statystyki

Płaca minimalna wzrośnie w 2011 roku do 1386 zł

autor: Łukasz Guza09.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.02.2011, 10:27

W 2011 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 69 zł. Związkowcy domagają się podwyższenia najniższej pensji nawet do 1500 zł. Wzrośnie m.in. dodatek za pracę w nocy i minimalne odszkodowanie za dyskryminację.

reklama


reklama


1 stycznia 2011 r. minimalna płaca wzrośnie z 1317 zł do co najmniej 1386 zł. Propozycję ministra pracy i polityki społecznej w tej sprawie poparł wczoraj rząd. Teraz zostanie ona przedstawiona partnerom społecznym w komisji trójstronnej, która do 15 lipca ma czas na uzgodnienie wysokości płacy minimalnej, jaka będzie obowiązywać w przyszłym roku. Jeśli do porozumienia w tej sprawie nie dojdzie, Rada Ministrów samodzielnie określi tę stawkę do 15 września. Rząd nie może jednak ustalić, że będzie ona niższa od wysokości przedstawionej komisji trójstronnej (czyli od 1386 zł).

Mniej niż połowa

W porównaniu z obecnym rokiem wynagrodzenie minimalne wzrośnie w 2011 r. o 5,2 proc. To niewiele więcej niż wzrost gwarantowany ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nią co roku płaca minimalna musi być podwyższona o planowany wskaźnik inflacji (2,3 proc. w 2010 r.). Dodatkowo jeśli w roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy przeciętnego wynagrodzenia za pracę, zwiększa się ją o 2/3 wskaźnika prognozowanego przyrostu PKB (2,3 proc. w 2010 r.).

Obecnie płaca minimalna wynosi około 42 proc. przeciętnego wynagrodzenia, więc trzeba ją w tym roku podnieść łącznie co najmniej o 4,6 proc. Biorąc pod uwagę prognozowany przez resort finansów wzrost wynagrodzeń w tym roku, podwyższona do 1386 zł płaca minimalna będzie stanowić około 40,7 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W porównaniu z poprzednim rokiem wzrost tej płacy będzie wyższy o około 2 pkt proc. Dwa lata temu płaca minimalna wzrosła jednak aż o 13,3 proc., czyli o 8,1 pkt proc. więcej niż obecnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • A mój ogier zgwałcił kozę(2010-06-09 09:10) Odpowiedz 00

    i ciekawe ile dostanie w 2011 roku?

  • ktos(2010-12-08 11:50) Odpowiedz 00

    debile 69zl tylko smiech. niech sami zyja za takie pieniadze

  • Niutkowski(2010-07-19 16:24) Odpowiedz 00

    Pało masz miesięcznie 20 tys zł i za to *** Ci w dupę.

  • SLAWOMIR(2010-07-20 22:17) Odpowiedz 00

    TEN CHORY KRAJ NIGDY NIE BEDZIE ZDROWY DAJCIE WIECEJ KRASC PREZESOM PENSJE W BUDZECIE 100 % DO GORY A KTO SIE PRZEJUMUJE SZARAKAMI KOMOROWSKI ,TUSK , KACZYNSKI SA DOBRZY TYLLKO PRZED WYBORAMI O TO POLSKI POLITYK WLASNIE OBIECALI SEJM ZMNIEJSZYC , SENAT ZLIKWIDOWAC I CO TERAZ ROBIA SMIEJA SIE Z NAS

  • Rafał tbg(2010-08-03 02:32) Odpowiedz 00

    Wstyd...co z ta POLSKĄ !!! Złodzieje siedzą w sejmie i tyle tylko o własne zarobki dbają niech jeden czy drugi zapie... Za minimalne wynagrodzenie .mam tego tysiąca a i tyle nie starcza na rachunki i na zycie ...podziwiam rodziny które z takich pieniedzy żyją .ja jestem sam a ledwo daje rade.

  • KANTEK(2010-08-21 19:55) Odpowiedz 00

    niech ktoś wreszcie podniesie płacę minimalną do godnego poziomu żeby ludzie mieli za co żyć,te 69zł to o kant dupy potłuc,ludzie muszą kombinować żeby przecitać od wypłaty do wypłaty,a gdy słyszę od przedsiębiorców że płaca nie powinna wzrosnąć i że jest im tak ciężko to nóż mi się w kieszeni otwiera,gdyby rząd zlikwidował płacę minimalną to ludzi zmuszano by do ciężkiej pracy za 2zł na godzinę albo zatrudniałi by chińczyków żeby sobie jak najwięcej kabzę nabić.

  • LUK(2010-08-24 23:33) Odpowiedz 00

    Jaja sobie z nas rzad robi , ich wynagorzenie powinno wynosci 1400zl brutto i wtedy sobie by zobaczyli jak sie z takiej pesji zyje a nie po 20 tys biora i rozne dodatki i do tego zadnych rachunkow nie placa , ludzie musza sie wkoncu za nich zabrac bo tylko sobie portfele mapelniaja i zeruja na nas biednych POLAKACH

  • mariusz(2010-09-03 23:39) Odpowiedz 00

    płaca minimalna dlaczego rząd tak boi się podnieść płacę minimalną skoro twierdzi ze minimalne wynagrodzenie pobiera bardzo mały odsetek pracowników??? mydlenie oczu i bat na plecy jak za komuny !!!Rząd się nic nie zmienia i niezmieni wampiry jedne!!!

  • Francaise(2010-10-02 14:56) Odpowiedz 00

    Zenada. daja tyle żebyś nie zdechł a robił. Mniej nie dadzą bo nikt nieuciągnie a więcej też nie bo tyle co jest im wystarczy.

  • Gabi(2010-11-06 22:19) Odpowiedz 00

    Donka,Zbycha i Rycha na bigun niech tam chasaja skin -syna.Ludziom pozwola zyc.A tyle mowill TUSEK CHYTRUSEK,zeby zylo sie lepiej wszystkim,atoswinia jedna fe fe

  • Dorota(2010-11-02 23:28) Odpowiedz 00

    Gdyby każdy z tych szanownych posłów miał żyć za te wynagrodzenie przez minimum rok, Polska zobaczyłaby wówczas ile patriotów zasiada w ławach poselkich. Jak znam życie, nie byłoby problemu z policzeniem ich.

  • someone(2010-12-24 12:48) Odpowiedz 00

    Czyli za*****alaj jak beduin za michę ryżu.

  • Niutkowski(2010-07-19 16:11) Odpowiedz 00

    Donald jesteś gorszy od Stalina,jak obywateli traktujesz po obaleniu komuny
    tzn Twój wódz Boni,Kopacz,Pitera i Ty prosto do kryminału Was palanty
    zamknąć.Po 20 latach demokracji palanty zrobiliście czystą Kubę Fidel Castro
    Donek On by Ciebie w dupę całował a Ty jego.Jesteś samo mianowany
    palancie Hrabią.

  • solidarnosc80(2010-12-29 14:21) Odpowiedz 00

    NARODZIE OBUDZCIE SIE IABY DO WIOSNY MUSIMY SIE SPOTKAC wWARSZAWIE TYLKO WIEKSZYM GRONIE JEDEN ZARABJA 10--000 ADRUGI 1000 ISIE ZRUWNAJ ZTAKIM ZASRANCEM NIE MORZEMY DOTEGO DOPUSCIC SOLIDARNOSC MUSI POKAZAC ZE JSTNIEJE ITO NIE DLUGO BO NAS ZNISZCZOLUDZIE POPROSTU NIE WYTRZYMAJO TEGO UDERZENIA I COS MUSI PEKNOC JAK MA ZYC ZA GROSZE TOBEDZIE MU WSZYSTKO JEDNO WAS DRZEWIECKI DOBRZE POWIEDZIAL ZE POLSKA TO DZIKI KRAJ ITO JEST 100

  • AREK(2011-01-02 19:21) Odpowiedz 00

    Nasze zarobki prowadzą chyba do powstania narodowego.Bo nie wiem czy ludzie przy tak niskich zarobkach tak dłużej pociągną.

  • arek(2011-01-02 19:28) Odpowiedz 00

    WITAJ TRZECI ŚWIECIE . WRÓCIŁY CZASY PANÓW I PLEBSU .GORSZA SPRAWA JAK TEN PLEBS WYJDZIE NA ULICĘ.

  • ona(2011-01-07 09:30) Odpowiedz 00

    generalnie nie wtrącam się do polityki, ale chciałam zauważyć jako młoda osoba bez żadnych perspektyw, że życie w Polsce jest niesprawiedliwe i pewnie nigdy nie urodzę dziecka bo nie będzie mnie na to po prostu stać...
    może niech sobie Ci politycy wyżyją za 1300 zł, kupią mieszkanie, za które przecież trzeba spłacać kredyt przez ok 20 lat, może za te 1300zł pójdą na studia i do szkoły językowej bo przecież w Polsce edukacja i znajomość języka jest najważniejsza. Tylko ciekawe skąd My młodzi ludzie mamy wciąż brać pieniążki na to wszystko???

  • szpaczek(2011-01-07 16:48) Odpowiedz 00

    do len
    czlowieczku gdyby kazdy zakladal firme to kto by w nich pracowal ?

  • mark21(2011-01-07 18:47) Odpowiedz 00

    no to nieprędko młodzi wrócą z zagranicy! No to ZUS ma kłopot. A Słońce Peru już wkrótce złupi nas podatkami. Benzyna już kosztuje ponad 5zł! Popaprańcy za co się wezmą to wszystko spieprzą!

  • A3D(2011-01-09 15:20) Odpowiedz 00

    hurrraaaa, niech żyje nam - dać im najniższą krajową, a jak im mało to jeszcze im d o ł o ż y ć. A najlepiej od razu dołożyć. Jak ostatnio burmistrze i wójtowie sobie dołożyli po 1,5 - 2 tysiące. Bieda, Panie, jachty podrożeli.
    W Bolandii żyje się z cenami paliw, energii - światowymi, a jak. Podatki są wyższe niż w świecie, więc dla równowagi cóś trza było obniżyć. Najlepiej najsłabszym, najuboższym grupom społecznym. Bez żadnej pomocy tego "państwa" żyć mają za 200 euro miesiecznie. To już wegetacja. Jakubie Szela - wzywam Cię - obudź się.