statystyki

Rolnicy będą mogli otrzymywać emeryturę z ZUS i KRUS

autor: Bożena Wiktorowska07.09.2010, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Około 2 tys. rolników będzie mogło doliczyć do ubezpieczenia w KRUS także lata składkowe w ZUS. Z takiego prawa skorzystają głównie rolnicy, którym odebrano tę możliwość w ubiegłym roku.

reklamareklama


Dopiero po upływie 20 miesięcy od wejścia w życie przepisów ograniczających prawo do wcześniejszej emerytury rolników mających okresy ubezpieczenia w ZUS i KRUS, posłowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy z 20 grudnia 1990 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2008 r., nr 50, poz. 291 z późn. zm.).

– Trwały dyskusje, jak zmienić przepisy ograniczające prawo rolników do doliczenia do ubezpieczenia w KRUS także lat składkowych w ZUS, jednocześnie nie naruszając zasad przyznawania emerytur kapitałowych. W końcu zaproponowaliśmy możliwość wycofania składek z OFE osobom, które nabyły prawo do emerytury przed 8 stycznia 2009 roku, a nie zdążyły skorzystać z takiego prawa z powodu zmiany przepisów – mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL, współautor projektu ustawy.

Przypomina, że od 8 stycznia 2009 r. rolnicy urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy nie mają minimalnego okresu ubezpieczenia w KRUS, nie mogą go uzupełnić okresami zatrudnienia, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zasadniczej służby wojskowej. Przepisy te zostały wprowadzone bez okresu przejściowego, co zaskoczyło rolników, którzy już zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej, sprzedając gospodarstwa. Rzecznik praw obywatelskich w ubiegłym roku domagał się od ministra rolnictwa i rozwoju wsi zmiany tych przepisów.

Zgodnie z przygotowanym projektem rolnicy, którzy nabyli prawo do emerytury przed 8 stycznia 2009 r., będą mogli je otrzymać na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie niekorzystnej dla nich nowelizacji. Tym samym uzyskają możliwość zaliczenia zarówno do prawa, i jak i do wysokości emerytury okresów ubezpieczenia w systemie powszechnym. Dodatkowo PSL chce, aby także osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1955 r., mogły przechodzić na wcześniejsze emerytury, mając możliwość doliczenia do okresu ubezpieczenia w KRUS także staż w ZUS. Z takiej możliwości będzie można skorzystać do 2013 r. Możliwość taka dotyczyłaby tylko tych rolników, którzy jednocześnie posiadają co najmniej 25-letni okres ubezpieczenia w KRUS, a brakujący do 30 lat okres ubezpieczenia uzupełniony o 5 lat ubezpieczenia w ZUS. Okres ten nie będzie miał wpływu na wysokość przyznanego świadczenia. W ten sposób nie zostanie uszczuplone uprawnionemu jego konto emerytalne w ZUS.

Tym samym z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego taka osoba otrzyma świadczenie emerytalne z systemu powszechnego w pełnej wysokości. Zdaniem Agnieszki Chłoń-Domińczak, eksperta ubezpieczeniowego SGH, wprowadzenie takich zmian nie ma uzasadnienia. Czym innym jest bowiem, jej zdaniem, naprawianie przepisów prowadzonych bez odpowiedniego vacatio legis, a co innego przyznawanie prawa do wcześniejszych emerytur kolejnym rolnikom. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby każdy system wypłacał swoją emeryturę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

 • 1: jerzy7731 z IP: 83.21.56.* (2010-09-07 06:38)

  Obecne przepisy dotyczące ZUS, KRUS we swej zasadniczej wielkości są niekonstytucyjne ponieważ przedewszystkim dyskryminują obywateli, którzy znaleźli się w takiej czy innej sytuacji!!!
  I można je zaskarżać do sądu powołując się na ustawę zasadniczą!!!

  Prawdziwa reforma ZUS, KRUS powinna wyglądać mniej więcej tak:

  1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku ZUS dla wszystkich dla dochodów
  osiąganych z pracy.
  2. Uzależnienie wielkości wypłat rent i emerytur od wkładu zgromadzonego
  przez obywatela.
  3. Dokapitalizowanie ZUS w celu pokrycia wkładów obywateli poprzez przekazanie
  wszelkich własności majątkowych państwa ( np. udziałów w spółkach skarbu
  państwa ) do majątku ZUS na pokrycie wkładów ubezpieczonych.

  Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego ZUS powinno przynieść
  skarbowi państwa dodatkowe dochody wielkości ok. 500mld PLN. Pieniądze te pojawiły
  by się dzięki opodatkowaniu szarej strefy i racjonalizacji stosunków społeczno
  ekonomicznych w kraju!!! Państwo przestałoby okradać obywateli, a obywatele państwo!!!

  Ad. 2. Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
  uzasadnionym mechanizmem. Jedynie w celu polepszenia zasad społecznych
  ubezpieczeń rentowo emerytalnych część środków najbogatszych powinna być
  przesunięta dla najbiedniejszych. Spłaszczenie charakterystyk wypłat!!!

  Ad. 3. Zgromadzone wkłady obywateli powinny mieć pokrycie w majątku ZUS. W tym
  celu wszystko co państwowe należy oddać obywatelom poprzez przekazanie majątku
  państwowego ZUS'owi.

  Podobnie skonstruowany system posiada np. Szwajcaria!!!

 • 2: 61+ z IP: 83.7.2.* (2010-09-07 08:04)

  Do 1
  Sądy są upolitecznione i rozpatrują tylko to co im bzdurne przepisy mówią!Wszystko jest zgodne z Konstytucją RP!Jeden obywatel idzie na emeryturę w wieku 35lat ze stażem 15lat a drugi ma ponad 60 lat i staż ponad 42 lata i nie ma środków do życia! Oto jest polska katolicka sprawiedliwość!!!A co z "elastycznym"przechodzeniem na emeryturę?kolejne obiecanki i bajki PEŁO?

 • 3: ALA z IP: 79.163.184.* (2010-09-07 09:18)

  MOIM ZDANIEM ROLNICY JAK I PRACOWNICY POWINNI PŁACIĆ JEDNĄ SKLADKĘ ZUS I TO MOIM ZDANIEM BYŁO BY SPRAWIEDLIWE. A NIE ROLNICY SOBIE GOSPODARKA SOBIE . ROLNIK KTÓRY BY ZYŁ TYLKO Z POLA ŁACIL BY ZUS I PROWADZIL KSIĘGĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW PRZECIEŻ MAMY BARDZO WYKSZTAŁCONYCH ROLNIKÓW JAK POTRAFIĄ BRAĆ DOPLATY Z UE I WNIOSKI WYPEŁNIAĆ TO POTRAFIĄ I ZUS ZAPŁACIĆ. ALE PAWLAK BĘDZIE BRONIŁ ROLNIKOW I SAWICKI NIE WIEM DLACZEGO.

 • 4: obywatel z IP: 93.145.176.* (2010-09-07 09:30)

  osobie ktora pracuje w kilku krajach UNI Europejskiej ZLICZE SIE WSZYSTKIE OKRESY PRACY I PROPORCJONAKNIE DO LAT PRZEPRACOWANYCH W DANYM KRAJU I OBOWIAZUJACYMI TAM PRZEPISAMI PRZYZNAJE SIE EMERYTURE.DLACZEGO nie mozna zliczys okresow KRUS I ZUS. za okres oplacania skladek w KRUS otrzyma rolnik emeryture zgodnie z obowiazujacymi przepisami a za okres w ZUS ZGODNIE Z OBOWIAZUJACYMI W ZUS CZYLI
  pelna emeryture otrzyma dopiero kobieta w wieku 60 lat mezczyzna w wieku 65

 • 5: agronom z IP: 83.13.55.* (2010-09-07 10:38)

  do ALI3. Pawlak i Sawicki bronią rolników bo wiedzą jak naprawdę wygladają ich dochody. Tylko duże gospodarstwa mają jakiś zbyt produktów rolnych i dochody. Gdyby składki emerytalne rolników były naliczane od ich rzeczywistych przychodów, to tak naprawdę byłoby ich jeszcze mniej. Rolnictwo w Polsce jest drobnotowarowe i dla wielu rodzin dotacje UE pozwalają rodzinom rolników opłacić podatki rolne (nie mające związku z uzyskiwaniem dochodu lub nie), składki KRUS, opłaty za energię i już nie zawsze starczy na kupno zeszytu dla dziecka. Kiedyś wiekszość z nich była dwuzawodowcami i niezaliczanie im okresu pracy poza gospodarstwem pomimo że płacili ZUS jak wszyscy inni, to dla ich ewidentna krzywda.

 • 6: sonja7 z IP: 94.246.126.* (2010-09-07 10:46)

  Do Ala: tam też byłaś taka mądra? Czy uważasz, że pracownik biurowy i pracownik fizyczny to to samo? Otóż nie! Zamiast pisać takie głupoty, weź choć na 1 dzień zamień się z rolnikiem lub innym kopidołem i wtedy pisz.

 • 7: alutka z IP: 89.228.109.* (2010-09-07 11:30)

  Ala ma racje ...
  POPIERAM
  Jak można traktować ludzi wciąż z długim stażem?
  czy to jest konstytucyjne>?

 • 8: rocznik 1954 z IP: 91.218.156.* (2010-09-07 14:24)

  Oczywiście, byłam zaskoczona tym przepisem, ale gospodarstwa 10 ha nie sprzedałam, tylko przekazałam dziecku wiedząc, że za chwilę będę na emeryturze. Miałam 20 lat pracy i składek w ZUS oraz ostatnie 18 lat pracy i składek w KRUS. Zostałam wykiwana przez wprowadzenie tego złodziejskiego przepisu, który wszedł tylnymi drzwiami i mówiący o tym, że do lat pracy w swoim gospodarstwie nie mogę doliczyć lata pracy na ZUS-ie. Wyszłam jak Zabłocki na mydle, bo syn płaci składki KRUS za siebie i za mnie jako domownika.Zamiast pobierać emeryturę, jestem jako domownik obciążeniem dla syna. Mimo chorób na rentę nie ma co liczyć, bo wiadomo jak to jest na komisjach lekarskich, szkoda zdrowia. Walka o rentę jest dla silnych psychicznie i w miarę zdrowych i cwanych /pomijam naprawdę chorych/.

 • 9: ALA z IP: 79.163.255.* (2010-09-07 15:13)

  do 6 mam 2 ,5 ha i doskonale znam prace na wsi więc nie pisz głupstw. JESTEM NA EMERYTURZE Z ZUS KRUS MI NIE DOLICZYLI ODCHODZĄC NA EMERYTURĘ MIALAM 37 LAT PRACY.

 • 10: rocznik 1954 z IP: 91.218.156.* (2010-09-07 18:10)

  Do 9. Więc już jesteś na emeryturze i się cieszysz - to dobrze. Ale jednak to z ZUS miałaś 37 lat pracy, tak to rozumiem. Więc kiedy zdążyłaś być w KRUS-ie? Rozumiem, że nie opłacałaś składek KRUS. Gorzej jest, gdy staż pracy ktoś miał np. 20 lat w ZUS + 20 lat w KRUS, tak prawie jak ja. Ustawa z 8.01.2009 r. zabroniła mi przejść na wcześniejszą emeryturę. Ta ustawa weszła cichaczem i opublikowana została z opóźnieniem, bo na koniec lutego lub początek marca 2009 r.jeszcze o niej nie wiedziano w placówce terenowej KRUS, bo ja się informowałam, gdyż w kwietniu kończyłam 55 lat. Więc panie urzędniczki kazały mi przyjechać w dniu moich urodzin, by złożyć wniosek o emeryturę. Jak się okazało, zrobiono mi niemiłą niespodziankę.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama