statystyki

Od października wyższe zasiłki z pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska28.06.2010, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

O 18 proc. wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do zasiłków z pomocy społecznej. Z 444 zł do 511 zł zostanie podniesiona maksymalna wysokość zasiłku stałego. Większa liczba osób otrzymujących wyższe świadczenia będzie kosztować budżet 570 mln zł.

reklamareklama


Na ostatnim posiedzeniu komisji trójstronnej (KT) rząd i partnerzy społeczni porozumieli się w sprawie podwyższenia kryteriów dochodowych uprawiających do świadczeń z pomocy społecznej. Od października będą więc wyższe, a dzięki temu więcej osób będzie mogło się ubiegać w gminach o wsparcie. Ostatni raz podwyżkę przeprowadzono w 2006 roku, a podczas przypadającego w ubiegłym roku ustawowego terminu weryfikacji kryteriów, ze względu na konieczność oszczędzania, rząd podjął decyzję o ich zamrożeniu na kolejne trzy lata. Zamrożone też wtedy zostały progi uprawniające do zasiłków rodzinnych na dzieci.

Więcej osób z pomocą

Wysokość kwot kryteriów dochodowych określana jest na podstawie przeprowadzanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS) badania progu interwencji socjalnej. Instytut ten co roku podaje też wysokość minimum egzystencji, czyli takiego poziomu dochodów w różnych typach gospodarstw domowych, który zapewnia zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Z danych za 2009 rok wynika, że obowiązujące obecnie kryterium dochodowe dla rodzin znalazło się poniżej minimum egzystencji. A to oznacza, że osoby, które nie mają wystarczających dochodów na utrzymanie się przy życiu, nie mają prawa do świadczeń z pomocy społecznej.

Na przykład trzyosobowa rodzina może z niej skorzystać, jeśli dochód na jednego jej członka wynosi 351 zł. A IPiSS wskazuje, że minimum egzystencji wynosi dla niej 392 zł.

KT podjęła uchwałę, że od 1 października tego roku progi dochodowe wyniosą 546 zł dla osoby samotnie gospodarującej (wzrost o 69 zł) oraz 415 zł dla osoby w rodzinie (wzrost o 64 zł). Nowe wysokości kryteriów minister pracy i polityki społecznej musi ogłosić w obwieszczeniu, bez możliwości wprowadzania zmian, do 15 lipca.

Biedny bez świadczenia

– Już w ubiegłym roku zamrożone kryterium zbliżało się do progu ostrzegawczego, który wyznacza minimum egzystencji, a brak zmiany jego wysokości, aż do kolejnej weryfikacji w 2012 r. wpłynąłby na jeszcze większe pogorszenie sytuacji w gospodarstwach domowych – tłumaczy dr Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Mirosław Przewoźnik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu, dodaje, że podwyższenie progów dochodowych jest niezbędne, bo w ostatnich latach liczba rodzin korzystających z świadczeń spadała.

– Z powodu trudnej sytuacji na rynku pracy zgłasza się do nas więcej osób, ale wielu z nich nie możemy udzielić pomocy, bo ich dochody nie kwalifikują do przyznania świadczeń – potwierdza Halina Szremska, dyrektor MOPS w Zduńskiej Woli.

Wyższy zasiłek

Zgodnie z art. 9 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tj. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) zmiana wysokości progów dochodowych ma też wpływ na wysokość części świadczeń. Wzrastają one o 50 proc. sumy kwot, o które wzrosły kryteria dochodowe.

Taki warunek dotyczy zasiłku stałego, którego maksymalna wysokość wyniesie od października 511 zł (wzrost o 15 proc.), minimalnej i maksymalnej wysokości pomocy pieniężnej dla cudzoziemców oraz kwoty stanowiącej podstawę do ustalenia wysokości pomocy na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej oraz pomocy dla osób, które opuszczają opiekę zastępczą. Wysokość tej podstawy wzrośnie z 1647 zł do 1714 zł. Wzrośnie też kwota dochodu z 1 hektara przeliczeniowego, która jest brana pod uwagę przy obliczaniu dochodu ubiegających się o pomoc rolników. Wyniesie ona 240 zł (33 zł więcej), bo zgodnie z przepisami ma rosnąć o 25 proc. sumy kwot, o które wzrosły kryteria

– Osoby, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą miały przyznane świadczenia, nie będą musiały składać nowych wniosków. Otrzymają tylko decyzje zmieniające, informujące o nowej wysokości pomocy – mówi Halina Szremska.

Zyska ponad 100 tys. osób

Podwyższenie kryteriów dochodowych spowoduje wzrost liczby osób, które będą otrzymywać świadczenia pieniężne oraz pomoc niefinansową, np. usługi opiekuńcze. Resort pracy szacuje, że liczba osób korzystających z zasiłku stałego może wzrosnąć o około 10 tys. osób. Obecnie otrzymuje je 187 tys. Z kolei liczba osób otrzymujących zasiłki okresowe, które są przyznawane z powodu bezrobocia, niepełnosprawności lub długotrwałej choroby, może wzrosnąć z 460 tys. do 570 tys. osób.

– Możemy się spodziewać, może po weryfikacji kryteriów z naszej pomocy będzie korzystać o 15 – 10 proc. osób więcej – mówi Mirosław Przewoźnik.

Zapłaci budżet

Wzrost liczby osób korzystających z pomocy społecznej spowoduje wzrost wydatków państwa. Podwyżka progów i świadczeń od października tego roku będzie kosztować dodatkowe 142 mln zł, natomiast w 2011 roku wydatki na pomoc społeczną będą wyższe o 570 mln zł. Wyższe koszty będą też ponosić gminy i powiaty, które część zadań realizują ze środków własnych. W przyszłym roku będzie to odpowiednio o 70,2 mln zł oraz o 27,7 mln zł więcej.

Dodatkowo wyższe kryteria dochodowe w pomocy społecznej będą miały wpływ na zwiększenie liczby osób korzystających z rządowego programu dożywiania (tu obowiązuje 150 proc. tego kryterium) oraz liczby dzieci, które mogą otrzymać rządową wyprawkę szkolną.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 37

 • 1: gosc z IP: 46.112.40.* (2012-10-24 16:32)

  ale pic na wode ...znowu lanie wody ..brat przed podwyzka mial420 ...a po podwy...408...po odciagnieciach dodatku ...nic nie zyskal kilka zlotych mniej ma ...propaganda ..w gazetach ...prosze spytac pracownikow socjalnych ...

 • 2: MOPSik z IP: 93.154.200.* (2012-09-20 14:58)

  Jest choroba- musi być zasilek z mops,niby jak chory czlowiek ma isc do pracy ,a ma chorobe nieuleczalną,i musi jezdzic do katowic bo tu nie ma lekarzy na te chorobe,po 2 utrzymanie się,b.dobrze,ze podwyzszyli,bo to byly grosze.KTO ZDROWY TO NIECH PRACUJE,INNEGO WYJSCIA NIE MA.

 • 3: karamba z IP: 178.36.2.* (2012-09-17 20:20)

  Kolejne klamstwo,ostatnie zwiekszenie kryterium i podwyzka zasilku stalego do kwoty 444zl mialp miejsce 2004,czyli 8 lat temu,a nie 6.

 • 4: rentier z IP: 92.42.116.* (2012-09-09 14:13)

  Do kogo te zale???Rzad i tak ma was gleboko w d..pie,zydy krutko trzymaja i finansuja sami siebie a wy co najwyrzej mozecie sobie pobiadolic.Tu trzeba rewolty a nie na dupie siedziciec i biadolic!!!kupa dziada

 • 5: najuboszsza z IP: 195.116.70.* (2012-08-29 23:20)

  nas jest 5 z dziećmi i nasz mieśięczny dochód to niecały tysiąc zł podzielić przez 5wychodzą groszowe sprawy zaco żyć zaco kupić książki jak dwójke dzieci chodzi do szkoły i gimnazjum 700zł podstawówka ponad 300zł państwo w rządzie myśli że mam dobrobyt bo oni miesięcznie mają dwadzieścia tyś na miesiąc to msają zaco utrzymać swoje dzieci a ja nie ani mops nie pomaga bo niemaja pieniędzy rząd nasz powinien podnieśc kryterium dochodowe i płace w zaś rodzinnym w pielęgnacyjnym okresówkach zasiłkach stałych a nie zabieraćmuj maz ma zasiłku stałego 150zł bo dochody podniosą rodzinne to znowu zabiorą bo rodzinne wyzsze tak niepowinno być kiedyś rodzinne dostawały wszystkie dzieći teraz nie mam znajomą wychowuje sama dziecko i pracuje to juz 10lat niema roedzinnego bo dochud przekracza apsurd żyjemy na koncu ubustwa bo niemamy zaco żyć wszystko w góre jest bieda i my najuboszci odczuwamy nie bogaci moim zdaniem powinien rząd znieść gimnazjum powinno być 8klas i normalne zawody a nie za biórko a puzniej brak ppiekarzy kucharzy i innych zawodów i niema kto pracować na podatki i emerytury bo brak zawodów ksiązki tez powinni dzieci jeden od drugiego odkupywać a nie tak kolosalne pieniadze wydawac niestać nas nato za granica zad pomaga ludzia maja wysoki socjal dzieci kazda pomoc a unas niema nic zdychaj jak niemasz pieniedzy takie jest nasze panstwo ja bym chciała sie z ministrami zamienić ich wypłatami a dac im swa i zeby za te marne tysiac zł utrzymali 5osobową rodzine poopłacali rachunki dali dziecia pozonnie zjeść ubrać je kupić tak drogie podręczniki do szkoły by płakali jak mają to zrobić jak to niestarczy więc nieporównujmy biednych do bogatych bo nas niestać tak jak polityków jesteśmy biedakami chleb ponad 3zł wszystko drogie i drozeje niedziwie sie ze polacy uciekają za granice bo tu niema przyszłosci ani dlanas ani naszych dzieci jada za chlebem bo tu głodujemy my najubozszii nasze dzieci takrze niech panowie premierzy pomyślą onas.

 • 6: elciata z IP: 178.37.29.* (2012-06-24 19:10)

  najpierw prace dajcie, albo stwórzcie ku temu warunki aby otrzymać pracę a nie tylko potraficie oskarżać ludzi bezrobotnych. Nie zawsze ludzie byli bezrobotni, nie zawsze byli ludźmi proszącymi o jałmużną!!! Ja osobiście wolałabym pracować a tak z powodu iż alimenty+zasiłek rodzinny+zasiłek na wielodzietność+dodatek mieszkaniowy przekraczają kryterium o 2,70zł to mogę korzystać tylko co 4 miesiące ze skąpego zasiłku jednorazowego. A na opał otrzymałam 100zł w zimie

 • 7: norek z IP: 83.4.242.* (2012-06-21 16:34)

  zasiłek dochodowy 238zł z mops na 1 osobę ,jak opłacić z tego media ? i wyżyć? świadczenie rodzinne należy się dla osób którym nie przekracza dochód na osobe 700 zł dzięki ustawie która jest sprzeczna z konstytucją bo nie traktuje jednakowo obywateli .samo świadczenie jest śmieszne w porównaniu do innych krajów nawet Czech gdzie kazdemu się należy jeśli ma dziecko .wiele polaków zyje w ubustwie i to dla tego ze kraj nie zapewnia pracy obywatelą w norwegi bezrobocie 0,1% u nasz ponag 25% licząc tych zarejestrowanych ,emerytury przy 67 latach a brak pracy by ją wyrobić i dostanie się tyle ze nie stać na lekarstwa nie mówiąc o domu starości

 • 8: zły mało powiedziane z IP: 217.98.7.* (2012-06-18 20:17)

  Ta Pani z MOPS nie wie co pisze ja po 28 latach pracy z powodu upadłosci zakładu otrzymuje 444 zasiłku stałego.Dam Pani te zawszone pieniadze i Niech Pani zyje.Co Pani wypisuje co miesiac pisze podanie o pomoc finansowa i otrzymuje 60-70 zł a wie Pani ile to kosztuje jakie to poniżenie.Niech Pani sie zastanowi co mówi.Pozdrawiam

 • 9: Niepełnosprawna z IP: 77.115.90.* (2012-02-22 15:36)

  Prawda jest taka -mam przyznany zasiłek stały kwocie 444zł , ale otrzymuje też zasiłek pielęgnacyiny 153zł i opieka odciąga mi od zasiłku stałego kwote 153zł , więc nie dostaje już kwoty 444zł ale pomniejszona o 153zl. Taka jest PRAWDA o Pomocy Państwa dla osób schorowanych , niepełnosprawnych jak ja.

 • 10: NIEPEŁNOSPRAWNA z IP: 83.25.86.* (2012-01-20 11:07)

  MAMY JUZ 2012 ROK PODWYZKI MIAŁY BYC W 2010 ROKU -I JAK DO TEJ PORY ZADNYCH NIE MAMY DECYZJI O PODWYZKACH

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP