statystyki

Nie można dowolnie przejść z ZUS do KRUS

Bożena Wiktorowska18.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 18.05.2010, 10:30
  • Wyślij
  • Drukuj

Dopiero po trzech latach opłacania składek do KRUS rolnik ma prawo do założenia firmy. Jeśli zrobi to wcześniej, trafi do ZUS.



Coraz więcej osób prowadzących własne firmy w ZUS kupuje grunty o powierzchni większej niż 1 hektar przeliczeniowy. Takie osoby chcą podlegać ubezpieczeniu społecznemu płacąc niższe składki do systemu rolniczego. Mogą jednak nic na tym nie zyskać. Sprawę ubezpieczenia rolników prowadzących firmę reguluje art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.). Zgodnie z nim w KRUS może być ubezpieczony rolnik prowadzący dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą, który bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania takiej działalności przez co najmniej trzy lata był obowiązkowo ubezpieczony w KRUS. Równocześnie taka osoba nie może być pracownikiem, pozostawać w stosunku służbowym oraz mieć prawa do emerytury lub renty. Rolnik, którzy założył firmę, w ciągu 14 dni musi złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolniczego.

Rolnik ubezpieczony w KRUS, który rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności przed upływem trzech lat opłacania składek do KRUS, będzie automatycznie podlegać ubezpieczeniu w ZUS. Taka osoba nie ma bowiem uprawnień do podlegania ubezpieczeniu rolników, jeśli prowadzi firmę.

KRUS wyjaśnia też, że przepisy nie dają osobie podlegającej z tytułu prowadzenia działalności ubezpieczeniu społecznemu w ZUS, a posiadającej gospodarstwo rolne, możliwości swobodnego wyboru ubezpieczenia w KRUS. Zgodnie bowiem z art. 7 i 16 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu podlega obowiązkowo rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu. Osoba prowadząca działalność i podlegająca ubezpieczeniu w ZUS nie ma więc możliwości przejścia do ubezpieczenia społecznego rolników. Taka możliwość jest dopiero po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 17

  • 1: No i to sie nazywa Równość Konstytucyjna z IP: 84.234.1.* (2010-05-18 06:55)

    sam tytuł mówi wszystko.
    Ty nie będziesz miał nic i będziesz musiał płacić ZUS a Oni mają majątki i są dotowani przez państwo w KRUSie.

  • 2: dziecko rolnika z IP: 212.160.118.* (2010-05-18 12:13)

    Każda praca lepsza od tej na roli, wolę płacic wyższe składki niż urabiać ręce na roli po kosztach bo wiecej z tego nie wyciągnie w dzisiejszych czasach a do tego trzeba płacić składke , a Krusu to nie obchodzi czy ty masz z czego zapłacić czy nie bo nieudało Ci sie sprzedać wyprodukowanych plodów rolnych. Powinni ukrócić pseudo rolnikom którzy pole mają odlogiem albo ktoś dzierżawi nawet nie wiedzą gdzie ono leży. A tym prawdziwym rolnikiem którzy utrzymuja się z samej ziemi jest naprawde cieżko.

  • 3: Oj na wsi ciężko z IP: 80.240.172.* (2010-05-18 12:30)

    Co z tego że składki są niższe jak do nowego ciągnka 200konnego New Holland Unia dofinansowała raptem tylko 150 tys zł, a kombajn zbożowy Class to dofinansowanie zaledwie 200 tys zl. Cały sprzęt zaś kosztowal ponad 1 mln zł
    Sam musze reszte jakoś ogarnąć , a z 90ha pod pszenicę to ciężko.
    W zimę mi sie ckni - bo moje gospodarstwo tylko na zboże nastawione i po jeśiennej orce do wiosny roboty dla mnie nie ma.

  • 4: gww z IP: 83.1.88.* (2010-05-18 12:41)

    Pomijając wszystkie za i przeciw KRUS, mam takie zasadnicze pytanie do zwolenników PO: dlaczego nie można doliczyć lat w KRUS do ZUS i odwrotnie??
    Przecież to jest łamanie Konstytucji.

    PS proszę o poważne odpowiedzi, bo jak pisałem wyżej, nie chodzi mi o spór tylko o wyjaśnienie tego fundamentalnego prawa do zabezpieczenia swojej starości. Przypomnęm, że to obecn aekipa skreśliła ten zapis. A uwierzcie mi, że jest sporo rolników, którzy najpierw pracowali ileś tam lat na roli, a teraz podlegają pod ZUS i nie mogą tego połaczyć i na odwrót

  • 5: Korwin Mikke z IP: 95.160.36.* (2010-05-18 13:32)

    Wystarczy KORWIN MIKKE i ubezpieczenia będą dobrowolne.
    Każdy będzie mógł inwestować pieniądze na emeryturę jak tylko będzie chciał. I żadna chcąca nam dobrze zrobić urzędniczka nie powie, że trzeba poczekać do 65 roku życia.

  • 6: ewa z IP: 83.142.202.* (2010-05-18 22:46)

    do GWW - masz rację, że to łamanie Konstytucji.Jestem w takiej sytuacji. Powinnam być już na emeryturze, lecz do moich ostatnich 20 lat pracy w KRUS nie mogę doliczyć 20 lat pracy w ZUS. Bo taki przepis wymyślili oszuści, żeby ludziom pokraść przejście na emeryturę rolniczą. A gdzie moje składki? Jestem oszukana i pokrzywdzona, a moje dziecko jako mój następca w gospodarstwie musi za mnie opłacać składki KRUS jako domownika. 40 lat opłacanych składek i nie ma możliwości przejścia na emeryturę. A rząd się cieszy, że teraz mniej ludzi przechodzi na emeryturę.

  • 7: ArnoldUPR z IP: 93.105.165.* (2010-05-18 23:14)

    sami se pozakladali firmy i placa KRUS a innym beda to zabraniac. robia prawo pod siebie, zeby im bylo dobrze a nie zwyklym ludziom. poza tym ZUS i KRUS nalezy zlikwidowac

  • 8: q z IP: 83.143.102.* (2010-06-01 19:25)

    a gospodarstwo rolne to nie jest firma?
    Krus, rolnik nie ma dochodu - nie płaci podatku od dochodu, nie płaci składki zdrowotnej, nic nie płaci , Kto więc utrzymuje państwo?
    Ludzie pracujący na etacie. Z nich państwo zedrze skórę na siebie i na rolników i na służbę zdrowia. I żaden rząd tego nie ruszy

  • 9: ela z IP: 77.253.145.* (2010-06-08 21:52)

    Ja mam pytanie i prosze o pomoc. Wraz z męzem i dziecmi bylismy w krusie. teraz zaczelam prace i rozliczam si enormalnie Pit z krusu mnie wypisali. Co z dziecmi? moge je jakos "przeniesc" do zus??

  • 10: Tomasz z IP: 89.171.108.* (2010-06-11 13:35)

    A czy te ustawowe 3 lata płatności skłądek KRUS muszą być płacone nieprzerwanie tuż przed rozpoczęciem działalności pozarolniczej, czy wystarczy że np.: KRUS płaciłem od 1999 do 2003, od 2004 do 2006 umowa o pracę - czyli ZUS, od 2007 do dziś działalność gospodarcza)? Czy w takiej sytuacji mogę przejść na KRUS? Dziękuję za wyjaśnienie