statystyki

Kto może starać się o zasiłek szkolny

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2010, 09:04

Zasiłek szkolny otrzyma uczeń, którego sytuacja materialna uległa pogorszeniu np. z powodu śmierci rodzica. Może otrzymać jednorazowo do 455 zł.

Reklama


Reklama


Uczeń w trudnej sytuacji materialnej, która jest skutkiem zdarzenia losowego, może ubiegać się o przyznanie zasiłku szkolnego. Do zdarzeń tych zalicza się m.in. śmierć rodzica, chorobę w rodzinie, włamanie, pożar, zalanie mieszkania czy klęskę żywiołową. Katalog tych zdarzeń jest otwarty i można zaliczyć do niego te sytuacje, które pogarszają stan materialny ucznia. Z uwagi na jego funkcję (doraźnej pomocy w sytuacji losowej) wniosek o zasiłek szkolny należy złożyć w terminie do dwóch miesięcy od wystąpienia takiego losowego przypadku.

– Wniosek można otrzymać w szkole, tu też rodzic lub uczeń otrzyma pomoc przy jego wypełnieniu – mów Renata Barsznica-Kalinowska, pedagog w Szkole Podstawowej nr 118 we Wrocławiu.

Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek lub z urzędu. Takie rozwiązanie daje szansę uzyskania pomocy tym uczniom, których rodziny nie podjęły odpowiednich kroków w celu uzyskania świadczenia. Wniosek o przyznanie zasiłku mogą złożyć rodzice lub prawni opiekunowie ucznia, pełnoletni uczniowie oraz dyrektorzy szkół. Dyrektor szkoły musi zaopiniować wniosek o zasiłek, a następnie przekazać do urzędu gminy.

– Rodzice rzadko korzystają z tej możliwości – przyznaje Danuta Parczuk, dyrektor Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Stęszewie.

Pieniądze na pokrycie wydatków związanych z edukacją lub pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym np. zakup podręczników – to forma wypłaty takiego zasiłku. Jego wysokość nie może przekroczyć jednorazowo pięciokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku 5 – 18 lat, określonego w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Rodzic otrzyma obecnie do 455 zł.

Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • ABC(2015-03-16 13:20) Odpowiedz 00

  Choruje na raka od siedmiu miesięcy w szkole gdzie chodzą moje dzieci aż chuczy bo na wsi to sensacja ale o zasiłku nikt mi nie powiedział w naszym pięknym kraju jak zachorujesz to musisz skończyć medycyne żeby sie leczyć a do tego prawo żeby móc sie czegoś domagać i oczywiście znać wszystkie przepisy dotyczące tego co ci sie zwykły śmiertelniku należy

 • bdk(2010-09-17 18:44) Odpowiedz 00

  artykuł.

 • Katarzyna(2011-03-19 11:28) Odpowiedz 00

  pierwszy raz słysze o takich rzeczach,nikt nikogo nie informuję o tym co mu się należy

 • viola(2011-09-20 13:58) Odpowiedz 00

  od dwóch lat zmagam się zciężką sytuacją z powodu ciężkiej choroby męża chodzę do opieki i nikt z osób tam pracujących nie wspomiał nawet o takim zasiłku ,to jest żenujące aż wyć się chce ... w tym roku moje dziecko poszło bez książek do szkoły.kogo za to ukarać?

 • fofona(2011-09-22 07:03) Odpowiedz 00

  dziewczyny-ja rowniez złozylam taki wniosek bo wyczytalam o nim w necie ,bo np z mojego urezdy jak i innych urzedow ciezko jest sie czego kolwiek dowiedziec,a jak poszlam do gminy to sie dziwnie patzryli na mnie ze cos takiego chcialabym otrzymac;)powodzenia dla kazdej z was

 • ewelin(2012-02-02 19:23) Odpowiedz 00

  kolerzanka dostała taki zasiłek na 3 dzieci na rzekomą nerwice dostarczyła tylko od lekarza zaświadczenie ze jej przepisywał nerwosol

 • lucyna(2015-02-09 07:43) Odpowiedz 01

  taki wniosek można złożyć w urzędzie miasta, podejdż do wydziału oświaty wydział stypendialny i tam wszystko wyjaśnią, jakie dokumenty trzeba złożyć itp. Jest jeden szczegół, trzeba złożyć przed upływem dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia.

 • Anka(2012-06-20 17:53) Odpowiedz 01

  "od dwóch lat zmagam się zciężką sytuacją z powodu ciężkiej choroby męża chodzę do opieki i nikt z osób tam pracujących nie wspomiał nawet o takim zasiłku ,to jest żenujące aż wyć się chce ... w tym roku moje dziecko poszło bez książek do szkoły.kogo za to ukarać?" ten zasiłek nie wypłacany jest z opieki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane