statystyki

Świadczenia opiekuńcze: dla kogo zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska24.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 24.08.2010, 13:58

Od tego roku zmieniły się zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Podobnie jak zasiłek pielęgnacyjny jest ono niezależne od dochodów osiąganych przez członków rodziny. Dzięki temu więcej osób może otrzymać pomoc.

Reklama


Reklama


Wśród świadczeń rodzinnych znajdują się dwa rodzaje wsparcia, które są skierowane głównie do rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci. Są to świadczenia opiekuńcze, które nie są uzależnione od spełniania kryterium dochodowego i ich przyznanie nie jest związane z trwaniem okresu zasiłkowego. W rozpoczynającym się 1 listopada nowym okresie zasiłkowym nie zmieni się ich wysokość.

Zasiłek pielęgnacyjny

Pierwszym ze świadczeń opiekuńczych jest zasiłek pielęgnacyjny. Wynosi on 153 zł miesięcznie i jest przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek przysługuje:

● niepełnosprawnemu dziecku,

● osobie niepełnosprawnej powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

● osobie, która ukończyła 75 lat.

Dodatkowo zasiłek pielęgnacyjny otrzyma też osoba, która ma skończone 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale pod warunkiem, że ta niepełnosprawność powstała, zanim skończyła ona 21 lat. Przepisy przewidują jednak wyjątki, kiedy zasiłek nie będzie przysługiwał. Gmina go nie przyzna, jeżeli:

● Osoba wymagająca opieki została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Takimi instytucjami są m.in.: dom pomocy społecznej, placówka opiekuńczo-wychowawcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy, zakład opiekuńczo-leczniczy, szkoła, jeżeli zapewniają pełne nieodpłatne utrzymanie.

● Członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby.

● Osoba ta jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez ZUS.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Dla kogo świadczenia opiekuńcze.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz więcej na temat:

- Ważności wniosku o zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne
- Wymaganych dokumentów do uzyskania świadczeń i zasiłków pielęgnacyjnych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • analfabetka(2010-08-29 13:33) Odpowiedz 00

  ja ksiazek i tak niev kupuje od laaat tio h.u.j. w leb vat niech rosnie ile wlezie szybciej padna drukarnie i ksiegarnie,.

 • niep..123(2010-08-24 16:53) Odpowiedz 00

  PYTAM DLACZEGO NIE JEST OD 6 LAT WALORYZOWANY ZASILEK PIELEGNACYJNY ---6 LAT TEMU PAMPERSY KOSZTOWALY OK.30 ZL DZIS OK 90 ZL--- A ZASILEK WYPLACANY PRZEZ ZUS COROCZNIE---CZY W POLSCE DZIELI SIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH LUDZI 2 KATEGORI TO JEST DYSKRYMINACJA OSOB NIEPELNOSPRAWNYCH mops wypł. 153zł a zus 183zł

 • ini(2010-08-24 20:52) Odpowiedz 00

  Artykul.

 • ZNOWU MNIEJ DLA NAPRAWDĘ POTRZEBUJĄCYCH(2010-08-26 21:37) Odpowiedz 00

  Świadczenie pielęgnacyjne, dzięki nowatorskim pomysłom, staqło się obecnie dostępne dla kombinatorów. Na przykład: wnuk, który ukończył szkołę średnią, bierze na chorego dziadka, pracując jednocześnie na czarno, więc się tym dziadkiem faktycznie nie opiekuje, a faktycznie opiekuje się dziadkiem jego córka, zameldowana na drugim końcu Polski, która w razie kontroli przyjechała w odwiedziny, zresztą sama niby niepełnosprawna.
  Wnuczka bierze na babcię, a mamusia (córka babci) pracuje za granicą i wszystko jest OK. Wnuczka przy okazji... wychowuje małe dzieci - super, kasa co miesiąc, ubezpieczenie, składka emerytalna.
  POPS-y wiedzą co jest grane, ale nie mogą nic zrobić bo w papierach wszystko gra.
  Decydenci zapytajcie pracowników Ośrodkow Pomocy Społecznej, podadzą wam przykłady wielu takich przekrętów !
  CZEMU ICH NIE PYTALIŚCIE O RADĘ ?

 • matka(2012-06-24 10:39) Odpowiedz 00

  a ja nie mam kasy na leczenie dziecka bo za 520 zł to nawet mieszakania nie opłacę:/

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane