Pracodawcy otrzymają rekompensatę finansową za nieobecność pracownika, który przebywa na ćwiczeniach Narodowych Sił Rezerwowych.
Wojsko zamierza przesłać do pracodawców informator o służbie w Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR). Do wstąpienia do służby będzie namawiało żołnierzy rezerwy i tych, którzy zamierzają odejść z armii zawodowej.
Pracodawcy otrzymają rekompensatę finansową za nieobecność pracownika, który przebywa na ćwiczeniach w wojsku. Za każdy dzień odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej przez żołnierza rezerwy nie może być ona wyższa od 1/30 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Również żołnierze, których pensja jest wyższa od ich uposażenia, będą otrzymywać wyrównanie do takiej samej wielkości, co pracodawca.

Umotywowany wniosek

O służbę w NSR na stanowisku żołnierza szeregowego mogą się ubiegać kandydaci, którzy nie ukończyli 50 lat. W przypadku podoficerów i oficerów mogą to być osoby o 10 lat starsze. Zanim kandydat zostanie żołnierzem NSR, musi spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest złożenie wniosku o zawarcie kontraktu na pełnienie służby w NSR. Taki kontrakt może być zawarty jednorazowo na okres od dwóch do sześciu lat. Jednak maksymalnie może on trwać do 15 lat.
W tym roku wojsko będzie namawiało do wstąpienia do tej formacji żołnierzy rezerwy, którzy służyli w armii. Druga grupa to żołnierze zawodowi, którzy zamierzają z niej właśnie odejść. Z kolei w 2011 roku zostanie utworzona tzw. służba przygotowawcza dla osób, które wcześniej nie miały żadnego kontaktu ze służbą wojskową. Po odbyciu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu osoby te będą mogły ubiegać się o wstąpienie do NSR i otrzymania tzw. przydziału kryzysowego.
Żołnierz rezerwy wniosek o zawarcie kontraktu powinien złożyć bezpośrednio do wojskowej komendy uzupełnień. Z kolei żołnierz w czynnej służbie wojskowej dokonuje tego za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni służbę.
Samo złożenie wniosku jednak nie wystarczy. Trzeba do niego dołączyć szereg innych dokumentów. Wśród nich są odpisy: skróconego aktu urodzenia, świadectwa ukończenia szkoły, świadectwa pracy, posiadanego poświadczenia bezpieczeństwa (jej brak nie jest jednak przeszkodą – komendant może wszcząć postępowanie sprawdzające). Kandydaci, którzy nie posiadają odpisów lub uwierzytelnionych kopii załączanych dokumentów, mogą okazać ich oryginały. W przypadku osób kontynuujących naukę wystarczy przedstawić zaświadczenie szkoły. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć aktualną informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
Do wniosku składanego przez pracownika niezbędne będzie dołączenie od pracodawcy zaświadczenia w sprawach powszechnego obowiązku obrony. Kandydaci swoje szanse na przyjęcie do NSR mogą zwiększyć, jeśli do wniosku dołączą też inne dokumenty potwierdzające przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej. Mogą to być certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkoleń i kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych lub zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.
Samo złożenie wniosku i dokumentów nie wystarczy. Każdy wniosek powinien być odpowiednio uzasadniony.
W przypadku zmiany danych zawartych we wniosku lub załączonych dokumentach osoba składająca wniosek musi niezwłocznie powiadomić wojskowego komendanta uzupełnień o tych korektach.

Komendant zweryfikuje

Złożenie wniosku i wymaganych dokumentów nie decyduje jeszcze o przyjęciu do służby. W przypadku żołnierza rezerwy wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu wniosku sprawdza, czy w podlegających mu jednostkach wojskowych są wolne miejsca służbowe odpowiadające kwalifikacjom kandydata, na które można byłoby nadać przydział kryzysowy. Komendant ma też obowiązek umożliwić kandydatowi (żołnierzowi rezerwy) zapoznanie się ze wszystkimi przepisami dotyczącymi praw i obowiązków żołnierza NSR.



Decyduje dowódca

Komendant kieruje kandydata do dowódcy jednostki wojskowej, w której jest wolne stanowisko służbowe, określone w etacie jednostki wojskowej i odpowiadające jego kwalifikacjom. Dowódca po ustaleniu z kandydatem terminu nadaje mu przydział kryzysowy.
Wojskowy komendant uzupełnień może też w porozumieniu z dowódcą zorganizować spotkanie z kandydatem. W jego trakcie kandydat zostaje zapoznany z warunkami służby w NSR.
Ostatecznie o przydziale kryzysowym i przyjęciu do NSR decyduje dowódca jednostki wojskowej. Jeśli decyzja będzie odmowna, dowódca powiadomi o tym wojskowego komendanta uzupełnień i kandydata.
Z kolei jeśli rozmowa z dowódcą wypadnie dobrze, trafi on do jednostki wojskowej, gdzie zostanie poddany egzaminowi z wychowania fizycznego. Dodatkowo dowódca jest uprawniony ponownie przeprowadzić z nim rozmowę kwalifikacyjną. Może też zorganizować egzamin sprawdzający wyszkolenie i przygotowanie zawodowe kandydata. Po zakończeniu tego postępowania dowódca podpisuje z taką osobą kontrakt i nadaje przydział.
Podobna procedura dotyczy żołnierzy przebywających obecnie w czynnej służbie wojskowej. Wniosek o zawarcie kolejnego kontraktu może zostać złożony i rozpatrzony również w okresie obowiązywania dotychczasowego kontraktu, jednak nie wcześniej niż pół roku przed dniem, do którego ma on obowiązywać.
Kandydat, z którym zostanie podpisany kontrakt na służbę w NSR i otrzyma przydział kryzysowy, musi się liczyć z pewnymi zobowiązaniami. Musi odbyć raz w roku 30 -dniowe ćwiczenia. Są one rozłożone na cały rok kalendarzowy. Z wyjaśnień uzyskanych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego wynika, że ćwiczenia te będą organizowane też w weekendy, tak aby pracujący żołnierze jak najmniej narażali swoje firmy na straty związane z ich nieobecnością w pracy. Dodatkowo z udzielonych wyjaśnień wynika, że wojsko dopuszcza także możliwość zmiany terminu odbywania ćwiczeń. Również pracodawca będzie mógł skontaktować się z dowódcą i poprosić o jego przełożenie np. o kilka dni. W sytuacjach tego wymagających przy ustalaniu dat szkoleń przewidziana jest więc współpraca właściciela firmy z dowódcą jednostki wojskowej. Armia zapowiada też, że w najbliższych dniach do większości pracodawców w Polsce roześle informatory dotyczące zasad służby w NSR.
Miesięczne ćwiczenia to niejedyne zobowiązania żołnierza NSR wobec wojska. Taka służba wiąże się też z nagłym wezwaniem do jednostki wojskowej. Traktowana jest ona wówczas jako służba okresowa. Może to nastąpić m.in. w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Wtedy żołnierze NSR będą wspomagać służących zawodowo w wojsku żołnierzy. Taka sytuacja może mieć miejsce też np. w przypadku powodzi. Służba okresowa może trwać nawet do kilkunastu miesięcy. Żołnierz NSR może też trafić na misje pokojowe np. w roli obserwatora ONZ lub nawet do służby w Afganistanie. Do okresowej służby dowódca jednostki wojskowej będzie wzywał żołnierza NSR na podstawie rozkazu personalnego. Z kolei do służby poza granicami kraju kierował będzie szef Sztabu Generalnego WP.
Pracownik będący żołnierzem NSR w uzasadnionych przypadkach będzie mógł zwolnić się ze służby w NSR.
Ważne
W razie zaproponowania kandydatowi służby w ramach NSR np. w zagranicznych misjach komendant może go skierować do komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, w tym pełnionej poza granicami państwa. Ponadto może go skierować do wojskowej pracowni psychologicznej w celu ustalenia braku przeciwwskazań do pełnienia tej służby
Podstawa prawna
Art. 59b ust. 4 – 6 i art. 99a i 99b ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).
Rozporządzenie ministra obrony narodowej z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie zawierania kontraktów na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (Dz.U. nr 87, poz. 562).
Rozporządzenie ministra obrony narodowej z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie pełnienia okresowej służby wojskowej (Dz.U. nr 87, poz. 563).