Pracodawca musi poinformować pracownika o przyjętej częstotliwości wypłacania pensji. Na przesyłanie wynagrodzenia na konto bankowe pracownik musi jednak wyrazić swoją zgodę w formie pisemnej.
Wypłata pensji w firmie dokonywana jest z dołu 25. dnia miesiąca. Jednak właściciel ustalił z jednym z pracowników, iż jego wynagrodzenie będzie mu wypłacane do 5. dnia miesiąca z góry.
Wynagrodzenie za pracę jest wzajemnym świadczeniem pracodawcy na rzecz pracownika (w zamian za świadczenie pracy) wypłacanym co najmniej raz w miesiącu w stałym terminie. Pracodawca ma więc prawo ustalić dogodny dla niego termin jego wypłaty. Musi on być jednak nie tylko stały, ale i z góry ustalony. Pracodawca zobowiązany jest poinformować pracownika na piśmie o częstotliwości wypłaty wynagrodzenia.

W ustalonym terminie

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Pracodawca powinien wypłacać je raz w miesiącu z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli w przyjętym dniu wypłaty wypada dzień wolny od pracy, wówczas wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzedzającym. Ważne jest, aby w dniu wypłaty wynagrodzenia pracownik miał możliwość dysponowania umówioną kwotą. W przypadku przekazywania pensji na wskazany przez pracownika rachunek bankowy pracodawca musi uwzględnić czas trwania operacji bankowych i złożyć polecenie przelewu z odpowiednim wyprzedzeniem. W przeciwnym bowiem przypadku pracownikowi służy roszczenie do pracodawcy o zapłatę ustawowych odsetek od niezapłaconego w terminie wynagrodzenia.
Wypłata wynagrodzenia może nastąpić do rąk pracownika (np. w kasie zakładu pracy). Miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia muszą być określone konkretnie. Jeżeli wypłata następuje gotówką w kasie pracodawcy, wówczas należy wskazać, gdzie znajduje się kasa, w jakich godzinach jest czynna oraz w jaki dzień miesiąca wypłacane jest wynagrodzenie.



Na konto w banku

Wynagrodzenie może również być przekazywane na rachunek bankowy pracownika, jeżeli wyrazi on na to zgodę na piśmie. Jednak pracodawca nie może wymuszać na podwładnym założenia konta (lub wskazania już posiadanego konta). Nadto zgoda pracownika na wpłacanie wynagrodzenia na wskazany rachunek nie może być dorozumiana, ale musi być jednoznacznie wyrażona na piśmie.
Warto przy tym podkreślić, że Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2003 (I PK 324/02) wyjaśnił, że wymóg pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne.
W ramach swobody umów pracodawca może porozumieć się z pracownikiem co do wypłaty wynagrodzenia z góry. Jest to ustalenie korzystniejsze dla pracownika od przewidzianego w kodeksie pracy i jako takie będzie skuteczne (wyrok SN z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 191/99).

Tajemnica zarobków

Kwestie związane z wynagrodzeniem za pracę mają bardzo osobisty i delikatny charakter. Pracodawca musi szczególnie uważać, aby nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika. Za chronione dobro osobiste uznaje się prawo do zachowania tajemnicy wynagrodzenia. W uchwale Składu Siedmiu Sędziów SN z 16 lipca 1993 r. (I PZP 28/93) stwierdzono, że „ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 kodeksu cywilnego”. Wydaje się, że najlepszym, także z punktu widzenia pracownika, sposobem zabezpieczenia informacji o wynagrodzeniu jest upoważnienie przez pracownika pracodawcy do przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy.
PRZYKŁAD
Pracodawca nie może zdecydować o wypłacie pensji na konto
Pracownik nie złożył pisemnej zgody na przekazywanie wynagrodzenia na rachunek bankowy. Jednakże pracodawca, znając ten rachunek (wcześniej przesłał pieniądze z umowy o dzieło), przekazywał tam jego pensję. Pracownik nie był z tego zadowolony, gdyż przy przelewach zawsze były kilkudniowe opóźnienia. Pracodawca tłumaczył to działaniami banku. Dodatkowo argumentował, że pozostałym pracownikom też wypłaca pensje na rachunki, zaś regulamin pracy przewiduje zgodę ustną. Inspekcja pracy zakwestionowała taką praktykę.
Podstawa prawna
Art. 29 par. 3 pkt 2, art. 85, 86 i 282 par. 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).