statystyki

Czy zwolnienie lekarskie zawsze chroni przed wypowiedzeniem umowy

autor: M.J.31.05.2010, 14:45; Aktualizacja: 31.05.2010, 14:52

Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, czyli m.in. w czasie korzystania przez niego z urlopu czy przebywania na zwolnieniu lekarskim (art. 41 k.p.). Zdarza się, że pracownik przynosi zwolnienie lekarskie w dniu, w którym pracodawca wręczył mu wypowiedzenie umowy o pracę. Czy pracownik, który w takim dniu twierdzi, że jest chory, jest chroniony?

reklama


reklama


Zgodnie z ostatnią linią orzecznictwa, to nie choroba pracownika, lecz jego nieobecność w pracy powoduje, że podlega on ochronie. Innymi słowy, pracownik, który jest obecny w pracy, nie podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę, nawet jeśli w tym dniu jest chory. Początkiem okresu ochronnego jest moment przerwania pracy z powodu wystąpienia objawów chorobowych oraz zasadniczo opuszczenie miejsca pracy.

Z uwagi na powyższe nie będzie podlegał ochronie przed wypowiedzeniem pracownik, który w danym dniu wykonywał pracę, pracodawca wręczył mu wypowiedzenie umowy o pracę, a następnie pracownik przyniósł zwolnienie lekarskie. Naganną praktyką, aczkolwiek czasami spotykaną, jest przynoszenie przez pracowników zwolnień lekarskich ze skutkiem wstecznym, obejmującym dzień poprzedzający wypowiedzenie umowy o pracę. Niezależnie od tego w takim przypadku pracownik nie korzysta z ochrony.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik stawił się do pracy nie w celu świadczenia pracy, lecz w celu dostarczenia zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku podlega on ochronie, bowiem w tym dniu nie pozostaje od początku w gotowości do świadczenia pracy i nie można go uznać za obecnego w pracy.

Warto też pamiętać, że pomimo nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby pracodawca może rozwiązać w nim umowę ze skutkiem natychmiastowym (art. 52 k.p.). Także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy pracodawca może wypowiedzieć i rozwiązać umowę o pracę z takim pracownikiem.

Możliwe jest też rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym z nieobecnym z powodu choroby pracownikiem po upływie okresu ochronnego wskazanego w art. 53 k.p.

Katarzyna Dulewicz, radca prawny i partner CMS Cameron McKenna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • asia(2015-02-13 22:25) Odpowiedz 00

    a czy bedac na wypowiedzeniu można dostarczyc zwolnienie lekarskie

  • n(2010-05-31 16:45) Odpowiedz 00

    Roznie to bywa.

  • sasza(2010-06-15 12:35) Odpowiedz 00

    a czy pracodawca moze na badaniach lekarskich wstawić nieobecność w pracy nieusprawiedliwioną oraz czy moze badania lekarskie kwalifikować jako długotrwałą niezdolność do pracy?

  • jan(2010-11-17 11:49) Odpowiedz 00

    jezeli przebywa sie na zwolnieniu np od 14.11.2010 a dzwoni do ciebie pracodawca ze chce przyjechac na kontrole sprawdzic czy naprawde jestes chory i wrecza Ci wypowiedzenie umowy bez wczesniejszego okresu wypowiedzenia z data 16.11.2010 to co wtedy mam to potraktowac jako zwolnienie dyscyplinarne czy nie moga zrobic czegos takiego??

  • aga(2012-02-15 11:11) Odpowiedz 00

    czy pracodawca może planować urlopy wypoczynkowe sam bez porozumienia z pracownikiem np. styczniu 6 dni z nowego urlopu

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane