Mam 34 lata. 16 marca 2007 r. miałem zawał serca. Złożyłem wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy 7 listopada 2007 r. Do wniosku dołączyłem dokumenty potwierdzające następujące okresy: od 1 października 1994 r. do 30 września 1998 r. - studia na wyższej uczelni (nieskładkowy), od 1 grudnia 2001 r. do 31 lipca 2003 r. - prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej (składkowy - 1 rok i 8 miesięcy), od 1 września 2004 r. do 30 listopada 2006 r. - zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (składkowy - 2 lata i 3 miesiące). Lekarz orzecznik orzekł częściową niezdolność do pracy na okres dwóch lat. Za datę powstania niezdolności do pracy wskazał 16 marca 2007 r. Czy ZUS przyzna mi rentę, mimo że nie pracuję od grudnia ubiegłego roku?

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki: jest co najmniej częściowo niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, niezdolność do pracy powstała w okresach wymienionych w ustawie emerytalnej.
O niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS, a w przypadku złożenia przez zainteresowanego sprzeciwu albo przez prezesa ZUS zarzutu wadliwości - komisja lekarska ZUS.
Wymagany okres składkowy i nieskładkowy dla osoby, u której niezdolność do pracy powstała powyżej 30 roku życia, wynosi pięć lat. Okres ten musi przypadać w dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku albo przed powstaniem niezdolności do pracy. Do dziesięcioletniego okresu poprzedzającego datę zgłoszenia wniosku o rentę lub datę powstania niezdolności do pracy nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.
W analizowanej sytuacji w dziesięcioleciu poprzedzającym datę zgłoszenia wniosku o rentę, tj. od 7 listopada 1997 r. do 6 listopada 2007 r., zainteresowany udowodnił 3 lata 11 miesięcy okresów składkowych oraz 10 miesięcy i 24 dni okresów nieskładkowych, łącznie więc 4 lata i 9 miesięcy i 24 dni. Tym samym nie został spełniony warunek posiadania pięciu lat okresów składkowych i nieskładkowych. Natomiast w dziesięcioleciu poprzedzającym datę powstania niezdolności do pracy, tj. od 16 marca 1997 r. do 15 marca 2007 r., udowodniony został okres składkowy w wymiarze 3 lat i 11 miesięcy oraz okres nieskładkowy wynoszący 1 rok 6 miesięcy i 16 dni. Okres niekładkowy może być przyjęty jedynie w rozmiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Tak więc przy ustalaniu wymaganego stażu organ rentowy uwzględni 1 rok 3 miesiące i 20 dni okresów nieskładkowych. Tym samym więc w dziesięcioleciu poprzedzającym datę powstania niezdolności do pracy wnioskodawczyni legitymuje się wymaganym pięcioletnim okresem składkowym i nieskładkowym. Niezdolność do pracy nie powstała wprawdzie w okresach wymienionych w ustawie emerytalnej, ale nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Zainteresowany spełnia zatem wszystkie wymagane warunki do przyznania renty, co pozwoli ZUS na wydanie korzystnej dla pana decyzji.
MARIUSZ WOLSKI
specjalista od emerytur i rent
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 57 i art. 58 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach