną się. Dziękujemy ci ZUSie za wykoszenie konkurencji dla zachopdnich firm i dziękujemy ci za pomoc zachodowi w wyprowadzaniu kapitału z Polski.
    Gdybyś ZUSie odpowiadał na normalnych zasadach, to gdyby istniał KS zostałbyś rozstrzelany za działanie na szkodę Polski oraz jej obywateli.

    Odpowiedz
  • EMERYT BELF(2010-09-28 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    ZROBIĆ WERYFIKACJĘ RENT BRAWO RZĄD NIE BĘDZIEMY UTRZYMYWAĆ NIEROBÓW DARMORZJADÓW

    Odpowiedz
  • anka(2010-09-28 21:01) Zgłoś naruszenie 00

    to dlaczeg ZUS-,szuka w narodzie a nie w swoich rodzinach i psubratach przeciez po znajomosci dzieki ukladom sami swoim przyznaja renty i to na stale czy kto to sprawdzi,-nie,! ale ZUS-, szuka w narodzie,ktory z bieda i nedza nie daje juz rady zyc,,tak dzis trzeba miec polityka albo urzednika w ukladzie zycia Rzeczpospolitej

    Odpowiedz
  • anka(2010-09-28 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    a kto uczyni oblezenie na ZUS-,by tych zlodzieji panstwo w panstwie sprawdzic rzad,smiech na sali rzad dal zlodziejom dzis wolna reke jak i samorzadawcom daje,to dzissiejsza Rzeczpospolita Polska

    Odpowiedz
  • TAZO(2010-10-04 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    MOIM ZDANIEM ZUS I RZĄD TO JEST JEDNA KUPA ***** KTÓRA NAS CIĄGLE OKRADA I OBIECUJE TYLKO MRZONKI JAK COŚ POTRZEBUJĄ .ZOBACZCIE MOI PAŃSTWO WOLĄ EMERYTURY I RENTY PRZYZNAWAĆ BARDZIEJ LUDZIOM KTÓRZY NIE PRACUJĄ NIŻ TYM KTÓRZY NA TO ZARABIAJĄ DLA MNIE JEST TO KOMPLETNY DEBILIZM ZE STRONY RZĄDU JAKI ZUSU.ALE ONI JUŻ NIGDY NIE ZMĄDRZEJĄ CHOLERNI ŁAPÓWKOWICZE BO KIESZENIE MAJĄ ZBYT GŁĘBOKIE.

    Odpowiedz