statystyki

Terapia szokowa wyleczy policjantów - mniejsze pensje na chorobowym

autor: Robert Zieliński07.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.09.2010, 14:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusz nie dostanie już 100 proc. pensji. Ma to ukrócić nagminne ucieczki na chorobowe.

reklama


reklama


Rząd chce zmniejszyć przywileje policji. Przebywający na zwolnieniu lekarskim nie dostaną pełnej pensji, poza wypadkami na służbie. To ma być remedium na plagę zwolnień lekarskich wśród funkcjonariuszy: każdego dnia na L4 przebywa od 6 do 9 tys. policjantów. Te dane zaprezentowane zostały na poufnym spotkaniu szefa MSWiA Jerzego Millera z komendantami wojewódzkimi.

Cztery lata na L4

W Komendzie Głównej Policji wciąż opowiada się o pewnym oficerze, który cztery lata temu otrzymał wysoki etat w biurze kryminalnym. W pracy pojawił się na kilka dni i natychmiast przesłał zwolnienie lekarskie.

Pracę stracił dopiero niedawno – przełożeni powołali się na paragraf „dla dobra służby”. Zareagował na tę decyzję, kierując sprawę do sądu.

Z podobnym przypadkiem walczą kolejni komendanci w Szczecinie. Co więcej, tamten oficer zwolnienie wykorzystuje na prowadzenie witryny internetowej, w której podważa wiarygodność przełożonych. – Czekamy na wyroki sądowe dotyczące stosowanych w tych przypadkach zwolnień z paragrafu „dla dobra służby” i odbierania takim policjantom dodatków służbowych. Jesteśmy dobrej myśli – mówi nasz rozmówca.

Inny dodaje: – Jasne, że chodząc w pieszym patrolu podczas deszczu, łatwo o złapanie infekcji. Ale wielu funkcjonariuszy traktuje L4 jak urlop. I z tym należy skończyć – tłumaczy.

Grypa z patrolu czy domu?

Podczas spotkania w Legionowie komendanci dowiedzieli się, że rząd chce w nowej ustawie o policji zrezygnować z przywileju wypłacania pełnej pensji. Zaoszczędzone środki trafiałyby do funduszu motywacyjnego, z którego premie otrzymywaliby pozostający w służbie. Do czasu uregulowania tej sprawy dodatki służbowe na czas choroby (do 30 proc. pensji) mają być wstrzymywane.

Prace nad tymi zmianami są utrzymywane w tajemnicy ze względu na zbliżające się wybory samorządowe. Politycy nie chcą zrażać do siebie mundurowych i ich rodzin. Zbliżają się także wybory w związkach zawodowych policji, co oznacza, że mogą one dążyć do zwarcia z rządem, aby odzyskać wiarygodność.

– Takie pomysły chodziły po głowie poprzednim ministrom, np. Ludwikowi Dornowi – przypomina jeden z byłych wiceministrów MSWiA. Pomysł przepadł, bo nie udało się stworzyć katalogu chorób „wynikających ze służby”. Problemem nie okazało się odróżnienie infekcji wynikającej z mrozu podczas służby od wynikającej z kontaktów z chorą żoną. Dodatkowo policjanci mają wypłacane pensje z góry – czyli np. pod koniec maja odbierają wypłatę za czerwiec.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • aw(2010-09-07 18:58) Odpowiedz 00

    Jestem policjantem i zgadzam sie z tym, że powinniśmy mieć płatne 80% w trakcie pobytu na L-4. Oczywiście z równoczesnym płaceniem należnych stawek za pracę w nocy, soboty, niedziele i święta no i nadgodziny. Skoro ma byc równo to równo

  • Też BARAN(2010-09-07 18:59) Odpowiedz 00

    Hey!!! Barany!!! Zapraszam w szeregi Policji!!! Poczujcie ten MIÓD!!!

  • policjant(2010-09-07 18:47) Odpowiedz 00

    jestem policjantem zza jak to mowia biurka.Nie tym lazacym prewencyjnie w mundurze po ulicy tylko operacyjno-dochodzeniowo-sledczym.Moja praca polega na tym,ze przychodze niemal codziennie na 6.00 a wychodze po 16.00 a nawet pozniej.Zadko po 8 godzinach.Duzo pracuje poza jednostka,ale po cywilnemu.Obsluguje tez wszelkie zdarzenia kryminalne i te z wykroczen w trakcie dyzurow.Niekiedy robie po kilkanascie godzin gdzies w lesie albo w innym jakims miejscu bedac na obserwacji bez jedzenia i picia,niszcze moje prywatne ubrania.Nikt mi za to kasy nie oddaje.Otrzymuje mundurowke ale mam za to kupic mundur w ktorym chodze zadko.teraz maja mi skrocic mundurowke bo chodze po cywilnemu.Kolo sie zamyka.Wobec tego bede chodzil w mundurze i nie wykryje sprawcow przestepstw Wszyscy zlodzieje i bandyci beda wiedzieli jak wygladam i bedzie ok.teraz L4.Prawda jest,ze wielu ma znajomych lekarzy i biora zwolnienia jak chca pomieszkac.ale wielu naprawde choruje.Tym chorujacym zabiora 20% no to pozbawia sie policjantow.Ja nie bede sie wogole przejmowal praca.Ktos tu powiedzial,ze placi na mnie podatki.Pytam sie na kogo ja podatki place?Nauczyciele i wojsko dostali podwyzki,a policja ma co rok obcinany budzet.Teraz sprawa nadgodzin,sciagania do pracy w trakcie urlopow,w trakcie weekendu,po nocach kiedy sie pracowalo i na rano trzeba znowu przyjsc.Za to nam nie placa.Mam niekiedy 200 nadgodzin i nawet nie ma mozliwosci odebrania tego jako dni wolne od pracy.Wymagania coraz wieksze,a nie ma papieru biurowego,nie ma komputerow,nie ma drukarek badz kardridzy.Licza kilometry dla samochodow.Zle wam ludzie jest?Pamietajcie ze moze byc jeszcze gorzej a moga byc czasy ,ze jak zobaczycie policjanta to bedziecie skakac z radosci.I na koniec.Ci mundurowi na ulicy spraw kryminalnych nie prowadza,wypadkow drogowych itd.Ja tylko czekam jak ktos mnie wyrzuci na patrol pieszy.O dziwo nikt nie chce,a wiecznie jakis gamon obiecuje przy wyborach ze to zrobi.Niech zrobi to bedzie mieszkal w bunkrze.Zanim zaczniecie cos pisac warto zasiegnac prawdy u zrodla a potem pisac bzdury.Nadal 70% wyposazenia komisariatow,komend czy innych jednostek pochodzi z prywatnych domow.Chca nam zabierac to tez wnosze o zastosowanie w calosci kodeksu pracy jak maja cywile,a nie to co pasuje tym na gorze.

  • judge(2010-09-07 18:02) Odpowiedz 00

    Racja, jak wejdzie tam zmiana to niech płacą za nadgodziny, nocne zmiany i weekendy !!! bo nie wszyscy wiedzą, że za to nam nie płacą!!!

  • szary pies(2010-09-07 17:39) Odpowiedz 00

    W PL na trzech, czterech jest za tym by ******* policjantowi, zapraszam więc wszystkich w szeregi tego syfu i bagna, wówczas możemy porozmawiać, choć wiem że każdy z was by spuścił głowę...Osobiście uważam że mądry policjant w Polsce, to taki co robi tylko to co musi, uważa na swoje cztery litery bo dostać po nich może zawsze i z każdej strony, i nie wierzy w ten skisły, niewdzięczny, lud polski. Nie warto się narażać dla tego społeczeństwa !!!

  • napoleon(2010-09-07 20:37) Odpowiedz 00

    prosze za l-4 płacić 80% -zgoda ale również,zrównać policję z kodeksem pracy -płacimy za nocki,za wekeendy,za święta,za nadgodziny problem powinien być szerzej rozpatrzony bo chyba jest coraz mniej patryjotów którym wystarczy uscisk dłoni i uznanie w oczach przełożonego

  • melo(2010-09-07 20:39) Odpowiedz 00

    gratuluję ministrowi pomysłu. na pewno oszczędności trafią do liniowych policjantów w formie dodatków motywacyjnych dla najlepszych. hahahah juz to widzę... , już nie raz widziałem zresztą. a tych co uważają że policjanci mają tak dobrze zapraszam do służby, zobaczycie czy chorujemy tylko dlatego że żona grypę do domu przyniosła.

  • POLIC-MAN(2010-09-07 21:04) Odpowiedz 00

    Powoli nadchodzi czas odejścia na emkę :) teraz do pracy w POLICJI przyjdzie 5% osób z powołania a reszta,niedowartościowanych cieniasów z którymi te 5% będzie się męczyć.
    Emeryturę oczywiście zawieszę na starsze lata,gdyż mam pomysł na firmę i oczywiście będę zatrudniał tych,którzy nam zazdroszczą tej "wspaniałej,lekkiej "pracy ale za najmniejszą krajową i połowę na czarno. Skoro nasz cwaniacki rząd tego chce to i tak będzie. Pozdrawiam prawdziwe gliny nie gliniaczki bo przez nich planuje odejście no przez te kombinacje "rządu"

  • żygający pies(2010-09-07 22:16) Odpowiedz 00

    żałuję tylko jednego- że policjanci nie potrafią być spójni i solidarni, bo jako policja- moglibyśmy góry przenieść, a tak pozostaje nam popłakać anonimowo na forach, w necie, a lud ciemny i tak nas nienawidzi i wie że mamy po 3000 zł emerytury po 15 latach, zarabiamy pewnie po 4000 zł, mamy super sprzęt, radiowozy i wogóle, nic nie robimy tylko wozimy dupy po mieście i patrzymy na ludzi, czasem się do kogoś bezpodstawnie przyczepimy, zamiast łapać prawdziwych złodzieji i tych co kradną. Ludzie, przyjdźcie w szeregi policji, nauczcie się robić figurkę z ****** wtedy pogadamy...choć braknie wam słów zapewne. Syf, nędza, ubóstwo, kłamstwa.

  • glina(2010-09-07 21:02) Odpowiedz 00

    WSZYSTKICH SFRUSTROWANYCH ZAPRASZAMY DO POLICJI...

  • kum(2010-09-07 20:57) Odpowiedz 00

    dziwne. w cywilizowanych krajach stosuje się metodę "kija i marchewki". zrobisz źle to cię ukażemy a zrobisz dobrze to cię nagrodzimy. zastanawiające jest to że w naszym kraju jest jedyna metoda, a mianowicie metoda "kija" bo "marchewkę" ktoś podpierniczył. też jestem za tym żeby obniżyć pensję tym co siedzą na długotrwałych zwolnieniach i jestem za tym żeby ich kontrolować czy przypadkiem nie siedzą gdzieś w Egipcie czy innym miejscu na świecie ale trzeba też motywować-nagradzać tych co nie chodzą na zwolnienia. np premia za przepracowany miesiąc. byłeś na zwolnieniu? premii nie dostaniesz. proste? więc dochodzi do tego, że pracujący jest dowartościowany a "lewus" jest podwójnie w d... kopany. niestety znając polskie realia ci na dole będą zapieprzać a premię dostanie przełożony bo wzrosła efektywność. ot nasze polskie piekiełko

  • POLIC-MAN(2010-09-07 21:24) Odpowiedz 00

    Oczywiście też jestem za tym aby leniom na L-4 płacić mniej. Przegięcia są jak najbardziej ale ile z tych L-4 przypada na osoby wysoko funkcyjne,które i tak nie wiele robią w tej firmie ? młody policjant lub ten z ulicy, rzadko korzysta z tego dobrobytu jakim jest zielony kwitek bo zaraz mu wysoki dodatek przełożony zabierze. Dodatek w wysokości od 50 zł aż do 150 a w porywach 250(nieliczni) ponadto na 100% będzie pominięty przy jakichkolwiek nagrodach (w tej samej wysokości) aktualnie z powodu kryzysu pochwała w jadłospisie a w przypadku korzystającego z L-4 brak kary też jest wyróżnieniem-szczególnym. To mnie nie martwi,że leniom będzie płaciło się mniej ale to znak,że powoli przywileje POLICJANTÓW zaczynają przechodzić do historii. "Rząd" obiecał,że nic nie będzie zmieniane a tu proszę,jednak jakieś prace trwają,żeby wyrwać z gardła co się da tej małej grupie zawodowej. Kto z czytelników wie ile jest samochodów rządowych? ile wydaję się z kasy państwa na kierowców tych samochodów i paliwo? nie wspomnę o nadmiernie rozrośniętej administracji w tym państwie absurdów. zauważcie,że w różnych urzędach natworzonych jest mnóstwo sztucznych stanowisk gdzie zatrudniane są klany rodzinne. No cóż tylko pozostało nam się wypowiadać w internecie, ale prócz nas kto to czyta i tym się przejmuje

  • dzef(2010-09-07 17:45) Odpowiedz 00

    głosowaliście na PO to teraz mecie druga Irlandię

  • zdziwiony(2010-09-07 17:16) Odpowiedz 00

    Jedyne co zyskają tymi zamianami to zwiększona ilość odejść na emeryturę doświadczonych policjantów. Co się z tym wiąże nikomu zdrowo myślącemu człowiekowi tłumaczyć nie trzeba.

  • Gość(2010-09-07 13:49) Odpowiedz 00

    Apropos nauczycieli, ile dni w roku pracujeci??? Pół roku macie wonego, do tego po pięć godzin dziennie pracujecie, wolne święta i sylwester oraz wszystkie weekendy. To nie jest przywilej i oczywiście zarabiają grosze no bo jak by inaczej. Mam w swojej rodzinie nauczycieli na różnym szczeblu kariery i wystarczy popatrzeć jak żyją, gdzie jeżdżą na wakacje, ponadto nikt z nich nikomu nie zazdrości przywilei. No i jak zawsze macie mało i wam wszystko trzeba dać!!! Tak więc nie odzywajcie się na temat waszego biednego życia, bo aż człowieka szlag tradia jak to czyta, te wasze żałosne biadolenia. Ps. Zapraszam do TESCO na 12 godzin dziennie za 1000 zł miesięcznie!!! To wam napewno spasuje!!!

  • buntownik z natury(2010-09-07 14:14) Odpowiedz 00

    info do Pancio: może dlatego ten oficer tam siedzi bo się chłop uczył, zwłaszcza zasad ortografii...poza tym pokazujesz postawę, która tak naprawdę niszczy policyjne środowisko, rozwala od środka. To zawiść, zazdrość, brak solidarności, podkopywanie sie i s...anie do własnego ogródka (nie mówię o tym, by milczeć nt patologii w organizacji). Przecież 80% chorobowego nie wymyślili oficerowie siedzący za biurkiem...brak więzi zawodowej, wsparcia koleżeńskiego...to zabija nas policjantów!

  • kolo(2010-09-07 13:45) Odpowiedz 00

    Sugerowałbym więcej wpisów dotyczących oficerów za biurkami. Jak im zabiorą to tych z pierwszej lini nie tkną :)))

  • Pies(2010-09-07 13:42) Odpowiedz 00

    Niech Pan Jerzy Miller na jeden dzień przyjdzie do mnie i ruszy na miasto, obsłuży śmierdzącego pijaka, wysłucha kretynizmów ludzi, którzy nie mają co robić tylko dzwonią na 112 bo mają komórki. Popracuje 5 dni za koleją na nocy. Niech mi zapłacą jak należy, jak tym bykom co nigdy nie wychodzą z budynków, dajcie mi tyle co im, a ich wywalcie na ulice za moje psie pieniądze. A ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄŻKI PÓJDĄ NA PREMIE DLA KOMENDANTÓW ZA WYKAZANIE OSZCZĘDNOŚCI, A MY Z ULICY ***** DOSTANIEMY.

  • Policjant(2010-09-07 13:36) Odpowiedz 00

    Zgadzam sie z Leszkiem i Policjantem. Tez pracuje jako policjant w systemie 3 zmianowym. Jezeli chca obnizac wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie (popieram), to niech obliczaja i wyplacaja (tak jak jest to uregulowane w kodeksie pracy) nam za sluzyb weekendowe, nocne oraz nadgodziny! Ludzie piszecie aby nam to zabrali. A czy ktos pomyslal z Was jak mamy liczone weekendy i nocki???

  • adam(2010-09-07 15:38) Odpowiedz 00

    No dobrze, skoro ograniczą pensje za zwolnienia lekarskie, to niech wypłacają dodatki za nocne zmiany, dyżury w niedziele i swięta. Proszę bardzo. Coś za coś !!!