statystyki

Czy zwolnienie lekarskie zawsze chroni przed wypowiedzeniem umowy

autor: M.J.31.05.2010, 14:45; Aktualizacja: 31.05.2010, 14:52
  • Wyślij
  • Drukuj

Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, czyli m.in. w czasie korzystania przez niego z urlopu czy przebywania na zwolnieniu lekarskim (art. 41 k.p.). Zdarza się, że pracownik przynosi zwolnienie lekarskie w dniu, w którym pracodawca wręczył mu wypowiedzenie umowy o pracę. Czy pracownik, który w takim dniu twierdzi, że jest chory, jest chroniony?





Zgodnie z ostatnią linią orzecznictwa, to nie choroba pracownika, lecz jego nieobecność w pracy powoduje, że podlega on ochronie. Innymi słowy, pracownik, który jest obecny w pracy, nie podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę, nawet jeśli w tym dniu jest chory. Początkiem okresu ochronnego jest moment przerwania pracy z powodu wystąpienia objawów chorobowych oraz zasadniczo opuszczenie miejsca pracy.

Z uwagi na powyższe nie będzie podlegał ochronie przed wypowiedzeniem pracownik, który w danym dniu wykonywał pracę, pracodawca wręczył mu wypowiedzenie umowy o pracę, a następnie pracownik przyniósł zwolnienie lekarskie. Naganną praktyką, aczkolwiek czasami spotykaną, jest przynoszenie przez pracowników zwolnień lekarskich ze skutkiem wstecznym, obejmującym dzień poprzedzający wypowiedzenie umowy o pracę. Niezależnie od tego w takim przypadku pracownik nie korzysta z ochrony.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik stawił się do pracy nie w celu świadczenia pracy, lecz w celu dostarczenia zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku podlega on ochronie, bowiem w tym dniu nie pozostaje od początku w gotowości do świadczenia pracy i nie można go uznać za obecnego w pracy.

Warto też pamiętać, że pomimo nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby pracodawca może rozwiązać w nim umowę ze skutkiem natychmiastowym (art. 52 k.p.). Także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy pracodawca może wypowiedzieć i rozwiązać umowę o pracę z takim pracownikiem.

Możliwe jest też rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym z nieobecnym z powodu choroby pracownikiem po upływie okresu ochronnego wskazanego w art. 53 k.p.

Katarzyna Dulewicz, radca prawny i partner CMS Cameron McKenna




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

  • 1: n z IP: 213.25.175.* (2010-05-31 16:45)

    Roznie to bywa.

  • 2: sasza z IP: 83.14.88.* (2010-06-15 12:35)

    a czy pracodawca moze na badaniach lekarskich wstawić nieobecność w pracy nieusprawiedliwioną oraz czy moze badania lekarskie kwalifikować jako długotrwałą niezdolność do pracy?

  • 3: jan z IP: 82.160.83.* (2010-11-17 11:49)

    jezeli przebywa sie na zwolnieniu np od 14.11.2010 a dzwoni do ciebie pracodawca ze chce przyjechac na kontrole sprawdzic czy naprawde jestes chory i wrecza Ci wypowiedzenie umowy bez wczesniejszego okresu wypowiedzenia z data 16.11.2010 to co wtedy mam to potraktowac jako zwolnienie dyscyplinarne czy nie moga zrobic czegos takiego??

  • 4: aga z IP: 91.150.165.* (2012-02-15 11:11)

    czy pracodawca może planować urlopy wypoczynkowe sam bez porozumienia z pracownikiem np. styczniu 6 dni z nowego urlopu

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie