Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Konieczna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja zakłada zmianę procedury zatrzymywania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym.

"Chodzi o zastosowanie trybu odwoławczego w sprawie decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy oraz zasady proporcjonalności. Zasada proporcjonalności zostanie zrealizowana przez ograniczenie zatrzymania prawa jazdy do wyjątkowych sytuacji" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Prawo jazdy będzie zatrzymywane w przypadku powstania zaległości alimentacyjnych za okres dłuższy niż sześć miesięcy. Nie będzie ono zatrzymywane, jeśli dłużnik choćby częściowo wywiązuje się z zobowiązań.

Za częściowe wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego ma być uznane dokonywane przez co najmniej sześć miesięcy zaspokajanie wierzytelności z tytułu alimentów (bieżących lub zaległych) w wysokości minimum 30 proc. zasądzonych miesięcznie kwot.

Jak informuje CIR, wprowadzony ma być też tryb odwoławczy od decyzji administracyjnej w sprawie zatrzymania prawa jazdy. Zgodnie z nowymi przepisami, od decyzji administracyjnej wydanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta dłużnik alimentacyjny będzie mógł się odwołać (w trybie administracyjnym) do samorządowego kolegium odwoławczego.

Rozpatrzy ono zasadność wydanej decyzji na podstawie materiału dowodowego zebranego przez urząd gminy. W przypadku, gdy decyzja administracyjna stanie się prawomocna, to wójt, burmistrz lub prezydent miasta skieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu oraz wniosek do prokuratora o ściganie przestępstwa niealimentacji.

Przepisy ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych badał TK

TK badał konstytucyjność przepisów ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych we wrześniu 2009 r.

Trybunał uznał wówczas, że zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu jest regulacją sprzeczną z konstytucyjną zasadą proporcjonalności między celem a środkami proponowanymi, by ten cel osiągnąć. Nie służy jednoznacznie i każdorazowo celowi, jakim miała być poprawa ściągalności alimentów.

TK za niekonstytucyjny uznał też m.in. brak trybu odwoławczego od decyzji starosty w sprawie zatrzymania prawa jazdy oraz związanie starosty decyzją organu wnioskującego o zatrzymanie prawa jazdy. Trybunał zwrócił ponadto uwagę, że w wielu przypadkach prawo jazdy służy aktywizacji zawodowej dłużników alimentacyjnych bądź służy im w pracy.