statystyki

Czy ewidencję czasu pracy można prowadzić w formie elektronicznej

14.08.2010, 17:00

Czy można powierzyć pracownikowi prowadzenie ewidencji jego czasu pracy? Jakie są skutki nieprowadzenia ewidencji czasu pracy? Czy elektroniczne systemy rejestrowania czasu pracy są zgodne z prawem?

Reklama


Reklama


Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy spoczywa na pracodawcy. Może on wskazać osoby odpowiedzialne za ewidencjonowanie czasu pracy w firmie, jednak nie oznacza to, że prowadzenie tej ewidencji może zostać powierzone pracownikom. Ostateczna odpowiedzialność za wykonanie tego obowiązku spoczywa na pracodawcy oraz osobach działających w jego imieniu. Od ewidencji czasu pracy należy odróżnić ewidencję godzin pracy, której nie prowadzi się m. in. dla pracowników objętych zadaniowym czasem pracy, ale i dla nich prowadzić należy ewidencję czasu pracy. Godziny pracy mogą rejestrować sami pracownicy (lista obecności) lub ich przełożeni.

Przepisy nie regulują formy, w jakiej ma być prowadzona ewidencja czasu pracy. Wydaje się, że prowadzenie jej w formie elektronicznej jest dopuszczalne. Jednak dopóki dane do tych systemów są wprowadzane przez pracowników, dopóty nie mogą być one uznane za ewidencję czasu pracy. Systemy uzupełniane przez pracowników mogą mieć charakter pomocniczy dla pracodawcy i stanowić podstawę do prowadzenia przez niego zsynchronizowanej z takimi systemami ewidencji czasu pracy.

Z uwagi na fakt, iż ewidencja czasu pracy jest prowadzona w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia pracownika i innych świadczeń związanych z pracą, jej brak lub wadliwe prowadzenie może mieć doniosłe skutki w kontekście dochodzenia przez pracownika wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Wprawdzie Sąd Najwyższy (II PK 369/09) zmienił ostatnio dotychczasową linię orzeczniczą i stwierdził, że zaniechanie prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika przez pracodawcę nie oznacza, że każdorazowo i bezkrytycznie sąd pracy powinien przyjmować za miarodajną wersję czasu pracy przedstawianą przez pracownika, niemniej bieżące, prawidłowe prowadzenie ewidencji czasu pracy, połączone z ewidencją godzin pracy lub innym, podobnym rejestrem, zatwierdzanym na mocy przepisów wewnątrzzakładowych w regularnych odstępach czasu, może być skuteczną metodą uniknięcia sytuacji spornych.

not. m.j.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Edyta(2015-07-16 10:56) Odpowiedz 10

  Tylko chwalić i chwalić!! Jak dla mnie strzał w 10. Cały program bardzo dobry. Gotowe exporty i importy danych do Optimy i Sage Symfonia bardzo ułatwiły mi prace.

 • Aga(2015-07-15 15:22) Odpowiedz 10

  Polecam! Program bardzo ciekawie zrobiony! U nas w firmie idealnie sprawdziła się funkcja minutowego rozliczania czasu pracy. Nadgodziny liczone co do minuty. Wszyscy są zadowoleni.

 • Krzysiek(2015-07-03 13:44) Odpowiedz 10

  My w firmie zamówiliśmy program http://luminum.pl/czaspracy_funkcjonalnosc.php .


  Według mnie elektroniczny system ewidencji czasu pracy powinien być dostępny we wszystkich firmach. To bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

  Mi osobiście w tej metodzie podoba się przejrzystość i możliwość sprawdzenia w każdym miejscu jaki mam harmonogram, czy zostały naniesione wypracowane przeze mnie nadgodziny.

  Plus tego systemu jest też taki, że nadgodziny mam liczone co do minuty, nie jak wcześniej dopiero powyżej pół godziny!!

 • gość(2015-03-16 15:15) Odpowiedz 00

  początek pracy jest po zarejestrowaniu w systemie czy wg grafika pracownika ?

 • Mariusz(2015-06-10 11:25) Odpowiedz 00

  Od jakiegoś czasu korzystamy z systemu Technology zakresie planowania i ewidencji czasu pracy.

  Program ten daje możliwość tworzenia wielozmianowych harmonogramów czasu pracy. System ten pokazuje oddzielnie plan oraz wykonanie. Wprowadzając modyfikacje w wykonaniu automatycznie informuje o wystąpieniu nadgodzin 50% i 100%, o przekroczeniach dobowych oraz o zbyt krótkim odpoczynku dobowym, itp.

  Program ten jest połączony z drugim modułem tej firmy z systemem urlopowym, dzięki czemu układając harmonogram od razu można zobaczyć który pracownik kiedy planuje urlop.

  System ten wybraliśmy ponieważ ma bardzo ciekawe rozwiązania. W odróżnieniu od innych programów, ten system daje możliwość minutowego naliczania czasu pracy i jest połączony z naszymi czytnikami kart. Jest to wg. mnie świetne rozwiązanie, zwłaszcza przy nadgodzinach, czy spóźnieniach.

  Gdy pracownik posiada wypracowane nadgodziny można je bez problemu w tym systemie zarezerwować do odbioru. Pracownikowi informacja ta wyświetli się jako kafelek informujący o możliwości złożenia wniosku o odbiór nadgodzin lub dnia wolego.

  Fajne jest też to, że gdy raz w systemie stworzę harmonogram później nie musze za każdym razem tworzyć go od początku, wystarczy że kliknę kopiuj i zmienię, np.: miesiąc i mam gotowy harmonogram. Mogę tez od razu go wydrukować.

  Plusem tego programu jest też to, że jest on zintegrowany z naszym systemem kadrowo-płacowym i wysyła do niego komplet danych do naliczenia płac. Jest też mnóstwo różnych raportów i wszystkie te raporty za pomocą jednego przycisku można zapisać Excela.

  Polecam. Jeśli chcesz zapoznać się z programem bliżej wejdź na stronę www.technology.poznan.pl

 • Aśka(2015-06-26 10:30) Odpowiedz 00

  Jeśli szukacie programu do rozliczania czasu pracy to polecam system luminum.

  System ten pozwala na kompleksowe prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz rozliczanie urlopów i innych nieobecności.

  Można w nim tworzyć wielozmianowe harmonogramy, które następnie można kopiować na kolejne tygodnie, miesiące. Dzięki temu, że program ten połączony jest z drugim modułem – systemem urlopowym, układając harmonogram od razu można zobaczyć , który pracownik planuje urlop.

  Wybraliśmy ten program ponieważ możemy w nim minutowo naliczać czas pracy. Dodatkowo jest on połączony z naszymi czytnikami kart. Ta opcja idealnie sprawdza się przy obliczaniu nadgodzin oraz spóźnień. Gdy w systemie są wypracowane nadgodziny bez problemu można je zarezerwować i odebrać lub wypłacić pracownikowi.

  System ten dodatkowo mamy połączony z maszyn programem kadrowo – placowym, do którego automatycznie przesyłane są dane potrzebne do naliczania plac.

  Bliższe informacje o programie znajdziecie na stronie luminum . pl .

 • Ewa(2016-02-03 09:13) Odpowiedz 00

  Ja również polecam! Używamy od lat. Z programu jesteśmy bardzo zadowoleni. Dostęp do systemu mam nawet w komórce. W każdej chwili mogę sprawdzić aktualny harmonogram pracy.

 • Iza(2015-07-09 09:05) Odpowiedz 00

  My już od dawna korzystamy z systemów firmy Technology.
  Fajne w nim jest to, że moduł czasu pracy połączony jest z modułem urlopy, dzięki czemu przy układaniu harmonogramu od razu uwzględniane są osoby, które w danym tygodniu idą na urlop i nie są przypisywane do pracy na maszynach. Dzięki temu później nie musza być wprowadzane korekty do harmonogramu. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest minutowe naliczanie nadgodzin, a nie jak w poprzednim systemie były liczone dopiero powyżej pół godziny. Polecam technology . poznan . pl

 • iko(2010-08-14 20:53) Odpowiedz 00

  artykuł.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane