statystyki

Niższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych od 2011 roku

autor: Łukasz Guza27.07.2010, 03:00; Aktualizacja: 27.07.2010, 07:50

Dofinansowania do pensji niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i lekkim będą niższe. Zmiany mogą spowodować zwolnienia, ale bez nich zabrakłoby pieniędzy na pomoc dla firm.

Reklama


Reklama


Z powodu ubiegłorocznego wzrostu zatrudnienia niepełnosprawnych o ponad 40 tys. osób w kasie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) może zabraknąć 135 mln zł w tym roku i ponad 500 mln zł w 2011 r. Dlatego do konsultacji społecznych trafił już popierany przez rząd poselski projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji, który ma ratować płynność finansową funduszu. Bez tych zmian mogłoby zabraknąć pieniędzy np. na dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych. Ale zdaniem pracodawców skutkiem mogą być zwolnienia i rezygnacja ze statusu zakładu pracy chronionej (ZPChr).

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

- Co budzi największy sprzeciw pracodawców?
- Jak na zmianach mogą stracić niepełnosprawni przedsiębiorcy?
- Jakie ulgi i zwolnienia stracą zakłady pracy chronionej?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • xxxx(2010-07-27 09:41) Odpowiedz 00

    zabrać dopłaty do emerytów mundurowych i wtedy starczy dla prawdziwych niepełnosprawnych.

  • olli(2010-07-27 14:40) Odpowiedz 00

    kazdy niepełnosprawnny powinien szybko umrzec, by nie obciązaać sobą budżetu

  • jacek(2010-10-28 14:15) Odpowiedz 00

    Mam koleżanke która pracuje w zakładzie pracy chronionej i część osób tam zatrudnionych ma jakiś stopień niepełnosprawności (to cukrzycy z lewymi papierkami), nawet moja znajoma ostatnio robiła sobie badania bo tez by chciała mieć cukrzyce żeby jej nie zwolnili. Cwaniactwo polaczków

  • Ryszard(2010-09-14 17:10) Odpowiedz 00

    Pytanie: czy nadal agencje ochroniarskie są zakładami pracy chronionej żerującymi na dopłatach a PEFRON-u? Dopłaty zagarniają bonzowie , a inwalida ochroniarz dostaje 3 zł na godz.- czyli mniej niż dopłata PEFRON. A tak wogóle to kogo może chronić taki chory , niepełnosprawny ochroniarz?

  • HANYS(2010-08-03 11:16) Odpowiedz 00

    JA TO MAM JUŻ EMERYTURĘ JAKO 8ELFER DZIĘKI WODZOWI PO

  • erka(2010-07-28 20:58) Odpowiedz 00

    Dajcie dopłatę bezpośrednio człowiekowi do ręki, a wtedy może być mniejsza niż dla pracodawcy. Oszczędność będzie na żerujących na systemie urzędnikach.

  • neex(2010-07-28 14:49) Odpowiedz 00

    A tak poważnie. Zmiany proponowane w artykule 22 ustawy wyłożą wszystkie duże zakłady bazujące na zatrudnianiu jak największej liczby osób niepełnosprawnych. Ulgi dla firm kupujących produkty/usługi od przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne można traktować jako produkt oferowany podmiotom współpracującym. Bez tego produktu nie ma transakcji.

  • nikt(2010-08-01 10:25) Odpowiedz 00

    Zgadzam się z XXXX: zabrać dopłaty do emerytów mundurowych i wtedy starczy dla prawdziwych niepełnosprawnych- to prawda oraz zastanowić się dlaczego cała dopłata idzie do kieszeni pracodawcy, a pracujący inwalida zasuwa za najniższe wynagrodzenie.

  • olli(2010-07-27 19:34) Odpowiedz 00

    mówili nam na kursach dla aktywistów PO, że prawo do zycia ma tylko elektorat PO. Wszystkim innym należy dawać coraz mniej pieniędzy, aby poumierali

  • a co to za bubel?(2010-07-27 14:16) Odpowiedz 00

    w rubryce dotyczącej emerytow:
    " -Za zatrudnienie emeryta niepełnosprawnego nie będzie przysługiwało dofinansowanie.
    -Wysokośc dofinansowania będzie obliczana na podstawie płacy minimalnej z 2009 roku"

    jedno sprzeczne z drugim

  • niepelnosprawny(2010-07-27 06:52) Odpowiedz 00

    prosta sprawa odbudowac 0swiecim zreperowac komory gazowe zagnan niepelnosprawnych i po fakcie.

  • olli(2010-07-27 13:36) Odpowiedz 00

    Ciekawe jak sie ulozy w PFRON - chodzi o ustawe.

  • oddany w pełni PO(2010-07-27 13:06) Odpowiedz 00

    niepełnosprawni nie powinni życ.. są tylko obciązeniem dla budzety gabinetu Tuska. Ma racje Tusk, że nie chce dać im pieniedzy. Oni powinni szybko umierać

  • oddany w pełni PO(2010-07-27 13:04) Odpowiedz 00

    tez bym na miejscu PO zabral niepełnosprawnym.. tak najłatwiej.

  • marecki(2010-07-27 10:37) Odpowiedz 00

    za nieudolność rządu mają zapłacić niepełnosprawni. Co na to Komorowski?

  • do hanysa(2010-07-27 09:50) Odpowiedz 00

    ty tez masz zalatwioną rente?

  • HANYS(2010-07-27 07:43) Odpowiedz 00

    RAWO RZĄD PO 85 PROC TO RENTY ZAŁATWIONE I POWINNI ZROIĆ WERYFIKACJE WSZYSTKICH RENT JESTEM ZWAMI

  • ala(2010-07-27 07:07) Odpowiedz 00

    to typowe dla PO.. nałatwiej zabrać bezbronnym o dołożyć Chlebowskiemu z Sobiesiakiem

    Precz z gjo.jami z PO!!!

  • niesłyszący(2010-12-01 13:28) Odpowiedz 00

    Czytając te wasze komentarze, włos mi na głowie po prostu stanął! Jestem po prostu przerażony waszą zawiścią, nietolerancją, nienawiścią i brakiem szacunku wobec chorych i niepełnosprawnych. Owszem, zgadzam się z tym że niektórzy są niepełnosprawnymi "na niby" po to żeby mieć rentę. Ale są i tacy niepełnosprawni - tak jak w moim przpadku (dysfunkcja słuchu) - którzy naprawdę pragną pracować i żyć normalnie jak rówieśnicy. Tylko że wy, cały rząd PO, Tusk i Komorowski po prostu nie dajecie nam normalnie żyć i dlatego jesteśmy skazani na życie w skrajnej nędzy, wegetację i ignorację wobec ludzi zdrowych. Przykre ale prawdziwe. Oto cała Polska właśnie!