Przepisy zobowiązujące pracodawcę do konsultacji ze związkami zawodowymi wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia nie precyzują, jakie dokładnie informacje powinny w związku z tym do nich trafić. Powstaje pytanie, czy związki mają prawo żądać dodatkowych, bardziej szczegółowych informacji lub dowodów na poparcie przedstawionych okoliczności.
Dotychczas Sąd Najwyższy nie wypowiedział się jednoznacznej w kwestii ewentualnych żądań związków uzupełnienia informacji podanych w zawiadomieniu lub przedstawienia dowodów na ich poparcie. Z uchwały SN z 19 maja 1978 r. (V PZP 6/77) wynika jednak, że wystarczające do zajęcia stanowiska przez związek zawodowy jest wskazanie przez pracodawcę w zawiadomieniu konkretnej przyczyny. Uchwała nie wskazuje, aby związki zawodowe były uprawnione do żądania dodatkowych informacji lub dowodów.
W uzasadnieniu do uchwały SN z 15 grudnia 1992 r. (I PZP 62/92) czytamy, że organizacja związkowa ma obowiązek dokonywania oceny zasadności wypowiedzenia nie tylko na podstawie informacji zawartej w piśmie skierowanym do niej przez pracodawcę, ale także przy wykorzystywaniu innych wiadomości. W dalszej części uzasadnienia SN podkreślił, że wykładnia art. 38 par. 1 k.p. nie może jednak krępować pracodawcy ponad miarę i nadmiernie formalizować stawianych w stosunku do niego wymagań, pod warunkiem że stwarza ona jednocześnie dostateczne ramy dla kontroli jego zamierzeń w zakresie wypowiadania umów o pracę ze strony zakładowej organizacji związkowej.
Z innych orzeczeń SN wynika, że przyczyny, których podanie spełnia wymagania z art. 38 k.p., to m.in: redukcja etatów, likwidacja komórki organizacyjnej, brak możliwości zatrudnienia pracownika, przeciwwskazania lekarskie do pracy na zajmowanym stanowisku. Mając to na uwadze, uważam, że wystarczające jest wskazanie przez pracodawcę w zawiadomieniu związku zawodowego na tyle konkretnej przyczyny uzasadniającej zamierzone rozwiązanie umowy, aby umożliwiła ona zajęcie stanowiska co do (samej tylko) zasadności rozwiązania umowy z pracownikiem. Żadne przepisy nie dają podstawy do żądania przez związek dowodów na poparcie okoliczności wskazanych w zawiadomieniu.

Sławomir Paruch, wspólnik w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak