statystyki

Jak ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy

autor: Krystyna Małecka07.06.2010, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

ZUS przyzna rentę tylko takim osobom, które wcześniej opłacały składki. Wyjątkiem są m.in. osoby, które mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy.

reklamareklama


Pogarszający się stan zdrowia jest czasami bardzo istotną przeszkodą w wykonywaniu pracy zarobkowej. Osobom, które w wyniku określonych schorzeń stały się niezdolne do pracy, przepisy stwarzają możliwość ubiegania się z tego tytułu o rentę przyznawaną przez ZUS. Przewidują przy tym trzy podstawowe warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia. Należą do nich:

● stwierdzenie niezdolności do pracy,

● powstanie tej niezdolności w odpowiednim czasie,

● posiadanie wymaganego stażu składkowego i nieskładkowego.

Musi być niezdolność do pracy

Podstawową przesłanką, którą musi spełnić osoba ubiegająca się o rentę, jest uzyskanie od lekarza orzecznika ZUS orzeczenia stwierdzającego niezdolność do pracy. Uprawniony lekarz może wydać taki dokument osobie, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

W orzeczeniu stwierdzającym niezdolność do pracy lekarz orzecznik określa również stopień tej niezdolności. Może być ona częściowa (jeśli osoba wnioskująca utraciła w znacznym stopniu zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji) lub całkowita (jeśli nie ma ona zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy). Stopień niezdolności do pracy ma bardzo istotne znaczenie dla wysokości uzyskanego świadczenia. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi bowiem 75 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Lekarz orzecznik ZUS w wydawanym orzeczeniu określa również datę powstania niezdolności do pracy. Jeżeli nie ma możliwości jej ustalenia, ale może określić okres, w którym zaistniała, za datę powstania niezdolności do pracy ZUS przyjmuje datę końcową tego okresu. Gdy nie można również tego wskazać, za datę powstania niezdolności przyjmuje się datę zgłoszenia wniosku o świadczenie.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Kiedy konieczne jest badanie
- Co w sytuacji gdy orzeczenie jest sporne
- Czy ważny jest staż pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

 • 1: KACZYŃSKI OBRONI RENCISTÓW z IP: 195.205.76.* (2010-06-07 07:05)

  Ś.P. Prezydent Lech Kaczyński skutecznie zawetował ustawę o b.niekorzystnym przeliczaniu rent, dzięki temu uniknęliśmy spadku rent o 30-50%. Ufajmy, że Jego brat jeśli zostanie Prezydentem także nas przed tym obroni. W odróżnieniu od marszałka Komorowskiego, który oficjalnie popiera cięcia w świadczeniach emerytalno-rentowych. Czy równoważenie budżetu musi odbywać się kosztem najsłabszych grup społecznych ?!!!
  Ponadto, warto pamiętać, że to rząd Jarosława Kaczyńskiego dał niepełnosprawnym m.in. program 'Sprawny dojazd', i nie obcinał pieniędzy na inne programy PFRON. Warto głosować. Jeśli ktoś nie może osobiście to przez pełnomocnika. Tutaj będzie ważny każdy głos. Nie zmarnuj go w domu, szpitalu itp.
  Pamiętaj!! Nie pójście do wyborów jest równoznaczne z głosowaniem na Komorowskiego i rząd Tuska!!

 • 2: mariola ryczan-przemysl z IP: 213.25.24.* (2010-06-07 08:54)

  Lekarze medycyny pracy orzekaja o zdolnosci do pracy wydajac Orzeczenie , w przypadku nauczycieli przedkladaja orzeczenie o braku przeciwkazan do wykonywania zawodu nauczyciela .
  W sprawie renty wystarczy przedlozyc falszywe zaswiadczenie lekarskie z Poradni Zdrowia Psychicznego , gdzie po 20latach pracy mpga byc na emeryturze zgodnie z prawem oswiatowym!!!1

 • 3: n z IP: 213.25.175.* (2010-06-07 09:08)

  Lepiej pracowac niz chorowac.

 • 4: Aldona z IP: 212.76.37.* (2010-06-07 09:09)

  Swiadczenia rentowe z ZUS-u powinny byc liczone na podstawie zgromadzonego kapitalu rentowego tzn. jestes chory niepelnosprawny pracowales zawodowo otrzymujesz rente, koniec z dotowaniem lewych rencistow w 80 procent zdrowych a posiadajacych renty stale, natychmiast powinno dojsc do weryfikacji rencistow, niewykorzystany kapital rentowy powinien byc doliczony pracownikowi do kapitalu emerytalnego, albo pracownik powinien miec prawo ubiegac sie o jego zwrot tak jak ma byc w przyszlosci z kapitalem emerytalnym gromadzonym w OFE, powinna sie zmienic ustawa dot. przyznawania rent. Jesli sie nic nie zmieni w tym temacie to renty beda kwotowo wyzsze niz emerytury to po pierwsze po drugie nalezy utrzymac progi uzyskiwania dochodow dla rencistow, nie rozumie tu jednego, moja znajoma ma przyznane swiadczenie przedemerytalne do ktorego moze tylko dopracowac 700 pln, a jej maz ma rente i moze pracowac jako chory rencista dodatkowo osiagac duzo wyzsze dochody i gdzie tu logika, moze ktos wreszcie sie zajmie takimi absurdami z Min. Pracy, albo z ZUS-u i to zmieni.

 • 5: Zetrzeć na proch instytucję lekarza orzecznika!!! z IP: 213.172.175.* (2010-06-07 10:44)

  To KŁAMLIWA instytucja! Lekarze orzecznicy działają na szkodę !! pacjentów i wydają kłamliwe opinie. Wszystko dla statystyki i... dla pieniędzy. Za 5 min. badanie dostają oni conajmniej 100zł . W ciągu godziny mogą więc przyjąć 12 pacjentów. Wychodzi więc, że zarabiają 1200zł na godzinę!!! A są to nasze, społeczne pieniądze! Pytam: kto z nas ma takie zarobki??? A potem tylko szczycą się w sprawozdaniach, gdzie podają ile przyznali rent, a ile wniosków odrzucili... Ten sam lekarz w swoim prywatnym gabinecie lub w przychodni mówi pacjentowi co innego, a w ZUS-ie co innego! Lekarze orzecznicy to nie lekarze, to oni są winni r o z w i j a n i u się chorób.
  Jeden wielki SKANDAL!!!

 • 6: janina z IP: 83.30.78.* (2010-06-07 11:27)

  Stawałam na komisję w zus uznano rozpoznano u mnie zmiany chorobowe tj.zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i lędzwiowego,z bólami przewlekłymi,zwyrodnienia stawów kolanowych,nadciśnienie tętnicze1/2 WHO ,wole guzkowe tarczycy - niedoczynność. Podwukrotnym badaniu przez orzeczników zus oraz biegłych sądowych uznano że jestem zdrowa.podano rownież że mam za krótki okres zatrudnienia ,poziom wykształcenia oraz mój wiek.
  nie brano pod uwagę mojego stanu zdrowia oraz tego że zrezygnowałam z pracy aby zająć się opieką i wychowaniem niepełnosprawnego dziecka nadmieniam również że składki emerytalno-rentowe przez ten okres są opłacane.ZUS jest monopolistą robi co chce i przyznaje komu chce świadczenia.

 • 7: Diana z IP: 87.105.100.* (2010-06-07 18:46)

  Do 1."Kaczynski obroni rencistow". To pisze chyba ktos ze sztabu wyborczego
  Kaczynskiego. Za rzadow Kaczynskiego i PiS-u nie bylo ani jednej podweyzki
  dla rencistow i emerytow. Przez dwa lata. I przed czym to ma nas obronic
  Kaczynski? Nigdy w zyciu zadnej wladzy i rzadow PiS, a tym bardziej
  prezydentury. Jesli mamy zyc lepiej to nalezy glosowac tylko na Platforme
  i Komorowskiego. Orzecznicy z ZUS to lekarze,ktorzy juz zapomnieli kim byl
  Hipokrates.

 • 8: @ z IP: 77.223.197.* (2010-06-07 22:53)

  1 - ka ma rację. P.Kaczyński zawetował bardzo niekorzystną dla ludzi chorych ustawę o rentach kapitałowych. Młody chory człowiek który nie zdążył uzbierać na swym koncie kapitału rentowego bo nie miał ku temu żadnych możliwości mógłby jedynie iśćpod most albo się powiesić. Nie głosuję na p.Kaczyńskiego.

 • 9: zojka z IP: 92.41.84.* (2010-06-12 08:47)

  Do DIany! - a KTO,JAK NIE SP.PREZYDENT kaczynski dal kilka lat wstecz jedna dodatkowa rente w ciagu roku KALENDARZOWEGO? Pamietam to dobrze,bo dzieki temu mialam zaplacic czym za gaz.Pania zadowoli podwyzka 20 zl w ciagu roku,podczas gdy ceny srednio wzrosna o kolejne 50 lub wiecej %.O naiwnosci ludzka!Prosze pani,czy pani nie widzi tego,ze PO to dawna unia wolnosci,ktora dla niskiej klasy nie zrobila nic-jako unia i nie robi nic-jako po.Litosci!

 • 10: sasza z IP: 83.14.88.* (2010-06-14 22:45)

  czyli co jak ktoś długo płacił składki to co dostanie rente bez wzgeldu na stan zdrowa czy wcale?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama