statystyki

Położna też wyda zaświadczenie do uzyskania becikowego

autor: Michalina Topolewska29.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 29.06.2010, 09:58

Lekarz lub położna będą mogli wydać zaświadczenie potwierdzające pozostawanie ciężarnej kobiety pod opieką medyczną. Bez niego gmina nie wypłaci becikowego.

Reklama


Reklama


Do konsultacji społecznych przekazany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który określa formy opieki nad kobietą w ciąży, wzór zaświadczenia lekarskiego, które musi dołączyć do wniosku rodzic ubiegający się o becikowe, oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (obydwa świadczenia 1 tys. zł). Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

Do tego czasu będą obowiązywać złagodzone przepisy ubiegania się o te świadczenia. Aby je otrzymać, wystarczy jedno badanie lekarskie, nie musi być ono potwierdzane przez określony wzór zaświadczenia. Ponadto do końca września o becikowe i dodatek mogą ponownie występować rodzice, którzy wcześniej ze względu na restrykcyjne wymagania otrzymali decyzję odmowną.

Ostrzejsze wymagania wobec przyszłych rodziców, które obowiązywały już od listopada 2009 do kwietnia tego roku, powrócą od 2012 roku. Wtedy konieczne będą objęcie przyszłej matki opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży do porodu oraz trzy badania lekarskie, po jednym w każdym trymestrze ciąży.

Te warunki będzie potwierdzać zaświadczenie, zgodne ze wzorem określonym w rozporządzeniu. Tak jak obecnie będzie je mógł wystawić nie tylko lekarz, ale także położna. Uzależnienie wypłaty becikowego od wykonywania regularnych badań lekarskich ma mobilizować przyszłe matki do wykonywania badań profilaktycznych i pozwoli wcześniej wykrywać wady u płodu. Z danych resortu zdrowia wynika, że w pierwszym trymestrze ciąży do lekarza zgłasza się od 40 proc. do 60 proc. kobiet.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane