statystyki

Pracownicy na podróże służbowe dostaną wyższe diety

autor: Łukasz Guza06.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 09.05.2010, 15:01

O 30 proc. wzrośnie dieta oraz ryczałt za nocleg w czasie delegacji. Wyższe będą też diety przysługujące na służbową podróż zagraniczną.

Reklama


Reklama


Za dobę podróży służbowej pracownik otrzyma 30 zł diety służbowej, czyli o 7 zł więcej niż obecnie. Ryczałt na nocleg w czasie delegacji wzrośnie z 34,50 do 45 zł, a na dojazd lokalnymi środkami komunikacji – z 4,60 zł do 6 zł. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Zastąpi ono dwa dotychczasowe rozporządzenia, które regulowały odrębnie zwrot kosztów delegacji krajowych i zagranicznych.

Z wyjątkiem nowych stawek diet i ryczałtów projekt rozporządzenia nie zmienia w istotny sposób zasad finansowania i rozliczania podróży służbowych.

– Dieta za podróż w kraju będzie jednak proporcjonalnie obniżana, jeśli podczas delegacji pracownik miał zapewnione bezpłatne, częściowe wyżywienie, czyli jeden lub dwa posiłki – mówi Michał Raczek, prawnik z firmy doradczej Raczek Dobrzański.

Jeżeli miał zapewnione śniadania lub kolacje, dieta będzie obniżona o 25 proc. Jeśli zaś korzystał z bezpłatnych obiadów, otrzyma połowę dobowej diety.

Nowe przepisy ułatwią pracownikom dokumentowanie kosztów delegacji krajowej. Do rozliczenia kosztów podróży służbowej nie będą musieli oni dołączać biletów za przejazd publicznym środkiem transportu kolejowego lub autobusowego.

– Pracodawca dokona zwrotu kosztów przejazdu pociągiem lub autobusem na podstawie cen biletów określonych w taryfach przewoźników – mówi Michał Raczek.

Nowe przepisy zmieniają też kwoty diet i limitów noclegowych na podróże zagraniczne. Na przykład dieta dobowa na delegację w Niemczech wzrośnie z 42 do 49 euro (limit noclegowy ze 103 euro do 150 euro), we Francji – z 45 do 50 euro, a w USA – z 46 do 59 dol. W Rosji dieta wzrośnie z 50 dol. do 48 euro, a limit noclegowy – ze 130 dol. do aż 200 euro. Wzrosną też stawki diet i limitów, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Irlandii i Austrii.

Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą samodzielnie ustalać wysokości diet w układach zbiorowych, regulaminach wynagradzania lub umowach o pracę. Nie mogą one jednak być niższe od tych przewidzianych w rozporządzeniu obowiązującym pracodawców sfery budżetowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • franek(2013-01-12 00:28) Odpowiedz 00

    Za Tuska ta ustawa nie wejdzie. To jest tylko gra gnojków z PO. Dlaczego dziennikarze nie dopytują sie o rozporzadzenie. Wiadomo, bo na usługach.

  • kls(2013-01-29 12:56) Odpowiedz 00

    no a właśnie a kiedy ktoś zrobi porządek z PIP, czy ten urząd jest w ogóle potrzebny? kiedyś pracowałam w firmie która kilka miesięcy nie wypłacała pracownikom pensji. Pracownicy zgłosili to do PIP i co... Przyszło PIP, wlepiło kare pracodawcy 1000 zł, powiedzieli ze ma zapłacić i tyle ... pracodawca oczywiście nie zapłacił... No ale chodzi o to że ten PIP patrzy tylko gdzie może zarobić dla siebie a nie dba tak naprawdę o pracowników.

  • fraco(2010-05-06 05:11) Odpowiedz 00

    Nareszcie ktos pomyslal rozsadnie rozdzielajac sfere buidzetowa od wolnorynkowej ... tylko pytanie odnosnie:

    "Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą samodzielnie ustalać wysokości diet w układach zbiorowych, regulaminach wynagradzania lub umowach o pracę. Nie mogą one jednak być niższe od tych przewidzianych w rozporządzeniu obowiązującym pracodawców sfery budżetowej."
    - tylko czy to nie bedzie opodatkowane Pitem???


    i jeszcze kiedy wchodza tez ustanowienia w zycie ???

  • rumcajs(2010-05-06 07:57) Odpowiedz 00

    Mi nic nie wiadomo o opodatkowaniu diet za podróże służbowe. I jak już zauważono autor nie raczył podać od kiedy to będzie obowiązywać.

  • zzzzzzzz(2010-05-06 07:46) Odpowiedz 00

    Będzie opodatkowane ;)
    Ale kwoty tych diet są po prostu śmieszne.

  • Andrzej(2010-05-06 12:01) Odpowiedz 00

    Ostatni akapit jest nieścisły jeżeli chodzi o podróże zagraniczne bo sektorze prywatnym obowiązują diety minimalne ale krajowe.

  • krzysztof(2010-05-06 12:13) Odpowiedz 00

    Jak to się ma do wysokości diet naszych wybrańców narodu?.Kiedy urealnią kilometrówki?

  • graza(2010-05-06 19:16) Odpowiedz 00

    od kiedy wchodzi w życie ta ustawa o podwyższonej diecie

  • BOŻENA(2010-05-07 13:18) Odpowiedz 00

    DLACZEGO NIE PISZECIE OD KIEDY MA OBOWIAZYWAĆ NOWY PRZEPIS

  • edwin(2010-05-07 11:46) Odpowiedz 00

    Ciekawe jaka jest definicja w tych przepisach śniadania,kolacji i obiadu.Równie dobrze może być to zapewiony posilek w hotelowej restauracji jak i otrzymana od pracodawcy sucha bułka z herbatą,no i kolejna srawa jest taka że nie wszyscy jedzą wsystko i mają rózną pojemość żołądka.

  • piotrek(2010-05-30 22:35) Odpowiedz 00

    od kiedy wchodzi ten przepis bo chciałbym szefa o tym poinformować !! kto jest w stanie mi na to odpowiedzieć lub gdzie mogę znaleźć w necie???

  • orzeł(2010-07-31 19:06) Odpowiedz 00

    'matka' firma tworzy swoją filię na czas budowy,prowadzi nabór pracownikó z całego kraju,oferuje t.z.w.''obiad''i uważa że sprawa diet jest załatwiona .nie ma diet bo macie wyżywienie i zakwaterowanie.analiza przepisów sprowadza całą sprawe do łamania ustawy o pracy w delegacji i świadczeń z tym związanych.pomoc zPIP tylko jest rozpatrywana na imienne zgłoszenia.a w konsekwencji osoba występująca w imieniu pracowników dostaje ''wilczy bilet''.zamknięte koło w branży budowlanej''

  • gaga(2010-09-01 12:01) Odpowiedz 00

    kiedy zacznie obowiązywać ta ustawa? czy ktoś może wie coś na te temat?

  • ELKA(2010-09-10 09:47) Odpowiedz 00

    Przecież opodatkowanie diet już istnieje. Jeżeli pracodawca spoza sfery budżetowej wypłaca diety wyższe niż w budżetówce (a może to zrobić), to wówczas nadwyżka ponad np. 23,00 PLN jest opodatkowana pdof.
    Zwolnienie z pdof. obowiązuje do wysokości diet w budżetówce - patrz Art. 21 ust.1 pkt.16 Ustawy o pdof.
    A kiedy nowe rozporządzenie będzie podpisane i wejdzie w życie. Wtedy kiedy Pan Minister podpisze. W tej chwili jest projekt, mnóstwo szkoleń na ten temat i to tyle.

  • ELKA(2010-09-17 14:44) Odpowiedz 00

    Odpowiadam Andrzejowi. Również pracuję w firmie prywatnej i w podróżach zagranicznych stosowane są diety zgodnie z przepisami o podróżach zagranicznych, a nie krajowych. To co się dzieje w twojej firmie jest niezgodne z przepisami. Oczywiście jeżeli Zarząd lub pracownicy mają zagranicą
    zapewnione wyżywienie to wówczas otrzymujhą tylko 25% diety na inne wydatki, co w przypadku Niemiec wynosi 12,37 EUR/dobę.