statystyki

Rolnik nie może być równocześnie w ZUS i KRUS

autor: Bożena Wiktorowska16.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.06.2010, 09:27

Właściciel gospodarstwa rolnego, który opłacał składki do KRUS po rozpoczęciu pracy na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, obowiązkowo trafia do ZUS.

Reklama


Reklama


Rolnik podlegał ubezpieczeniu w KRUS i prowadził niewielką firmę. W 2004 roku zrezygnował z jej prowadzenia i podjął dodatkową pracę na etacie. Kilkakrotnie wykonywał umowy na czas określony, a pracodawcy odprowadzali za niego składki do ZUS. Wtedy przestał być ubezpieczony w KRUS. Obecnie wystąpił do Kasy o przywrócenie do rolniczego ubezpieczenia z okresem wstecznym. KRUS nie tylko odmówił objęcia go ubezpieczeniem za cały ten okres, ale domaga się też od niego opłacania składek do Kasy za okresy, gdy nie pracował na etacie.

– Ubezpieczenie w ZUS ma pierwszeństwo przed rolniczym – wyjaśnia Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.

Co więcej rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, musi płacić składki do KRUS. Osoba taka nie może równocześnie podlegać ubezpieczeniu w ZUS i w KRUS, ani nie może mieć ustalonego prawa do emerytury, renty lub innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Osoby ubezpieczone w ZUS, w tym m.in. zatrudnione na podstawie umowy o pracę czy zlecenia bądź prowadzące działalność, a także funkcjonariusze nie spełniają warunków do objęcia ubezpieczeniem w KRUS w pełnym zakresie.

Jednak rolnik po ustaniu zatrudnienia podlega ubezpieczeniu w KRUS.

– Ma obowiązek, nie czekając na wezwanie, dokonać zgłoszenia do rolniczego ubezpieczenia w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy – mówi Maria Lewandowska.

Niedotrzymanie tego terminu oznacza objęcie ubezpieczeniem wstecz, od dnia spełnienia warunków, w okresie nieposiadania innego ubezpieczenia. Dotyczy to np. okresu między ustaniem zatrudnienia w jednej firmie a zatrudnieniem w następnej. Jednak wtedy rolnik musi zapłacić nie tylko składki, ale także odsetki za zwłokę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • mieszkający na wsi(2010-06-16 18:59) Odpowiedz 11

  Rolnik zachłanny, to wszędzie chce należeć.

 • mlody(2015-04-11 20:12) Odpowiedz 00

  mam pytanie od polowy roku 2014 oplacam krus. wlasnie wyjechalem do pracy za granice praca sezonowa maks 2 ms i pradodawca zatrudni mnie na umowe na czas okreslony i bedzie odprowadzal skladki. czy to wszystko jest zgodne z prawem czy bede na ta chwile musial zrezygnowac z krusu i przejsc na zus prosze o odpowiedz

 • rolnik(2013-03-23 18:16) Odpowiedz 01

  i tu jest cos nie tak czlonek rsp wedlug prawa rolnik a obowiazkowo zus czy to jest zgodne z konstytucja chyba nie

 • a dlaczego by nie -jak tylko chce(2010-06-16 07:44) Odpowiedz 00

  -ja bym Mu nie bronił - niech nadpłacają te niskie KRUSy za bogatego Pawlaka.

 • zestresowany(2011-09-24 06:30) Odpowiedz 00

  Mam od 20 lat gospodarstwo rolne i caly ten czas place ZUS. Niemam prawa do emerytury ani renty. Obecnie chcialbym zamknac dzialalnosc gospodarcza i przejsc na KRUS. Madra pani w KRUS powiedziala mi ze bede musial zaplacic wstecz za 5 lat z odsetkami niezaleznie czy dotrzymam terminu 14 dni na praejscie do KRUS . Czy ta pani ma racje?

 • Doświadczony(2016-09-22 18:25) Odpowiedz 00

  Skoro rolnik prowadzi gospodarstwo i pracuje zawodowo to powinien być ubezpieczony i w zusie i w krusie i powinien pobierać przynajmiej półtorej emereytury tak jak bylo kiedyś

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane