statystyki

Po zwolnieniu z pracy można ubiegać się o zasiłek rodzinny

autor: Michalina Topolewska11.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 11.05.2010, 09:46

Rodzic, który ubiega się o zasiłek rodzinny na dziecko, musi spełniać określone kryterium dochodowe. Jeżeli jego dochody przekraczają to kryterium, nie otrzyma wsparcia. Może jednak ponownie się o nie ubiegać, gdy utraci uzyskiwany dochód.

Reklama


Reklama


Świadczenia rodzinne są przyznawane na okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego. O świadczenia można się ubiegać też w trakcie jego trwania, jeżeli zmienia się sytuacja dochodowa rodziny, która ma wpływ na nabycie prawa do zasiłków na dzieci. Tak jest np. w przypadku utraty pracy przez jednego z rodziców, powodującej zmniejszenie dochodów rodziny.

Dochody poniżej progu

Aby otrzymywać zasiłek na dzieci, rodzina musi spełniać odpowiednie kryterium dochodowe. Jej dochody w przeliczeniu na członka rodziny nie mogą być wyższe niż 504 zł lub 583 zł – jeżeli w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko, legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych podstawą ustalania dochodu rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Oznacza to, że przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne na okres zasiłkowy, który rozpoczął się 1 listopada 2009 roku, pod uwagę są brane dochody osiągane w 2008 r. Jednak, aby uwzględnić ewentualne zmiany, jakie mogły zajść w tym czasie, przepisy przewidują, że dochód ten może być pomniejszony o dochód utracony lub powiększony o dochód uzyskany. Zarówno utrata, jak i uzyskanie dochodu muszą być odniesione do dochodu, na podstawie którego ustala się prawo do świadczeń rodzinnych. Utrata dochodu ma miejsce tylko w określonych sytuacjach, które wymienia art. 3 pkt 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Jakie świadczenia można otrzymać

Jakie dokumenty należy złożyć

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Po zwolnieniu zasiłek na dzieci.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • 123(2010-05-11 10:10) Odpowiedz 00

    504,00 zł dochód na członka rodziny???,a miało być lepiej...

  • zenonniezkition(2010-05-11 23:09) Odpowiedz 00

    To świadczenie i kryteria to jakaś nowa paranoja. Czy słyszał ktoś o przypadku zwolnienia z pełnienia obowiązków kogoś, kto jest politykiem? Nie. Wygląda na to, że jest to jedyna grupa ludzi, których to doświadczenie nigdy nie dotknie. Dlaczego? Ponieważ sumiennie wypełniają nałożone na nich obowiązki. Zwalniani z pracy i bezrobotni mają z kogo brać dobry przykład. Pracujmy tak uczciwie jak wyżej wymienieni a będzie nam się działo... Tak Im ufamy w czasie wyborów - wiedzą jak nam za to zapłacić. Hojność naszych parlamentarzystów nie zna granic. I za to Ich "kochamy". Wszystkich.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane