statystyki

Komornicy nie mogą zajmować zasiłków

autor: Michalina Topolewska07.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.05.2010, 09:19

Niektórzy komornicy domagają się potrącania zasiłku stałego od dłużników, którzy mają przyznane świadczenia z pomocy społecznej, mimo że nie podlegają już one egzekucji.

Reklama


Reklama


Od 30 marca postępowaniu egzekucyjnemu w administracji oraz egzekucji komorniczej nie podlegają świadczenia pieniężne z pomocy społecznej. Taką zmianę wprowadziła ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz innych ustaw (Dz.U. nr 40, poz. 229). Znowelizowała ona m.in. kodeks postępowania cywilnego. Gminy nie muszą więc już pomniejszać o 40 proc. zasiłków wypłacanych osobom, wobec których prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

– To dobra zmiana, bo taki zasiłek jest przyznawany osobom znajdującym się w trudnej sytuacji, np. z powodu choroby lub niepełnosprawności – mówi Maria Wojtulska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

Wątpliwości co do konieczności zaprzestania potrąceń we wszystkich przypadkach ma jednak Krajowa Rada Komornicza, która w swoim stanowisku powołuje się na inną zmianę kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 19 kwietnia. Zgodnie z nią w sprawach wszczętych przed wejściem w życie tej nowelizacji egzekucja powinna odbywać się na niezmienionych zasadach, a część zasiłku stałego powinna być dalej zajmowana na poczet niewypłaconych zaległości.

– Do komorników, którzy dalej domagali się potrąceń z zasiłków, wysłaliśmy pisma, w których powołujemy się, że nasz ośrodek obowiązują przepisy ustawy o pomocy społecznej, która wyraźnie wskazuje, że całkowicie mamy zaprzestać potrąceń – mówi Lidia Leońska, rzecznik MOPR w Poznaniu.

Agata Bednarz, kierownik działu pomocy środowiskowej MOPR w Kielcach, dodaje, że w tej sprawie wysłane zostało pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości, aby wyjaśniło, jak traktować te dwie sprzeczne nowelizacje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • kaki(2010-06-17 14:41) Odpowiedz 20

  Widac wszystkiego komornicy zajac nie moga.

 • zajcew4(2010-05-08 21:22) Odpowiedz 10

  Do okradanej: zwracam uwagę na jeden maly szczegół -komrnik wysyła zajecie do ZUS i tu sie de facto kończy jego rola w zakresie potracenia. Rozlicza, potrąca ZUS do ktorego wplywa zajecie. fakt najłatwiej napisać że komornik łamie prawo bo to jest chwytliwe. O ile się nie mylę to art. 831 kpc w pkt 1 stanowil iż wyłaczone są spod egzekucji zasiłki , stypenadia wplacane przez SP za wyjatkiem alimentów. Dziś radość zapanowała bowiem zwolnili wszystkich. O ile się orientuje a orientuję sie dobrze zasiłki byly zajmowane tylko li i wyłacznie w sprawach alimenacyjnych. Po nowelizacji leniuszków szlag trafił i to. Pytam zatem jak takiemu komornikowi chociazby byl najlepszy ma sie chciec egzekwowac alimenty, jezli bezmyślny ustawodaca pozbawia go wszelkich instrumentów do wykonania tej egzekucji. Wprowadzajac te przepisy dal temu najlepszy wyraz. Cóż z tego że kpc jest calkiem przyzwoitym zbiorem przepisów, gdy w wielu ustawach przemyca się ograniczenia , wyłaczenia spod egzekucji . tkich przykladów mogę dac wiele tylko czy to coś zmieni. Leniuszki i tak będą bezmyslnie pod publike tworzyc gnioty, gawiedź będzie zadowolno a wybory do przodu.

 • s(2010-07-04 11:49) Odpowiedz 10

  Komornicy to hołota która wyżarła by gó..no byle się nachapać nie interesuje ich egzekucja wierzytelności a zysk który z tego wyciągną.

 • albano(2016-02-03 14:23) Odpowiedz 10

  te szmaty komornicze cie kur...a spod ziemi wytrzepią za 2 zł my ludzie to rozumiemy ale te scierwa...

 • spoko(2010-05-07 15:29) Odpowiedz 10

  Do OKRADANEJ ! Trzeba poczytać dokładnie przepisy i nie wypisywać bzdur. A poza tym to dlaczego ma Pani jakieś potracenia z emerytury ? Czyżby wcześniej sama Pani kogoś okradła ?

 • widelec(2010-05-08 12:23) Odpowiedz 11

  prawnik dobrze zaznaczył że zasiłkii były zajmowane przez komornika jedynie na zaległości alimentacyjne . to znaczy że teraz alimenciarze moga juz spokojnie spać i rano przy budce z piwem kupią sobie trzy kufelki piwa więcej bo komornik juz nie może zająć ich zasiłku a alimentów i tak nie placą od 10 lat :)))) a dzieci ? kogo to obchodzi ? kto o tym pomyślał ?

 • podopieczna GOPS(2014-06-27 01:09) Odpowiedz 00

  Panie zajcew4, mnie też zaliczysz do leniuszków? Przepracowałam 35 lat, zachorowałam i okazało się, że po 2 latach pozbawiono mnie prawa do renty. Mając 54 lata byłam za stara na znalezienie pracy, pracowałam jako urzędnik (ZUS), mój były pracodawca ograniczył się jedynie do utrudnienia mi życia. Byłam ważnym urzędnikiem a teraz jestem nędzarzem, otrzymuję 271 PLN zapomogi, którą właśnie komornik zablokował mi na koncie. Po 35 latach pracy przyjdzie mi zdechnąć jak parszywemu kundlowi a moje pieniądze płacone Państwu wyleciały z dziurawego wora budżetowego. Teraz jestem "leniuszkiem" oczekującym na wypracowaną emeryturę (15 lat więcej niż wymaga ustawa), jestem chora, nie mogę pracować ale powinnam być radosna, bo mi płacą. Z Twojego komentarza wynika, że Twoi rodzice nie dostali w kość od tych, którzy powinni ludzi takich jak ja otoczyć opieką a nie czekać aż zdechnę przedłużając mi oczekiwanie na emeryturę o pół roku. może się doczekają bo dla przymierającego głodem zabranie psich pieniędzy jest oczywistym skazaniem go na śmierć i tak nie mam za co leków kupić i coraz bardziej niedołężna jestem. W sumie mam za swoje, bo gdybym nie tyrała przez 35 lat to teraz czułabym się lepiej. A komornika mam też dlatego, że utraciłam najpierw niezłe wynagrodzenie a potem rentę. Mając na uwadze to co piszę, zastanów się następnym razem zanim porównasz kogoś takiego jak ja z leserem i dzieciorobem.

 • MATKA(2010-05-09 21:19) Odpowiedz 00

  Mam pytanie:jaki jest podzial jezeli jednoczesnie prowadzone sa dwa rozne postepowania alimentacyjne:jedne alimenty sa z FA,drugie nie?Czy jest jakas kolejnosc i czy osoba ktora nie otrzymuje nic ma takie same prawo do pieniedzy,co ta co je otrzymuje z FA.Do tej pory to co czytam to rozumiem tak,ze jedna nie otrzymuje ,bo stara sie sobie radzic,a dla drugiej panstwo placi i nie jest stratna,ale jezeli kiedys cos kapnie,to,najpierw do panstwa,a ta druga niech dalej sobie sama radzi.

 • M SZ(2016-03-09 13:59) Odpowiedz 00

  witam mam problem komornik zajol mi konto z mopsu gdzie wpływa mi zasiłek rodzinny i okresowy zabral mi polowe zasiłku okresowego czy ma takie prawo czy ja mogę odzyskac od komornika te pieniądze bo komornik nie zabral mi tylko moim dzieciom

 • mnich(2014-03-16 17:08) Odpowiedz 00

  moga zabrać nawet 75 dochodu nawet niskiego ja mam 800 zloty nie wiedziałem że tata narobił długów przyjąłem spadek bo nie wiedziałem że są długi a teraz wegetuje i musze spłacać 20 lat masakra

 • samotny(2016-01-19 17:32) Odpowiedz 00

  Jak najbardziej potrzebna zmiana. Nie zapominajmy, ze są to jednak zasiłki z mopru, które ledwie starczają na same wyżywienie. Jak najbardziej pozytywna zmiana. Juz nie zabija się legalnie ludzi bo taki co nią alimenty tez ma prawo żyć i lepiej się przyjrzeć tym co opiekują sie dziećmi i latami biorą pieniądze z mopru bo same nic nie robią. I to jest prawda drogie Panie, wziasc się za robotę bym radził. ...

 • arkadiusz(2012-01-26 13:42) Odpowiedz 00

  jeżeli mam komornika i mam konto na które wpływają wpływy z opiki społecznej i wynagrodzenie na tym samym koncie to czy może zająć to wszystko komornik

 • A_kuku(2011-11-28 23:20) Odpowiedz 00

  No i bardzo dobrze, bo by komornikom i wierzycielom dłuznicy powymierali lub się jeszcze na złość powywieszali i trzeba by znilwidować częśc kancelarii :)

 • gzegorz(2010-12-10 20:54) Odpowiedz 00

  czy jak mam komornika czy morze mi zajoc zasilek czasowy zwanom retom czy pomorze mi ktos bym sobie na koto przyhodzily lub rodzine z opieki muj mejl grzegorz496@interia.pl dzekujem

 • Krzysiek(2010-10-05 19:29) Odpowiedz 00

  czytam chamskie opinie,które wszystkich alimenciarzy z zasiłkami stałymi stawiają pod jednym murem tak my wszyscy jesteśmy żulikami i łajdakiami a wy jesteście moralnością polską i miłosierdziem,ale wieccie czcigodni dostojnicy że tylko w polsce jest takie coś jak zajęcie zasiłku stałego! Wiec też jeden z drugim że ja nie jestem żulikiem,tylko chorym człowiekiem na Stwardnienie Rozsiane,mam 20% stałego ubytku na zdrowiu w zwiazku ze służbą wojskowa i od tego państwa dostaję tylko te marne 440zł. na leki i wyżywienie a moje ex z moją córką od dawna są we Włoszech! Tak że czytając te perfidne wypowiedzi i ocenianie innych to mi się za przeproszeniem żygać chce i te opisy pokazują prawdzie oblicze polaków co mieli papierza w swojej historii!!! Śmiać mi się chce z was żałośni ludzikowie i nieżycze wam tego co mnie się stało w życiu,ale komornikom życzę bo to są pod ludzie z moralnością zerowa tzw: SS i Gestapo w polskim wykonaniu! Najlepszym wyjściem jest zajmowanie organów człowieka np. nerki bo z jedną nerką można zyć ale za 140 zł. miesięcznie w moej sytuacji nie da sie przeżyc,a i do tego eutanazja i juz bo po co utrzymywać mnie jak i innych z takim samym problemem!

 • ExOrienteLux(2010-05-11 10:38) Odpowiedz 00

  Wielki sukces!!! Tak się jakoś mało smiesznie składa, że ZASIŁKI Z POMOCY SPOŁECZNEJ BYŁY ZAJMOWANE TYLKO W SPRAWACH ALIMENTACYJNYCH (tak wynikało z przepisów, kto nie wierzy niech sobie poczyta). Teraz te zasiłki w sprawach alimentacyjnych zajmowane nie są, a Pani z MOPSu cieszy się, że to dobra zmiana, bo więcej pieniędzy dostanie ,,troskliwy tatuś'' a mniej bedzie dla matki z dzieckiem... Super!
  Więcej takich sukcesów, a nie będziemy potrzebowali porażek!

 • he(2010-05-10 10:27) Odpowiedz 00

  do Luke, masz rację komornik zajmie nie zasiłek, ale konto na które zasiłek wpływa tylko czy ten kto pobiera zasiłek ma rachunek bankowy?

 • oki(2010-05-10 09:40) Odpowiedz 00

  ciekawe że wierzycielki alimentacyjne nie robia rabanu że komornik nie może juz alimentów potracać z zasiłków ??? a może raban potrzebny jest tylko jak państwo nie płaci a tak fundusz wypłaci więcej i gra :) czyli pan placi pani płaci wszyscy płacimy za decyzje urzędników

 • lidek.lk(2010-05-09 20:14) Odpowiedz 00

  mam pytanie:czy komornik może zając zasiłek dla bezrobotnych?

 • EzorienteLux(2010-05-11 10:40) Odpowiedz 01

  Do lidek.lk:
  W sprawie alimentacyjnej komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych (i bardzo dobrze).

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane