statystyki

Na odbiór zaległego urlopu będzie 8 miesięcy

autor: Łukasz Guza02.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.06.2010, 12:44
  • Wyślij
  • Drukuj

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie dotychczasowego trzymiesięcznego terminu wykorzystywania zaległych urlopów pracowniczych

reklama



reklama


Pracownicy mogą zyskać więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. Państwowa Inspekcja Pracy chce, aby firmy mogły udzielać go podwładnym do końca sierpnia następnego roku. Obecnie muszą wysyłać pracowników na niewykorzystany urlop do końca marca kolejnego roku. PIP złożyła wniosek do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o przygotowanie takiej zmiany przepisów. Potwierdza, że resort pracy przychylił się do tej propozycji, bo jest ona spójna z innymi zmianami w kodeksie pracy, nad którymi pracuje komisja trójstronna.

– Takie rozwiązanie powinno wejść w życie, bo obecne przepisy o udzielaniu zaległego urlopu to czysta fikcja. Niemalże w każdej firmie pracownicy mają zaległe urlopy i wykorzystują je często po 31 marca następnego roku – mówi Janusz Łaznowski z NSZZ „Solidarność”.

Dzieje się tak, bo podwładni nie chcą korzystać z urlopu w styczniu, lutym lub marcu. Wolą, aby firma udzieliła im zaległych dni wolnych w bardziej atrakcyjnym okresie, np. w połączeniu ze świętami majowymi lub w lecie, gdy mogą połączyć je z urlopem wypoczynkowym przysługującym już za kolejny rok kalendarzowy.

– Wielokrotnie spotykałam się z przypadkami, gdy pracownikom przysługuje nawet kilkadziesiąt dni urlopu wypoczynkowego. Rekordzista miał wykorzystać 51 dni wolnych – mówi Małgorzata Lorenc z firmy Lorenc – Doradztwo Personalne i Kadrowe.

Resort pracy zaakceptował też inne propozycje zmian w przepisach wskazane przez PIP, w tym również te dotyczące urlopów na żądanie.

49 tys. pracowników otrzymało w ubiegłym roku zaległy urlop po interwencji PIP

30 tys. zł grzywny grozi pracodawcy za nieudzielanie urlopu pracownikowi

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

  • 1: jaga z IP: 82.160.24.* (2010-08-09 12:55)

    Pomysł niezły. Należałoby jeszcze wprowadić zapis , że po tych 8 miesiącach urlop przepoda bezpowrotnie. ( oczywiście z jednym wyjątkami długotrwała choroba)

  • 2: stasia z IP: 109.243.5.* (2010-07-25 18:37)

    Trudno mi zrozumiec te dyskusje o urlopach ,gdyz pracownicy polo maja ponad 50 dni do wybrania! Oczywiscie chcemy isc na urlop !Tyle,ze kto bedzie wtedy pracowal? W styczniu dokonano redukcji pieciu etatow a pozostali traca wydajnosc a wymagania rosna! Pozdrowienia dla AUDYTOROW,ktorych czlowiek zupelnie nie obchodzi byle sami wyszli calo!

  • 3: qwert z IP: 78.131.184.* (2010-07-13 21:24)

    "Wielokrotnie spotykałam się z przypadkami, gdy pracownikom przysługuje nawet kilkadziesiąt dni urlopu wypoczynkowego. Rekordzista miał wykorzystać 51 dni wolnych – mówi Małgorzata Lorenc z firmy Lorenc – Doradztwo Personalne i Kadrowe".

    He, he...
    Szanowna Pani Małgorzato powinna się Pani (a może bardziej PIP) zainteresować tym, jak wygląda sytuacja w samych sądach powszechnych. Znam niejednego sędziego, który słysząc o tych ponoć "rekordowych" 51 dniach zaległego urlopu uśmiechnąłby się smutno...

  • 4: cyr z IP: 87.101.32.* (2010-07-05 21:46)

    na obiecankach się kończy...i znowu będą stare przepisy...

  • 5: keyek z IP: 79.188.98.* (2010-06-07 13:35)

    urzędnicy wymyślili dla siebie wakacje
    tylko takie przemawiają za pomysłem racje
    w wakacje cała Polska stanie
    a zacznie się do pensji dorabianie
    nad morzem, jeziorami i w górach
    w smażalni, barze i klubach na rurach

  • 6: normalny z IP: 84.10.157.* (2010-06-06 09:30)

    Takich zapisów z epoki prl-u jest więcej, przypomnę że rywalizację socjalistyczną wykreślono z kp w 1997r. Kolejne Rządy zapowiadały zmianę ustawy Kp. i co kodyfikacja Kp leży w biurku Premiera, która została przedstawiona jeszcze Belce pod koniec kadencji. Ś.P. Prezydent zapowiadał inicjatywę złożenia nowego Kp. niestety zagadnie go przerosło w prl-u był prawnikiem prawa pracy co było nie skomplikowane Kp się nie zmieniał a ogólne przepisy bhp określono na 1,5 strony w rozporządzeniu 1947 r. I tak brniemy już 20 lat w wykreślaniu i dopisywaniu, życzę następnego 10 lecia i obchodów 46 rocznicy uchwały zasadniczej prawa pracy !!!

  • 7: zbych z IP: 89.76.132.* (2010-06-05 00:08)

    Od sierpnia ubiegłego roku TYLKO PROPOZYCJE zobaczycie ile uchwalą minimalną w lipcu PEWNIE znowu!!! tyle samo co w ubiegłym roku 40zł PARANOJA

  • 8: Szczery z IP: 89.231.24.* (2010-06-02 23:15)

    U mnie w firmie nikt nie chce urlopu , proszą się żeby móc pracować .

  • 9: Pracownik z IP: 89.231.24.* (2010-06-02 23:05)

    BRAWO urlop tylko dla wybranych- pracodawca niech wybiera komu należy się urlop i kiedy . 10 DNI na 25 lat pracy i tak te matoły za długo się lenią .

  • 10: Max z IP: 89.74.191.* (2010-06-02 16:26)

    Nic nowego. Propozycja jest już prawie od roku, a w styczniu pisała o tym właśnie GP. Powtarzacie się.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie